| RAY a întrebat:

Materialismul rezulta din lipsa iubirii?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Da! Devi materialist cu o persoana care nu iti place deloc nici fizic si nici cum te intelegi, daca alegi sa stai cu ea, nu ai de ce sta decat daca ai avantaj financiar, altfel nu mai stai.

Iar materialismul la general depinde, nu stim de unde apare, daca ajungi sa nu ai nevoie de iubire, e deja defectiune asta si e omu ala defect, vine nu neaparat din lipsa iubirii neaparat cat din inacapacitatea de a oferi si de a simti nevoia de iubire!

Dar poate veni meterialismul si din lipsa iubirii daca nu o ai, chiar daca simti nevoia si poti oferi.

Asa cum poate exista materialismu si cu iubire la pachet, nu e nici o problema, poata sa-ti placa banii si iubirea in acelasi timp, sa nu legi una de alta, vrei lux si sa fi si iubit si sa iubesti, chiar daca nu esti materialist cu persoana care iti ofera iubirea, ca, cu ala chiar nu vei fi, dar poti fi materialist in rest.

| Mosotti a răspuns:

Ce treaba are dzeu ala cu materialismul? Nu are nici una, sunt si credinciosi si necredinciosi, atei care sunt sau nu materialisti.

| Emma30555 a răspuns:

Materialismul este opusul idealismului nu cred ca are legătură cu iubirea, cel puțin nu o legătură directa. Un om materialist asa cum îl percepem noi este un om căruia ii place luxul și își urmărește scopul

| Seba2013 a răspuns:

Da materialismul rezulta din lipsa iubirii de Logos. Cine nu iubeste intelepciunea uraste inmortalitatea, viata, binele si virtutiile. Mai degraba iubeste pierzania, amagirea si moartea. Intelepciunea ii Isus iar cel care il urmeaza gaseste fericirea.

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Teologia nu este doar cunoastere asa cum sunt alte filosofii ci este si DRAGOSTE.
Ea nu ne arata doar informatie, ci ne cere orientare si directie. Deci teologia este mai mult decat intelectualism sau cunoastere, ea cere IUBIRE.
De aceea in Ioan spune ca cine nu iubeste nu il poate cunoaste pe Dumnzeu. Scopul teologiei este unirea cu Dumnezeu.

| Den1sa a răspuns:

Da, nu e logic?

| Mosotti a răspuns (pentru Den1sa):

Nu e asa logic, depinde, materialismul poate veni si din lipsa iubirii cand vrei si nu o ai, si din lipsa capacitatii de a iubi si de a simti nevoia de iubire.
Ptr ca daca nu te intelegi cu oamenii si nici nu-i placi, atunci faci relatie cu un om pentru avantaje financiare, ca altfel nu ai motive sa faci.

Asa cum poate exista materialismul si daca iubesti si esti iubit, nu esti materialist deloc cu persoana care-ti da iubirea si pe care o iubesti, dar in rest sa iti placa f mult banii.
Nu se leaga neaparat materialismul de partea afectiva.

| Den1sa a răspuns (pentru Mosotti):

Ok