| 1863939Bogdan a întrebat:

Bună ziua, am o problema grava, am 17 ani aproape 18 și sunt alcoolic. Beau zilnic 2, 5l-3litri zilnic uneori și mai mult. Povestea a început acum 1 an când bunica a rămas paralizata și bunica a luat-o razna, ma simt singur pe pământ, nu am prieteni nimic, mi-e rușine sa vorbesc cu o fata.M-am lăsat de alcool acum 3 luni dar într-o zi bunica mi-a zis sa ma liniștesc sa beau o bere și de la o bere am ajuns aproape la 3l zilnic. Bunicul e alcoolic mai ales după ce a pățit bunica.Va rog un sfat ceva nu ma pot lăsa, dacă nu mai beau alcool nu pot sa dorm deloc, doar pe la 11 dimineața.Un sfat va rog.Toata familia mea în afara de bunica a fost toată viata și este alcoolica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Un psiholog, nu psihiatru.
Un psiholog unde vă veți spune povestea vieții.
Dar, normal ar fi bine să plecați din acest mediu nociv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Singur nu poți, caută ajutor de specialitate. Dacă nu, te așteaptă soarta bunicii.

| Catrice a răspuns:

Nașpa,încearcă drogurihee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Catrice):

Corect, pe langa asta berea mai si ingrasa o bere de 0, 5 are ~200calorii.

| Frank51 a răspuns:

E simplă treaba. Încă este devreme și se poate rezolva. Trebuie doar puțină ambiție. Dacă nu poți singur, mergi frumos la dezalcoolizare și stai acolo până când iese tot.

| gabicoo a răspuns:

De jumătate de an tot ne zici că te lași de băutură!
Ori te lași de băutură ori treci pe antigel!

Răspuns utilizator avertizat
| geoconda a răspuns:

Este bine să bei, dar foarte rar. Știi că de la băutură, ajungi să faci o burtaaa titamai. Eu zic să te potolești. Așa și eu cu energizantele, doamne, deci începusem să beau cate unul pe fiecare zi, si stii cate calorii au alea?!
M-am lăsat, evident. Sau cu țigările! Am 15 ani, n-am fumat niciodată si nici nu o voi face, pentru că știu că nu mă mai las! Sunt periculoasă!
Înseamnă că problema asta te apasă daca te-ai gandit sa scrii aici.
Familia ta este alcolică, nu trebuie să fii și tu! Asta vrei tu să iei exemplu? Doamne, cu ce se zbate populația si cu ce te zbați tu, ca nu poti renunța la bere. Limitează-te! Să nu iti placa băutura! Știu că nu e ușor, dar gata! Esti obsedat! Știu, că și eu mai am apucături de astea, dar în momentul de față sunt bine, adică gata! E doar în capul nostru. Mintea ne dictează, mintea! E totul în capul tău ca nu poti sa stai. Ai creat o dependență, rezolv-o. Tu esti singurul care poate face acest lucru,. Degeaba ceri sfaturi daca nu le si aplici. Încetează cu băutura, esti si minor, și nu face bine, măi!
Adolescenta este o faza de schimbare brusca. Înțeleg că te simți singur, cam toti ne simțim asa. Dar asta e, nu trebuie să ne cufundăm amarul în țigări, droguri, băuturi, si mai stiu eu ce!
Stai safe! Roagă-te la Dumnezeu!
Ajungi rau, crede-mă!
Ceri sfat pe aici, dar tu stii ca nu faci bine și că ai nevoie de o schimbare. Eu ma lupt ca să beau macar 2 l de apa pe zi si tu bei 3 l de bere?!?!?!

| IgnatVictor a răspuns:

Salut.
Problema e grea, dar nu imposibilă. Cel mai bine e să reduci treptat dozajul.
Azi bei 2.5 - 3l de bere, mâine bei 2l, poimâine bei 1.5l și tot așa. Poți chiar tu să îți setezi limitele de băut. Dacă ți se pare prea greu din zi în zi, atunci găsește un ritm potrivit ție. Mă bucur că ești conștient de problemă. Îți urez sănătate!

| Byb2001 a răspuns:

Mai bine nu iti strici viata consumand alcool pentru probleme pe care le ai, incearca sa bei bere fara alcool si e mai bine, daca chiar nu poti sa rezisti incearca un psiholog dac nu merge nici asa incearca sa te duci la dezalcolizare, dar daca ai ambitie o sa te lasi

| AlinMrs a răspuns:

Eu zic ca cel mai bun sfat ar fi sa pleci. Pleaca din locul ala, muta-te in alt oras, alta tara. Incepe totul de la capat. Citeste mult, vezi ce te pasioneaza si traieste-ti viata asa cum trebuie traita ca una ai! Lucreaza la dezvoltarea ta personala. Cu toate ca probabil sunt cele mai apropiate rude, sunt si cele care iti fac cel mai mult rau inconstient. Daca te-ar iubi si tine la tine, ar fi un exemplu si un model. Insa nu ii invinui, asa e viata uneori... Insa tu esti adult acum, ai capacitatea de a decide singur ce vrei sa faci cu viata ta. Nu te lasa condus si batut de vant ca o frunza. Ia decizii si planifica incotro vrei sa te indrepti si fara frica.

| Anonimulantisocial17 a răspuns:

Stiu ce zici si eu de cateva ori am baut bere in fiecare zi si apoi mi se facea asa o pofta de bere incat mergeam la magazin si imi luam insa eu am renuntat de cand am vazut ca incep sa devin dependent.si am incercat si sa fumez aproape devenisem dependent insa tot le-am lasat dupa o saptamana de fumat asa daca cobtinui va fi din ce in ce mai greu.incearca sa bei din ce in ce mai putin si astfel se dezobisnuieste corpul ca daca renunti dintr-o data atunci corpul va cere si vei avea palpitati nu vei putea dormi etc. daca bei 3 beri pe zi bea doar doua apoi doar una apoi doar una la 2 zile si tot asa pana ajungi sa bei doar una pe saptamana.