| acerr a întrebat:

Mai pun o intrebare
Ce opinii aveti despre gay?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nenea, nu europeni creștini, hetero și albi au inventat conceptul de căsătorie, ritualul de căsătorie există la toate culturile, mai apoi un homosexual nu își ia "soție" ci "soț", apropo știi de unde vine cuvântul soț/soție? De la verbul a însoți, se referă că cei doi (cuplu ) se vor însoți întreaga viață, în unele culturi și după, moarte.
Deci familia fără bărbat, sau fără femeie nu există?
Sau o persoană singură care adoptă un copil, doi nu cei 3 formează o familie.

Și că tot vorbim de familie, da ideal ar că copii să aibă ambi părinți, dar uni nu îi au pe ambi, ba chiar sunt copii fără părinți, crescuți prin orfelinate sau pe străzi. În concluzie asta nu e lume ideală, deci e de preferat varianta de-a fi crescut de doi bărbați sau două femei decât să crească într-un orfelinat unde e maltratat, sau să fie homeless.

72 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Susțin ideea ca fiecare e liber sa iubească pe cine vrea și ca nu e dreptul nostru sa interzicem asta.

| RAY a răspuns:

De la veganism la homosexualitate, nu am nici o parere si asa suntem prea multi, natura stie ce face

| acerr explică (pentru RAY):

Na si tu ..asta mi, a trecut prin cap, si recomand filmul > Barbatul cu camase portocalie
pe mine m-a emotionat f tare, un film sensibil, merita vizionat eu am dat nota 10

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Handicapați psihici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Natura mai greseste si ea, iar greselile ei sunt de-a dreptul dezgustatoare.
Nu am cum sa inteleg 100% poponarii, din moment ce actul lor sexual nu inseamna nimic, nu "iese" nimic. Daca exista Dumnezeu, ii parea rau ca nu le-a verificat circuitele din creier inainte de a le da drumul pe banda de productie, nu "asa a vrut", si in nici un caz, nu e "un dar de la Dumnezeu". E o greseala, o intamplare nefericita.
Pe unul in scaun cu rotile il consider mai norocos, macar se uita dupa ce trebuie, si gandeste limpede.

| acerr explică (pentru NoTurbinaNoGood):

A soo, pai de ce natura? ca doar gayul asta a fost procreeat de parinti hetero! nu ai dreptate

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru acerr):

Natura le-a dat handicapul asta, numit homosexualitate. E ceva psihic, nu e alegerea lor.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nici macar una happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Aceeasi opinie pe care o am despre vegani. Sa fie sanatosi! Ei cu ale lor, eu cu ale mele. Putem oricind bea o bere, merge la un concert, discuta despre cate in luna si in stele, atita vreme cit nu ne apucam sa predicam unuii altora cit de bine e sa maninci iarba/sa fii cu o persoana de acelasi sex.

| Celcestietot a răspuns:

Așa ceva se dovedește cu timpul, nu te naști cu așa ceva, iar cine spune asta cum că te naști așa, nu are nicio treabă cu realitatea. Daca ești gay, lesbi etc, stai acolo frumos și taci, nu mai incerca sa creezi propaganda că mai rău creezi conflicte.

| Andreeush a răspuns:

Nici una, sunt oameni și ei.

| SilentRain a răspuns:

Mi-e scârbă, n-aș arunca cu bolovani în eii dacă se țin de mana... dar dacă incep sa se zabaleasca în fata mea as arunca, hmmm cred ca as proceda la fel și în cazul cuplurilor normale

| acerr explică (pentru SilentRain):

Ai dreptate, nu este etic sa te saruti pe strada, asta tine de educatie, dar eu cred ca sunt atat de indragostiti incat nu se pot abtine,

| Sofer a răspuns:

E ca si acum ai avea un prieten apropiat dar de fapt e o relatie gay. N-am nimic cu oameni care sunt gay dar ii felicit.

| LPCTSTR a răspuns:

Sunt oameniwinking
Personal n-am nimic cu cei cu alte preferințe, este treaba fiecăruia cum dorește să-și trăiască viața și cu cine.
Însă aici vor veni homofobi... și știi ce văd homofobii?
Ei bine ei văd numai partea aia roză, adică ăia cu accent de fată sau băiat pizdificat. Well nope, nu toți sunt la fel și știu asta pentru că am un prieten gay.
Unii sunt mai retrași și sunt de treabă, alții își exprimă pizdificarea care este, într-adevăr, enervantă și cringe.

| acerr explică (pentru LPCTSTR):

Hahah doamnee ce tare

| SG1995 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da pă aia chiar nu îi înțeleg.

| Plato a răspuns:

Problema lor ce fac, cat timp nu afecteaza societatea. Adica fara drepturi legale, fara sa fie considerati familie, fara sa se casatoreasca, fara sa poata adopta copii, fara sa fie promovati. E treaba lor daca se pupa cu femei sau barbati, doar sa nu fie recunoscuti de stat.
Personal, cat timp nu-i vad manifestandu-se, nu ma deranjeaza. Bineinteles ca sunt tot oameni, dar nu putem permite sa fie copiii traumatizati, si n-as vrea nici mie sa mi se intoarca matele pe dos cand ii vad.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Plato):

Deci ești semi-homofob.

| acerr explică (pentru Plato):

Esti dur! nu iti dau drepatate
noi nu avem dreptul de a judeca oamenii, cu ce suntem noi mai buni? fiecare om are propia valoare, dreptul la intimitate

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Intimitatea nu se manifesta in public, e logic.
90% din populatia țării e impotriva lgbt, deci e futil sa dezbatem prea mult.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Pe scurt treaba ta, dar să nu am vreo dovadă că exiști.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Tați, căsătoria e ceva intim?
Dar sărutul? Dar a crește copii? Sau crezi că homosexuali cer dreptul de-a face sex în stradă?

| acerr explică (pentru SG1995):

Pe scurt. daca ai avea un frate gay, il renegi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Este genetic, exista gene gay, dar este dat si de imprejurimi. Mie mi indiferent. Cunosc persoane gay., in realitate dar daca intrii pe net, pe chaturi erotice : fara sa exagerez spun ca sa zicem din 100 de oameni peste 1/3 au fantezii bI.

| Plato a răspuns (pentru SG1995):

Casatoria nu trebuie sa le fie permisa deoarece ar fi o jignire adusa ritualului nostru. In plus, e de-a dreptul ridicol sa-i spui unui barbat "sotie", ce dracu, suntem stat serios sau ne jucam de-a legea?
Familia = barbat+femeie, tata+mama, sot+sotie - atat.

Nu au cum sa creasca un copil, un copil trebuie sa stie de mama+tata, nu de doi oameni bolnavi psihic, il va induce grav in eroare, il va face confuz. Repet: mama(femeie)+tata(barbat), e simplu, nu exista alta cale.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie imi e indiferent ce le place lor si ce fac la ei acasa.
In schimb nu imi e indiferenta bunastarea copiilor, normalitatea sociala si respectul fata de religia poporului. Indiferent daca deranjeaza pe cineva sau nu, poporul roman este un popor crestin, sigla Romaniei are o cruce, si ne vom respecta religia, nu putem permite sa isi bata ei joc de ritualurile noastre, sa isi bata joc de firescul si natura lucrurilor. Homosexualitatea e impotriva naturii si se opune firescului.

| SG1995 a răspuns (pentru acerr):

Cred că nu ai înțeles ce am vorbit eu cu Plato. Tipu e cam rigid, și nu, nu îl reneg.

| acerr explică (pentru Plato):

Ah... homosexualitate era inintea lui Hristos! si daca ei si/o trag prin dos, sau pe sus, oare heterosexualii nu fac? nu pot scrie pe sleau pentru ca nu se permite, dar intelegi ideea

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Si care e faza? Fac si heterosexualii, barbat cu femeie, asa cum e normal. Faptul ca e dizgratios e alta problema, nu ne bagam in fetish-urile sau fanteziile oamenilor.
Faptul ca a existat homosexualitate ce dovedeste? Da, era si pe vremea lui Platon, si?
Dumnezeu ne-a lasat barbat cu femeie. Ei pot sa faca ce vor in intimitate, dar poporul roman, care e crestin, nu le va permite sa fie recunoscuti de statul lui, cert.

| acerr explică (pentru Plato):

Poporul roman ortodox, oare cati cred si se roaga la Dumnezeu? sa nu incepem si cu relgia ca va iesi scantei

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Scântei? De ce? Nu esti in stare de o discuție civilizată in contradictoriu? Pe baza religiei eu nu fac scantei si nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Poporul român e creștin, pe stema României apare simbolul religios specific. Fie ca va place sau nu. Deci nici macar nu are ce discutie sa fie.
In România, lgbt nu are nicio sansa si nici nu va avea cel putin inca un secol, te asigur. Dau o bere daca ma înșel.

| Plato a răspuns (pentru SG1995):

Si cu homosexuali va fi tot maltratat.
"Va declar sot si... sot?" Hai sa fim seriosi, nu exista asa ceva.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Draguțule aici greșești, statul român e stat laic ăsta spune și constituția, până când popă de la tine de la bloc nu impune teocrația, România e încă un stat laic.

| acerr explică (pentru Plato):

Eu sunt credincioasa, dar nu amplific discutia

| anonim_4396 a răspuns (pentru SG1995):

Cred că ar trebui să vadă și asta psihopatul de Plato
https://en.wikipedia.org/wiki/Oliari_and_Others_v_Italy
recunoașterea vieții de cuplu (care nu înseamnă neapărat căsătorie) e un drept fundamental al omului.

| acerr explică (pentru Plato):

Parteneri,cuplu,nu sot sotie,, ce aiurea suna

| acerr explică (pentru anonim_4396):

Bingo! si noi hetero cu ce suntem mai buni? ha? divoratam,inselam,raman copii fara un parinte,scandal,betii,batai... cu ce sa ne laudam?> sau aaa eu sunt femeie el e sotul wooo mare branza! rahat, totul trece, monotonie, rutina, apoi te intrebi de ce m.am maritat&insusrat cu ea? de ce? de prost!

| anonim_4396 a răspuns (pentru acerr):

Tradu ce ai scris

| acerr explică (pentru anonim_4396):

Ce nu intelegi? ca noi hetero nu suntem mai cu motz, si nici mai fericiti decat homosexualii. si acam toti au divortat macar o data, si stii tu

| anonim_4396 a răspuns (pentru acerr):

Pai nu fix asta zisai si eu?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Plato):

Pentru că poporul român e un popor de incuiati cu credință într-o divinitate care cel mai probabil nu exista.Cel puțin nu așa cum o vad ei.

| Plato a răspuns (pentru BlackRose03):

Ce calitate ai tu incat sa faci astfel de afirmatii? L-ai cunoscut pe Dzeu si nu e cum zicem noi? De unde esti tu asa sigur ca nu exista, ai batut la usa si nu a raspuns nimeni?

| BlackRose03 a răspuns (pentru Plato):

Nu este o afirmație.Nu sunt ateu, cred că există ceva care ne-a creat și cam atât.
Am zis că sunt șanse mici să existe divinitatea pe care o numiți "Dumnezeu" cum o percepeți voi, drept un bărbat cu barba homofob, care dorește să crezi in El fara dovezi(crezi și nu cerceta) și care sta printre nori înconjurat de îngerași.
Și da, șansele să existe sunt foarte mici.Este o invenție a oamenilor cel mai probabil cu scopul de a tine societatea într-un oarecare echilibru. Oamenii simt nevoia sa creadă în ceva și le este greu sa accepte ideea de moarte.
Sigur, poate exista.Nu avem de unde știi.
Dar aceste șanse sunt minime având în vedere că exista atâtea religii, in fiecare "Dumnezeu" fiind diferit.
Totuși în fiecare religie ideea este aceeași. Exista o divinitate.Si da, in asta cred și eu.
In felul în care a fost "creat" de către creștini nu.

| FreddieM a răspuns (pentru SG1995):

Nenea Intum, as fi curios cine v-a invatat ca o persoana homosexuala nu poate sa isi ia decat,, sot''? Va informez ca homosexual vine din greaca si se compune din homo= acelasi + sexus= sex. Deci e un cuvant generic, atribuit atat barbatilor cat si femeilor. Dar ca idee, raspunsul e ok.

| SG1995 a răspuns (pentru FreddieM):

Aici era vorba de gay în particular, nu de persoanele orientare homosexuală în general.

| acerr explică (pentru SG1995):

De gay in general, pentru ca sunt peste tot.si cel mai tragic e pentru cei care sunt decapitati, inchisi pe viata. ma refer la cei de origine musulmana, in rusia e horror ce face cu bietii barbati!

| FreddieM a răspuns (pentru SG1995):

Bine, daca asa ai inteles tu intrebarea...Un salut

| SG1995 a răspuns (pentru FreddieM):

Citește conversația în care am vorbit despree"soț", Plato, userul încuiat la minte și ultra homofob, spunea citez: "un gay nu își poate lua bărbat de soție ".

| acerr explică (pentru SG1995):

Daca pun o intrebare asta nu trebuie sa fie un caz de analizat 3 zile si 3 nopti! pe planeta avem de toate,bune rele,oameni mizerabili, pedofili, criminali sociopati, boli, foamete, bogatie,
vorbim ca sa ne treaca timpul pe diverse teme,

| FreddieM a răspuns (pentru SG1995):

Mersi de clarificare.Noapte buna

| Termopile a răspuns (pentru Plato):

Bă Plato are dreptate deci să vă spun sincer are foarte mare dreptate. Singurul răspuns care merită fundă. Dacă aș fi pus eu întrebarea ai fi primit fundă fără dar și poate. Păcat că tot mai puțini înțeleg chestia asta.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Nenea, nu europeni creștini, hetero și albi au inventat conceptul de căsătorie, ritualul de căsătorie există la toate culturile, mai apoi un homosexual nu își ia "soție" ci "soț", apropo știi de unde vine cuvântul soț/soție? De la verbul a însoți, se referă că cei doi (cuplu ) se vor însoți întreaga viață, în unele culturi și după, moarte.
Deci familia fără bărbat, sau fără femeie nu există?
Sau o persoană singură care adoptă un copil, doi nu cei 3 formează o familie.

Și că tot vorbim de familie, da ideal ar că copii să aibă ambi părinți, dar uni nu îi au pe ambi, ba chiar sunt copii fără părinți, crescuți prin orfelinate sau pe străzi. În concluzie asta nu e lume ideală, deci e de preferat varianta de-a fi crescut de doi bărbați sau două femei decât să crească într-un orfelinat unde e maltratat, sau să fie homeless.

| Dalmore a răspuns:

Plato e pericol social, ar trebui să i se retragă toate drepturile și să fie trimis în pădure.

| Dalmore a răspuns:

Plato a zis la alta întrebare a zis că dacă copila lui face sex înainte de 18 ani nu o mai consideră fii-sa. Nu mai e om. Asta e trauma, nu sa ai doi părinți IUBITORI de același sex rolling on the floor.

| acerr explică (pentru Dalmore):

O sa caut sa citesc, ma faci curioasa

| Dalmore a răspuns:

Plato cunoaște 90% din populația țării, i-auzi laughing.

| Dalmore a răspuns:

Plato, să-mi dai o bere peste vreo 10 ani, te trec pe carnețel.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mi-e indiferent

| Justme1997 a răspuns:

Ii sustin si as vota pentru drepturi egale (casatorie, adopție etc)

| acerr explică (pentru Justme1997):

Bravo fata! ai dreptate, si ei sunt oameni la fel ca noi, facuti din parinti hetero

| acerr explică (pentru Justme1997):

Cool

| Justme1997 a răspuns:

Daca Dumnezeu exista si nu ar fi vrut sa existe oameni gay, de ce a pus punctul G in anusul bărbaților? laughing

| acerr explică (pentru Justme1997):

Lollll ce tare! nu ma gandeam la asa ceva

| SG1995 a răspuns (pentru Justme1997):

Exact acu spuneam că frenul pretputului are o linie trasată până în anus.

| DarthNiger a răspuns:

Sincer nu imi pasa ce fac, atata timp cat nu atrag atentia asupra lor, e treaba lor personala, numai sa nu ajunga ca homosexualii din Polonia unde au iesit in strada si au facut parada despre cat de mandrii sunt ei ca sunt homosexuali, daca esti homosexual, fi homosexual pentru tine, nu te da in spectacol ca sa ne arati cat de mandru esti tu, eu unul sunt de parere ca prea multa libertate strica, pot sa se casatoreasca daca doresc, insa sa adopte copii, sunt total impotriva acestui lucru.

| Jus7t a răspuns:

Cumva le scapă oamenilor răspunsul la întrebarea "Cum ajunge o persoană să fie așa? ", e ceva magic la mijloc, își dau cu părerea despre ceva de care nu au NICIO idee.
Mai sunt aia care pur și simplu adoră și li se scoală când văd două tipe care se ling dar dacă văd bărbați brusc au o problemă cu asta.
Când interesele lor sunt satisfăcute nu au o problemă, dar când ceea ce fac alții nu le mai servește cu nimic lor apare o problemă.
Nu știu nici eu cauza și nici medicii, sunt anumite detalii dar nimic concret, cum e și în cazul schizofreniei, o tratează dar nu știe nimeni cum apare cu exactitate ( deși sunt teoreme despre asta ).
Ce părere să am de ceva care are la bază o cauză necunoscută?
De ce să îi judec dacă nu e alegerea lor?
Dacă să zicem e o "boală" de ce nu îi ajută?
Dacă nu e sau nu știm încă ce e de ce îi judecă lumea?
Cam multe întrebări la o întrebare thinking

| lilith16 a răspuns:

Nu am nimic cu ei, nu ma bag, nu ii sustin dar nici nu ii urasc, nu e treaba mea

| Larysa690 a răspuns:

Sunt scarbosi.