| VictorFenrir a întrebat:

Mai sufera cineva de depresie si ar vrea sa vorbim pe tema asta?

75 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

De obicei cei care intra in depresie nu prea discuta despre asta, se inchid in ei si nu comunica cu cei din jur.
Dar daca vrei, putem discuta, am avut si eu momente din astea...

| Maria3458 a răspuns (pentru danbnz):

Cel mai bun remediu e lectura pentru mine cel putin.

| danbnz a răspuns (pentru Maria3458):

Ai vazut bine ca nu cauta un remediu.
Dar, cred ca discutia ar trebui sa fie si despre asa ceva.
Pe mine unul m-a ajutat miscarea, ma sui pe bicicleta si merg si merg si meeerg... si imi eliberez mintea de toate gandurile negative.
Lucrez pe pc la birou, multe ore, si inevitabil, cateodata, intru intr-o stare de meditatie vecina cu depresia.
Cand simt asta, opresc tot (pot asta pentru sa sunt self employed big grin) imi iau tzoacla si ma detensionez, ma mai injur cu soferii, ma mai iau la intrecere cu alti biciclisti, o iau prin padure la propriu (am un mtb)... opresc, merg descult prin iarba, ascult natura...
Si eu citesc, mult, am facut-o toata viata, si recomand tuturor, cu depresie sau fara happy

| Maria3458 a răspuns (pentru danbnz):

Foarte tare

| danbnz a răspuns (pentru Maria3458):

Fiecare trebuie sa-si gaseasca calea spre liniste sufleteasca, pentru mine a fost una, pentru tine alta, pentru prietenul nostru poate sa fie cu totul alrceva.
Si mie mi se pare foarte tare calea ta... citit! Cati din ziua de azi, cel putin cei care s-au nascut in epoca internetului, mai citesc o carte, da, din aia clasica de hartie! Prea putini zic eu, si pacat, cartea aia nu are nevoie de incarcator, de legatura la net, de wifi,... samd. Nu are nevoie decat de setea ta de cunoastere de sine!

| VictorFenrir explică (pentru Maria3458):

Nu functioneaza nici asta, poate doar putin pe moment

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Nu trebuie sa te izolezi, iesi din casa... dupa mine TPU nu e o rezolvare ci doar sursa de informare.

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

N-am cu cine

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Mi sa recomandat si mie sa merg la "nebuni"...
Eu am refuzat sa merg la doctori pe chestia ca nu voiam sa am un cazier medical in sensul asta...

Nici nu trebuie sa ai cu cine, doar tu poti sa faci un bootstrap...
Adica, te tragi singur de "sireturi" ca sa iesi din "namolul mintal"!

Hai ca poti, doar nu esti vreun looser... Sau vrei sa te complaci si sa-ti plangi de mila pana cand o sa vina D-zeu si o sa te atinga pe frunte si o sa te vindece... asta nu se va intampla niciodata!

Ai nevoie sa te scuture cineva... o fapta, o amintire, un prieten, o injuratura... o palma a peste ochi!

Hai ca incerc eu:
Esti vreun fraier onanist? Esti prost? Nu te duce mintea? Sau doar un looser patetic?
Eu unul cred ca nu ai pus si tu mana pe vreo ţâţă sau pasarica si esti frustrat ca nu o sa vezi asa ceva never deci esti patetic fraier si mucos!

Demonstreaza ca nu e asa, ia enerveaza-te si da-mi replica, fraiere!

Chiar te provoc, laba stramba!

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

Nu stau sa-mi plang de mila, doar ca ce m-ar ajuta pe mine sa-mi mai revin nu prea se poate, momentan

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Of, deci nu am reusit sa te ating,,, hm!
Atunci stai in casa la tv pana mori, si plangi... ce nasoala e viata

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Tu stai sub palmier, ce viata frumoasa

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Exact, eu am gasit calea sa fiu nu fericit ci doar linistit!

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Trimite o frunza si noua, nu fi egoist

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Cand o sa intru in depresie defrisez insula si va trimit toate frunzele big grin

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

Nu plang stai chill, nici la tv nu stau ca nu-mi plac emisiunile de prost gust si chestiile de genu

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Comon man, nu ne ajuti deloc, cum sa te ajutam pe tine? Noi, eu cel putin vreau, dar colaboreaza si tu nitel.

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Sa stii ca e big grin ma doare la bască de când stau sub palmier...
De fapt sunt in Plaja de Majorca, beau un Muai Thay, am 2 gagici pe langa mine, si ca prostu stau pe TPU... cred ca sunt deprimat rau big grin

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

Colaborez

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Atunci vorbeste man, toti suntem langa tine si vrem sa te ajutam... Chiar nimic de aici nu te-a facut sa razi sau sa te enervezi, comon man, ajuta-ne si tu pe noi nitel...

| DeathIncarnate a răspuns:

Been there, saw that.
Te pot ajuta cu o vorba buna daca simti nevoia.

| VictorFenrir explică (pentru DeathIncarnate):

As vrea doar sa am cu pe cineva cu care sa vorbesc despre chestiile astea

| DeathIncarnate a răspuns (pentru VictorFenrir):

Imi poti da mesaj oricand.

| RAY a răspuns:

Nimeni,traim intr o tara de oameni fericiti, omul prost e mereu fericit

Prostul este fericit, că dacă ar şti cât este de prost, ar urla de nefericire!

Prostul, dacă nu-i fudul,
Parcă n-ar fi prost destul;
Are viaţa liniştită
Fiindcă-i mintea odihnită;

Orice lucru-i o ispită,
Este prost, dar şi credul;
Prostul, dacă nu-i fudul,
Parcă n-ar fi prost destul;

Fruntea-i arde ca o plită,
Neuronu-i un pendul
Ce se mişcă somnambul
Cu o mină plictisită;

Prostul, dacă nu-i fudul...

| VictorFenrir explică (pentru RAY):

Oamenii prea fericiti ma deprima

| RAY a răspuns (pentru VictorFenrir):

Si pe mine, crezi ca e usor sa traiesti de 29 de ani printre fericiti pamantului

| VictorFenrir explică (pentru RAY):

Stiu ce zici

| RAY a răspuns (pentru VictorFenrir):

Ce probleme ai man?

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

As da zile de la mine sa sa mai am 29

| VictorFenrir explică (pentru RAY):

O combinatie intre o criza existentiala cu un strop de suferinta din dragoste plus alte mici probleme contemporane

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Si pe mine, mai ales aia care rad din orice

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Prostu e prost oricum si gata!

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Eu ce sa mai zic la 54

| SilentRain a răspuns:

Mergi la psiholog

| ForeverAlone97 a răspuns:

Prezent. Am aproape 22 de ani și de 3 ani de zile nu mai ies din starea asta și am perioade când oscilez, zile întregi, chiar săptămâni la rând când nu văd rostul vieții și pentru ce să mă trezesc a 2-a zi. N-am frați, surori, n-am prea mare treabă cu rudele, n-am ambii părinți, n-am avut încă o prietenă, nici măcar să ies cu o fată în oraș. Și uite așa o duc din inerție. Singura cauză de a scăpa de depresie e să tratezi cauza. Doctorii și psihiatrii n-o să-ți facă nimic, doar o să te îndoape cu pastile, care te amorțesc pe moment. Dar depresia nu va dispărea așa, decât dacă îi elimini cauza.

| VictorFenrir explică (pentru ForeverAlone97):

Eu naspa ca oamenii care nu au genul asta de problema zic ca face asta doar pentru atentie

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru VictorFenrir):

Știu ce spui. Depresia e cel mai greu de înțeles pentru cei care nu au.

| Irinel15123532 a răspuns:

Depresia are multe forme. Piruml pas intotdeauna este izolarea, apoi tristetea, pierzi sensul si scopul vietii, nu mai vezi absolut nimic in viata care te-ar putea interesa, si prin urmare multi recurg la suicid, problema este ca intr-o depresie nu doar persoana in cauza este bolnava, ci si mediul in care traieste este intoxicat, este nevoie sa schimbam mediul, mergem la tara, la munte, la mare, este nevoie sa schimbi mediul exterior. Depresia poate fi invinsa, dar, doar de persoana in cauza, medicamentele pot ajuta, dar daca persoana in cauza a renuntat la lupta, nu va iesi niciodata cu toate medicamentele din depresie, degeaba ai 500 de cai putere la masina, daca nu mai doresti sa participi la cursa. Degeaba ai posibilitatea sa ai o ancora, daca vrei sa te scufunzi. Daca persoana in cauza a renuntat, atunci a pierdut lupta cu depresia, nu stim cand vine acest moment, dar este nevoie sa fim langa cei in depresie si sa ii sprijinim ca sa ii ajutam sa iasa din acea stare, cateodata nu este nevoie sa aparem plini de veselie pe langa ei, unii se vor simti si mai rau, biblia spune ''Plangeti cu cei ce plang si veseliti-va cu cei ce se veselesc'' Uneori este nevoie sa mergem pe teritoriul lor ca sa ii scoatem de acolo, alteori este nevoie sa ii lasam singuri, daca dam navala in spatiul lor fara ca ei sa ne fi ingaduit, se vor simti atacati.

| Bogdan70001 a răspuns:

Iesi afara, nu sta pe TPU! NU TPU este remediul... nu de la noi vei invata cum merge viata, ok? Statul in casa nu va face nimic alt ceva, decat sa te faca sa realizezi ca la 18 nu vei fi in stare de nimic si o sa fi manipulat ca o papausa.
Sunt milioane de oameni in RO, nu cred ca nu poti gasi pe cineva cu care sa iesi si nu nu ma refer la alt depresiv, nu vei rezolva nimic asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e o suferinta ca nu e o boala. Asa vor multi sa para pentru a fi tratate de psihologi sa fie ei fericiti pentru tristetea ta, si societatea o aratã cu degetul.
E un blocaj de aia esti si in starea asta, se poate intampla oricand si oricui, trebuie sa-ti bagi ceva in ea viata si s-o reiei de la 0. Pana nu faci o schimbare, un nou inceput tot asa o sa ramai Ba chiar va inrautati.

| OrdanKarris a răspuns:

Am citit putin comentariile tale si eram sigur ca o parte din depresie e cauzata din relatia cu sexul feminin. Am o solutie buna pentru tine.

Cauta pe Youtube Tom Leykis si Patrice o'Neal, asculta contentul lor pana iti vine acru in gura, zi de zi de zi, la scoala, la munca, acasa, cand iesi afara, in pat, cand te joci, ia si asculta contentul acestora si baga la cap ce zic astia doi. Sa vezi cum iti trece depresia instant! Ca sa intelegi, Tom Leykis si Patrice o'Neal sunt printre cei mai experimentati oameni cand vine vorba de a explica natura feminina, felul muiericesc de a fi si la ce sa te astepti de la muieri. Tu ai depresie pentru ca nu intelegi ce ti se intampla cu muierile. Cand ai sa intelegi, depresia va disparea. Vei descoperi ca ai fost mintit de mic si programat prost sa interactionezi cu muierile, mod de abordare care te pune in dezavantaj clar de la inceput. Acestia doi iti vor lumina mintea la capitolul femei.

Iar cand iti revii si scapi de depresie si intelegi cum stau lucrurile iti recomand sa cumperi o carte numita "The Rational Male" scrisa de Rollo Tomassi. Considera cartea aceasta cursurile avansate la ce ai invatat deja de la Tom si Patrice. laughing O gasesti pe Book Express ro sau pe Amazon. Citeste-o si da-o mai departe la cine mai crezi ca are nevoie. Nu ai nevoie nici de psiholog, nici de pastile nici de nimic. Ia si cauta ce ti-am zis. Imi poti multumi mai incolo laughing)

| Nimeni10 a răspuns:

Si eu am 21 de ani si sunt si eu depresiv, cel mai bine sa iti cauti un loc de munca daca ai peste 18 ani, si sa iti fac un grup de prieteni.

| VictorFenrir explică:

Pai vorbesc, ce ar putea sa ma faca sa rad din discutiile de mai sus?

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Mai omule, nu trebuie neaparat sa razi, doar sa reactionezi intr-un fel... daca esti pasiv nu o sa mai primesti nici un fel de raspuns!
Daca tot ai facut pasul asta sa intrebi ce si cum, colaboreaza, am mai zis asta... zi ceva, reactioneaza...

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Am vazut 10 secunde... nu!
Asta vezi tu in mintea ta?

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

Te referi la melodie? Daca da sa stii ca e doar o melodie

| Gaby212 a răspuns:

Eu.

| VictorFenrir explică (pentru Gaby212):

Great

| Gaby212 a răspuns (pentru VictorFenrir):

Ce vrei sa discutam mai exact? Depresia e atat de naspa incat iti omoara pana si creativitatea, deci nu te baza pe mine laughing

| Swetlly122 a răspuns:

Și eu sufăr de depresie.sad

| VictorFenrir explică (pentru Swetlly122):

Vrei sa vorbim despre asta?

| Maria3458 a răspuns:

Ce remediu ai pentru asa ceva?

| VictorFenrir explică (pentru Maria3458):

Cine a zis ca am remediu, eu am intrebat doar daca vrea cineva sa vorbesca despre asta

| sIncognito a răspuns:

Ma ofer.

| VictorFenrir explică (pentru sIncognito):

Si tu esti intr-o stare asemanatoare?

| sIncognito a răspuns (pentru VictorFenrir):

Starea dureaza mai putin. Am avut mai multe vizite la psihologi si psihiatrii.

| VictorFenrir explică (pentru sIncognito):

Si cum a fost?

| sIncognito a răspuns (pentru VictorFenrir):

Nu recomand. Sunt deja 6 ani de cand am problema asta si doar s-a inrautatit. Fara bani nu te baga in seama, iar daca ai bani, ajungi doar cu un ''cazier'' medical care te impiedica in orice incerci sa faci in viata. Macar daca te vindecau. Vrei sa te angajezi? Du adeverinta medicala. Ups, ai avut depresie reactiva in 2000 nu stiu cat? Ne pare rau, cautam altceva. Pentru scoala de soferi aidoma. Pentru facultate aidoma. Poate-s in capitala unii mai buni. Dar in general e bataie de joc.

| danbnz a răspuns (pentru sIncognito):

Bravo ma... il ajuti de nu se poate...

| sIncognito a răspuns (pentru danbnz):

E realitatea. Mi-ar fi placut sa-mi zica cineva asta dinainte ca sa nu imi creez probleme. Tot singur te descurci.

| VictorFenrir explică (pentru sIncognito):

In Romania totul este o bataie de joc

| sIncognito a răspuns (pentru VictorFenrir):

Este si stiu ca in depresie pare si mai crud decat de obicei, fiindca doar asta vezi, bataie de joc. Danbnz, eu inteleg ca vrei doar binele persoanei, dar chiar nu avem ce face, stii ce prea bine. Intr-o jungla trebuie sa ai si gandirea cinica ca sa supravietuiesti. Gandesti la rece, vezi ce te avantajeaza si ce nu. Pe langa ce a pomenit Dan, conteaza mult in viata asta sa ai un scop in minte. O pasiune (nascuta din interes). Gandeste-te ce te interesa inainte sa intervina starea asta care iti anuleaza pasiunile. Apoi aprinzi iar focul. Fara sa ai un scop n-ai cum sa te motivezi sa mergi (nu sa te tarasti) tot inainte.

| danbnz a răspuns (pentru sIncognito):

Am vrut sa-l enervez, sa-l scot din "amorteala"
Nu poate sa gandeasca la rece asa cum e

| danbnz a răspuns (pentru sIncognito):

Bobo?

| danbnz a răspuns (pentru sIncognito):

De ce trebuia sa-ti zica cine inainte?
Ai gasit raspunsul singur, asa si trebuia!

| sadrian46 a răspuns (pentru sIncognito):

Așa se întâmplă dacă te duci la medici.
Eu știu un remediu, pe care l-am aplicat și eu o dată, e drept că sub control medical
3 zile, 96 de ore fără apă. fără mâncare.
Pe urmă o iei încet pe cărare înapoi.
De atunci nu mai am depresie.
Am chiar presie.

| sIncognito a răspuns (pentru danbnz):

El vrea doar sa vorbeasca pe tema asta nu s-o rezolve. In depresie, si stiu ca suna urat, trebuie sa ajungi in punctul in care esti atat de jos incat te sperii si faci singur o schimbare radicala. Asa se intampla de obicei, nu ascultam de altii pana nu ne convingem si devenim disperati.

| sIncognito a răspuns (pentru sadrian46):

Credeam ca sub control bisericesc. Imi pare exorcizare a demonului cu post negru haha

| sadrian46 a răspuns (pentru sIncognito):

Așa ți se pare, pentru că nu mă cunoști. Popii și bisericile se luptă cu demonii de 2000 de ani, și nici măcar meci egal nu au la pauză.
Dacă îi scoți pe popi și pe demoni la înaintare, nu mă ai ca partener de discuție. Sunt experți aici pe site.

| VictorFenrir explică (pentru sadrian46):

O mica intrebare, acum 3000 de ani nu se lupta nimeni cu demonii? Ce-i ipocrizia asta man, au existat multe civilizatii pe vremea cand Iisus nu era nici schitat

| sadrian46 a răspuns (pentru VictorFenrir):

Mă refeream la creștinism. Fără credința în demoni, cretinismul = Zero. Și Dumnezeu și popii își pierd obiectul muncii.

| Sarrya a răspuns:

Da.

| VictorFenrir explică (pentru Sarrya):

Ai vrea sa vorbim despre asta?

| yardiemarian a răspuns:

Nu, jet si maturizeaza-te copil redus. Mars la scoala si lasa gagicareala si alte chestii care "TE RANESC SENTIMENTAL"