| acerr a întrebat:

Mai pun o intrebare
Ce opinii aveti despre gay?

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Nenea, nu europeni creștini, hetero și albi au inventat conceptul de căsătorie, ritualul de căsătorie există la toate culturile, mai apoi un homosexual nu își ia "soție" ci "soț", apropo știi de unde vine cuvântul soț/soție? De la verbul a însoți, se referă că cei doi (cuplu ) se vor însoți întreaga viață, în unele culturi și după, moarte.
Deci familia fără bărbat, sau fără femeie nu există?
Sau o persoană singură care adoptă un copil, doi nu cei 3 formează o familie.

Și că tot vorbim de familie, da ideal ar că copii să aibă ambi părinți, dar uni nu îi au pe ambi, ba chiar sunt copii fără părinți, crescuți prin orfelinate sau pe străzi. În concluzie asta nu e lume ideală, deci e de preferat varianta de-a fi crescut de doi bărbați sau două femei decât să crească într-un orfelinat unde e maltratat, sau să fie homeless.

72 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Sunt oameniwinking
Personal n-am nimic cu cei cu alte preferințe, este treaba fiecăruia cum dorește să-și trăiască viața și cu cine.
Însă aici vor veni homofobi... și știi ce văd homofobii?
Ei bine ei văd numai partea aia roză, adică ăia cu accent de fată sau băiat pizdificat. Well nope, nu toți sunt la fel și știu asta pentru că am un prieten gay.
Unii sunt mai retrași și sunt de treabă, alții își exprimă pizdificarea care este, într-adevăr, enervantă și cringe.

| Celcestietot a răspuns:

Așa ceva se dovedește cu timpul, nu te naști cu așa ceva, iar cine spune asta cum că te naști așa, nu are nicio treabă cu realitatea. Daca ești gay, lesbi etc, stai acolo frumos și taci, nu mai incerca sa creezi propaganda că mai rău creezi conflicte.

| Plato a răspuns:

Problema lor ce fac, cat timp nu afecteaza societatea. Adica fara drepturi legale, fara sa fie considerati familie, fara sa se casatoreasca, fara sa poata adopta copii, fara sa fie promovati. E treaba lor daca se pupa cu femei sau barbati, doar sa nu fie recunoscuti de stat.
Personal, cat timp nu-i vad manifestandu-se, nu ma deranjeaza. Bineinteles ca sunt tot oameni, dar nu putem permite sa fie copiii traumatizati, si n-as vrea nici mie sa mi se intoarca matele pe dos cand ii vad.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Plato):

Deci ești semi-homofob.

| SilentRain a răspuns:

Mi-e scârbă, n-aș arunca cu bolovani în eii dacă se țin de mana... dar dacă incep sa se zabaleasca în fata mea as arunca, hmmm cred ca as proceda la fel și în cazul cuplurilor normale

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mi-e indiferent

| RAY a răspuns:

De la veganism la homosexualitate, nu am nici o parere si asa suntem prea multi, natura stie ce face

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nici macar una happy

| acerr explică (pentru LPCTSTR):

Hahah doamnee ce tare

| acerr explică (pentru RAY):

Na si tu ..asta mi, a trecut prin cap, si recomand filmul > Barbatul cu camase portocalie
pe mine m-a emotionat f tare, un film sensibil, merita vizionat eu am dat nota 10

| Justme1997 a răspuns:

Ii sustin si as vota pentru drepturi egale (casatorie, adopție etc)

| acerr explică (pentru Justme1997):

Bravo fata! ai dreptate, si ei sunt oameni la fel ca noi, facuti din parinti hetero

| acerr explică (pentru Plato):

Esti dur! nu iti dau drepatate
noi nu avem dreptul de a judeca oamenii, cu ce suntem noi mai buni? fiecare om are propia valoare, dreptul la intimitate

| acerr explică (pentru SilentRain):

Ai dreptate, nu este etic sa te saruti pe strada, asta tine de educatie, dar eu cred ca sunt atat de indragostiti incat nu se pot abtine,

| Plato a răspuns (pentru acerr):

Intimitatea nu se manifesta in public, e logic.
90% din populatia țării e impotriva lgbt, deci e futil sa dezbatem prea mult.

| Dalmore a răspuns:

Plato e pericol social, ar trebui să i se retragă toate drepturile și să fie trimis în pădure.

| Dalmore a răspuns:

Plato a zis la alta întrebare a zis că dacă copila lui face sex înainte de 18 ani nu o mai consideră fii-sa. Nu mai e om. Asta e trauma, nu sa ai doi părinți IUBITORI de același sex rolling on the floor.

| acerr explică (pentru Dalmore):

O sa caut sa citesc, ma faci curioasa

| lilith16 a răspuns:

Nu am nimic cu ei, nu ma bag, nu ii sustin dar nici nu ii urasc, nu e treaba mea

| SG1995 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da pă aia chiar nu îi înțeleg.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Pe scurt treaba ta, dar să nu am vreo dovadă că exiști.

| SG1995 a răspuns (pentru Plato):

Tați, căsătoria e ceva intim?
Dar sărutul? Dar a crește copii? Sau crezi că homosexuali cer dreptul de-a face sex în stradă?

| acerr explică (pentru lilith16):

Agree

| acerr explică (pentru SG1995):

Pe scurt. daca ai avea un frate gay, il renegi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Este genetic, exista gene gay, dar este dat si de imprejurimi. Mie mi indiferent. Cunosc persoane gay., in realitate dar daca intrii pe net, pe chaturi erotice : fara sa exagerez spun ca sa zicem din 100 de oameni peste 1/3 au fantezii bI.

| Plato a răspuns (pentru SG1995):

Casatoria nu trebuie sa le fie permisa deoarece ar fi o jignire adusa ritualului nostru. In plus, e de-a dreptul ridicol sa-i spui unui barbat "sotie", ce dracu, suntem stat serios sau ne jucam de-a legea?
Familia = barbat+femeie, tata+mama, sot+sotie - atat.

Nu au cum sa creasca un copil, un copil trebuie sa stie de mama+tata, nu de doi oameni bolnavi psihic, il va induce grav in eroare, il va face confuz. Repet: mama(femeie)+tata(barbat), e simplu, nu exista alta cale.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie imi e indiferent ce le place lor si ce fac la ei acasa.
In schimb nu imi e indiferenta bunastarea copiilor, normalitatea sociala si respectul fata de religia poporului. Indiferent daca deranjeaza pe cineva sau nu, poporul roman este un popor crestin, sigla Romaniei are o cruce, si ne vom respecta religia, nu putem permite sa isi bata ei joc de ritualurile noastre, sa isi bata joc de firescul si natura lucrurilor. Homosexualitatea e impotriva naturii si se opune firescului.

| SG1995 a răspuns (pentru acerr):

Cred că nu ai înțeles ce am vorbit eu cu Plato. Tipu e cam rigid, și nu, nu îl reneg.

| Sofer a răspuns:

E ca si acum ai avea un prieten apropiat dar de fapt e o relatie gay. N-am nimic cu oameni care sunt gay dar ii felicit.

| acerr explică (pentru Plato):

Ah... homosexualitate era inintea lui Hristos! si daca ei si/o trag prin dos, sau pe sus, oare heterosexualii nu fac? nu pot scrie pe sleau pentru ca nu se permite, dar intelegi ideea