| Joker3134 a întrebat:

Mă lămurește și pe mine cineva de ce se zice că dacă nu înveți ajungi sa sapi șanțuri? Și t multe meserii unde nu se cere bacul și nu faci munca fizica gen operator call centre, manager la un hotel etc.

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu stiu. Dar daca ești tânăr macar învăța o meserie, in construcții, cu diploma de calificare. Pentru a lucra in străinătate se cere calificare in construcții si se da si proba de lucru.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, sunt multi "someri cu diploma". Diploma nu garanteaza o slujba.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Studiile sunt una din condițiile de angajare. Daca angajatorul pune condiția ca trebuie sa aibă mai mult de opt clase, sau profesionala, atunci nici macar nu poți sa candidezi pentru postul respectiv. Îți respinge din start dosarul. Cunosc un caz concret: pentru postul de femeie de serviciu la o școală generala cu clasele 1-8 sa pretins ca studii liceul. Celor cu 8 clase sau cu 10 clase li s-au respins dosarele de înscriere la concurs.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Joker3134):

In localitatea mea, sunt băieți care au terminat profesionala si acum frecventează liceul la seral. In urma cu 2-3 ani s-a pus problema in Parlament ca cei care nu au 12 clase sa nu poată face școală de șoferi. Se pare ca s-a redus la 11 clase legea. Deci va veni vremea când se va pretinde ca toți oamenii sa aibă cel puțin 12 clase. Si pe vremea lui Ceaușescu s-a pus problema învățământului obligatoriu de 10 clase.
Cei care nu vor sa invete (oricine poate învăța) vor trebui sa se mulțumească cu orice munca necalificata sau la negru (sluga la animale) la fermieri.

Răspuns utilizator avertizat