| VictorFenrir a întrebat:

Mai sufera cineva de depresie si ar vrea sa vorbim pe tema asta?

75 răspunsuri:
| Maria3458 a răspuns:

Ce remediu ai pentru asa ceva?

| VictorFenrir explică (pentru Maria3458):

Cine a zis ca am remediu, eu am intrebat doar daca vrea cineva sa vorbesca despre asta

| danbnz a răspuns:

De obicei cei care intra in depresie nu prea discuta despre asta, se inchid in ei si nu comunica cu cei din jur.
Dar daca vrei, putem discuta, am avut si eu momente din astea...

| Maria3458 a răspuns (pentru danbnz):

Cel mai bun remediu e lectura pentru mine cel putin.

| sIncognito a răspuns:

Ma ofer.

| danbnz a răspuns (pentru Maria3458):

Ai vazut bine ca nu cauta un remediu.
Dar, cred ca discutia ar trebui sa fie si despre asa ceva.
Pe mine unul m-a ajutat miscarea, ma sui pe bicicleta si merg si merg si meeerg... si imi eliberez mintea de toate gandurile negative.
Lucrez pe pc la birou, multe ore, si inevitabil, cateodata, intru intr-o stare de meditatie vecina cu depresia.
Cand simt asta, opresc tot (pot asta pentru sa sunt self employed big grin) imi iau tzoacla si ma detensionez, ma mai injur cu soferii, ma mai iau la intrecere cu alti biciclisti, o iau prin padure la propriu (am un mtb)... opresc, merg descult prin iarba, ascult natura...
Si eu citesc, mult, am facut-o toata viata, si recomand tuturor, cu depresie sau fara happy

| Maria3458 a răspuns (pentru danbnz):

Foarte tare

| danbnz a răspuns (pentru Maria3458):

Fiecare trebuie sa-si gaseasca calea spre liniste sufleteasca, pentru mine a fost una, pentru tine alta, pentru prietenul nostru poate sa fie cu totul alrceva.
Si mie mi se pare foarte tare calea ta... citit! Cati din ziua de azi, cel putin cei care s-au nascut in epoca internetului, mai citesc o carte, da, din aia clasica de hartie! Prea putini zic eu, si pacat, cartea aia nu are nevoie de incarcator, de legatura la net, de wifi,... samd. Nu are nevoie decat de setea ta de cunoastere de sine!

| VictorFenrir explică (pentru Maria3458):

Nu functioneaza nici asta, poate doar putin pe moment

| VictorFenrir explică (pentru sIncognito):

Si tu esti intr-o stare asemanatoare?

| sIncognito a răspuns (pentru VictorFenrir):

Starea dureaza mai putin. Am avut mai multe vizite la psihologi si psihiatrii.

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Nu trebuie sa te izolezi, iesi din casa... dupa mine TPU nu e o rezolvare ci doar sursa de informare.

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

N-am cu cine

| VictorFenrir explică (pentru sIncognito):

Si cum a fost?

| sIncognito a răspuns (pentru VictorFenrir):

Nu recomand. Sunt deja 6 ani de cand am problema asta si doar s-a inrautatit. Fara bani nu te baga in seama, iar daca ai bani, ajungi doar cu un ''cazier'' medical care te impiedica in orice incerci sa faci in viata. Macar daca te vindecau. Vrei sa te angajezi? Du adeverinta medicala. Ups, ai avut depresie reactiva in 2000 nu stiu cat? Ne pare rau, cautam altceva. Pentru scoala de soferi aidoma. Pentru facultate aidoma. Poate-s in capitala unii mai buni. Dar in general e bataie de joc.

| danbnz a răspuns (pentru sIncognito):

Bravo ma... il ajuti de nu se poate...

| sIncognito a răspuns (pentru danbnz):

E realitatea. Mi-ar fi placut sa-mi zica cineva asta dinainte ca sa nu imi creez probleme. Tot singur te descurci.

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Mi sa recomandat si mie sa merg la "nebuni"...
Eu am refuzat sa merg la doctori pe chestia ca nu voiam sa am un cazier medical in sensul asta...

Nici nu trebuie sa ai cu cine, doar tu poti sa faci un bootstrap...
Adica, te tragi singur de "sireturi" ca sa iesi din "namolul mintal"!

Hai ca poti, doar nu esti vreun looser... Sau vrei sa te complaci si sa-ti plangi de mila pana cand o sa vina D-zeu si o sa te atinga pe frunte si o sa te vindece... asta nu se va intampla niciodata!

Ai nevoie sa te scuture cineva... o fapta, o amintire, un prieten, o injuratura... o palma a peste ochi!

Hai ca incerc eu:
Esti vreun fraier onanist? Esti prost? Nu te duce mintea? Sau doar un looser patetic?
Eu unul cred ca nu ai pus si tu mana pe vreo ţâţă sau pasarica si esti frustrat ca nu o sa vezi asa ceva never deci esti patetic fraier si mucos!

Demonstreaza ca nu e asa, ia enerveaza-te si da-mi replica, fraiere!

Chiar te provoc, laba stramba!

| VictorFenrir explică (pentru sIncognito):

In Romania totul este o bataie de joc

| VictorFenrir explică (pentru danbnz):

Nu stau sa-mi plang de mila, doar ca ce m-ar ajuta pe mine sa-mi mai revin nu prea se poate, momentan

| sIncognito a răspuns (pentru VictorFenrir):

Este si stiu ca in depresie pare si mai crud decat de obicei, fiindca doar asta vezi, bataie de joc. Danbnz, eu inteleg ca vrei doar binele persoanei, dar chiar nu avem ce face, stii ce prea bine. Intr-o jungla trebuie sa ai si gandirea cinica ca sa supravietuiesti. Gandesti la rece, vezi ce te avantajeaza si ce nu. Pe langa ce a pomenit Dan, conteaza mult in viata asta sa ai un scop in minte. O pasiune (nascuta din interes). Gandeste-te ce te interesa inainte sa intervina starea asta care iti anuleaza pasiunile. Apoi aprinzi iar focul. Fara sa ai un scop n-ai cum sa te motivezi sa mergi (nu sa te tarasti) tot inainte.

| RAY a răspuns:

Nimeni,traim intr o tara de oameni fericiti, omul prost e mereu fericit

Prostul este fericit, că dacă ar şti cât este de prost, ar urla de nefericire!

Prostul, dacă nu-i fudul,
Parcă n-ar fi prost destul;
Are viaţa liniştită
Fiindcă-i mintea odihnită;

Orice lucru-i o ispită,
Este prost, dar şi credul;
Prostul, dacă nu-i fudul,
Parcă n-ar fi prost destul;

Fruntea-i arde ca o plită,
Neuronu-i un pendul
Ce se mişcă somnambul
Cu o mină plictisită;

Prostul, dacă nu-i fudul...

| VictorFenrir explică (pentru RAY):

Oamenii prea fericiti ma deprima

| RAY a răspuns (pentru VictorFenrir):

Si pe mine, crezi ca e usor sa traiesti de 29 de ani printre fericiti pamantului

| VictorFenrir explică (pentru RAY):

Stiu ce zici

| RAY a răspuns (pentru VictorFenrir):

Ce probleme ai man?

| danbnz a răspuns (pentru VictorFenrir):

Of, deci nu am reusit sa te ating,,, hm!
Atunci stai in casa la tv pana mori, si plangi... ce nasoala e viata

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Tu stai sub palmier, ce viata frumoasa

| danbnz a răspuns (pentru RAY):

Exact, eu am gasit calea sa fiu nu fericit ci doar linistit!

| RAY a răspuns (pentru danbnz):

Trimite o frunza si noua, nu fi egoist