| VasileRapidistu13 a întrebat:

Marea majoritate a oamenilor ce temperament au? Eu personal am cunoscut melancolici colerici, flegmatici.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate asa ii consideri tu. Sau te invarti intre oameni care au asa ceva. Daca te pricepi sa recunosti simptomele.

| doctorandus a răspuns:

Cele patru temperamente

Acest punct de vedere prezintă importanță doar pentru istoria științei, el nu mai este medicină sau psihologie.[1] Deja în anii 1850 teoria celor patru temperamente clasice era privită drept depășită.[1]

Această doctrină a fost contestată de Andreas Vesalius la mijlocul secolului al XVI-lea și remarcată critic de Paracelsus în același secol și a fost mai mult erodată în prima jumătate a secolului al XVII-lea de către William Harvey. Din a doua jumătate a secolului al XIX-lea, ideea a fost considerată cu totul depășită și apărată doar de excentrici. Actualmente este o doctrină protoștiințifică demult depășită iar medicina modernă s-a distanțat complet de astfel de speculații fără temei.[2][3][4][5]

1. Marks, David F.; Murray, Michael; Evans, Brian; Estacio, Emee Vida (13 mai 2015). „16 Illness and Personality". Health Psychology: Theory, Research and Practice. SAGE Publications. p. PT555. ISBN 978-1-4739-2758-2.

2. Lagay, Faith (1 iulie 2002). „The Legacy of Humoral Medicine". AMA Journal of Ethics. American Medical Association (AMA). 4 (7). doi:10. 1001/virtualmentor.2002.4.7.mhst1-0207. ISSN 2376-6980.

3. Patwardhan, Bhushan; Mutalik, Gururaj; Tillu, Girish (2015). „Evolution of Medicine". Integrative Approaches for Health. Elsevier. pp. 27–52. doi:10. 1016/b978-0-12-801282-6.00002-4.

4. „Humoral Theory". Contagion - CURIOSity Digital Collections. Harvard University. 26 martie 2020. Accesat în 8 mai 2023. https://curiosity.lib.harvard.edu/contagion/feature/humoral-theory

5. Bos, Jacques (15 iunie 2009). „The rise and decline of character: humoral psychology in ancient and early modern medical theory". History of the Human Sciences. SAGE Publications. 22 (3): 29–50. doi:10. 1177/0952695109104422. ISSN 0952-6951.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu cum iti dai seama de temperamentul lor, doar interactionand putin cu ei sau observandu-i? Este cam putin pentru a trage concluzii legat de asta.
Apropo, nu exista oameni care sa aiba doar un anumit tip de temperament. Un om are din toate tipurile de temperament. Exista doar un temperament dominant.
Eu, de exemplu, mi-am facut in trecut un test de temperament la psiholog. Mi-a iesit cel mai mult la melancolic, urmatorul fiind coleric, urmatorul sangvinic, iar cel mai putin la flegmatic. Asta inseamna ca temperamentul cel mai predominant, in cazul meu, este cel melancolic. Asta nu inseamna ca nu am si din celelalte tipuri de temperament in masuri mai mici.
Nu stiu ce temperament dominant au majoritatea oamenilor. Ai putea cauta statistici.

| SunsetTrance a răspuns:

Eu zic ca cele 3-4 tipuri de temperament sunt raspandite in numere egale