| anonim_4396 a întrebat:

Ma simt nefericit, parca sunt o umbra...ce se intampla cu mine?

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Poate te minți din diverse motive datorită unor traume. Poate simți că nu te poți exprima pentru că nu ai cu cine, nu e nimeni la orizont care să înțeleagă felul tău de a fi. Poate pur și simplu te-ai agățat de o identitate care nu te mai reprezintă și e un conflict perpetuu acolo pe care nu vrei să îl clarifici din teama de necunoscut și atașamentul față de trecut, chiar dacă e un trecut care îți face rău. Tu nu ești trecutul tău. Sunt momente în care știi foarte bine cine ai fost dar nu mai știi cine ești. Acceptă procesul și fă chestii până simți că te regăsești în ceva. Fă un exercițiu al valorilor, vezi ce este important cu adevărat pentru tine și cât de mult respecți acele valori prin acțiunile pe care le iei sau lipsa de acțiune. Ai nevoie de un pic de claritate și de sinceritate. E mult mai util să recunoști că ești într-o situație de rahat sau că tu nu ești cea mai ok persoană, decât să te minți frumos. E un moment numai bun de reset. Acceptă orice minusuri ai sau are viața pe care o duci, ori societatea și ia-o ușor, vezi cum poți face viața asta să fie cât de cât plăcută.

| Violleta2022 a răspuns:

Te mai miri de ce esti singur...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Hmm, cred ca este din cauza ca esti nefericit si parca esti o umbra. Dar nu sunt sigur, insa asa imi spune instinctul.

Stii, omul daca chiar vrea sa fie fericit, este fericit. Este nevoie doar de un gand, un simplu impuls mental si gata. Analizeaza cauza, trebuie sa fie ceva acolo care te macina. Ce este? Ce simti?

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă te simți nefericit, înseamnă ca așa e. Noi nu putem spune ce se întâmpla cu tine. Trăirile sunt ale tale. Trebuie sa îți iei un moment in care ești calm și sa te gândești ce probleme ai, ce te face fericit, ce te împiedica sa fii fericit ( vreo problema personală, dificultăți la job, un vis neîmplinit) și sa vezi ce poți face pentru a-ți ridica moralul. Socializează pe cât se poate, suna-ți prietenii, familia, înconjoară-te de oameni la care tii, caută lucruri pe care îți dorești sa le faci. Ocupa-ți mereu mintea cu ceva și fa zilnic un lucru diferit oricât de mic ar fi el.

| ShaOfHatred a răspuns:

Well, we call it depression, ot the start of it

| 95AnastasyaNastyaSya0997 a răspuns:

Depresie?