| Andreea_8014 a întrebat:

Mai vreti una? Nu conteaza cine o rezolva primul doar sa fie corecta
.winking
Punctele A, B, C sunt coliniare astfel incat AB=6cm, AC=2cm, BC=8cm. Daca M este mijlocul segmentului [AC] iar N apartine AB astfel incat MN=3cm, determinati lungimea segmentului [NB}

Cine o fac in 10 minute fundita...Adina.tu esti fata desteapta ai facut-o bine pe cealalta si poti primii fundita.
Spor la treaba
! Tot de aVIA

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am gresit.
NB=AB-AN
AN=MN-AN
AN=3-1
AN=2
NB=AB-AN
NB=6-2
NB=4
happy M-am grabit si nu am facut desenul bine...Selef are dreptate. Mi-a dat de gandit si am refacut exercitiul.Merita fundita.

5 răspunsuri:
| selef a răspuns:

Nb4 cm.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai ca incerc:
NB=BC-CN
NB= 8-CN
CN= MN-MC
CN=3-1
CN=2
NB=BC-CN
NB=8-2
NB=6
...Parca totusi a fost prea usor...Inseamna ca am gresit pe undeva...
of, nu ma lasa sa postez ca sunt prea multe majuscule...mai incerc big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa imi zici daca nu e bine, sa mai incerc... iar daca e bine, mai pune una...Imi dezmortesti creierul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Important e ca ai o pasiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok...
AC este 2 si M este mijlocul, deci MA este 1
Daca MN este 3, si MA este 1 rezulta ca AN este 2
AB este 6, si AN este 2 rezulta ca NB este 4