| AnniaAKN a întrebat:

Mi-am luat bac-ul in a doua sesiune pentru ca l-am picat la biologie asa ca m-am decis sa-l repet si la matematica chiar daca aveam nota de trecere pentru ca stiam ca pot sa iau o nota mai mare, in fine, totul a decurs asa cum am vrut iar media finala mi-a iesit 7, 85, n-am mai continuat studiile pentru ca nu erau locuri la facultatea unde am vrut eu sa merg,asa ca anul acesta am "pauza",am incercat sa-mi caut un loc de munca in orasul meu care e foarte mic,cele mai multe locuri de munca nu necestita studii si nu mi se par potrivite pentru mine,asa ca am renuntat,eu nu vreau sa-mi parasesc casa pentru o facultate in Cluj sau un loc de munca in alt oras,nu vreau sa stau in chirie sau prin internate,daca e sa realizez ceva incerc aici,anul acesta am plecat cu parintii in starinatate,sezoniera,multa lume din zona aceasta pleaca,acolo am intalnit multi tineri cu studii:teologie,drept,stiinte economice,medicina..., mi-au spus sincer ca pentru a-si gasi un loc de munca trebuie sa plateasca pentru el, mi-au zis ca nu are rost sa fac o facultate daca nu imi asigura un loc de munca dupa ce termin, nu demult timp am venit si am castigat 2500 euro,banii mei fara a parintilor,e adevarat mi-a fost greu dar ma consolat ideea ca nu sunt singura,plus ca nu e asa de rau cum se aude,acolo iti acorda mai mult respect decat ti se acorda in tara iar sefii erau din Romania,acum ca am ajuns acasa ma tot gandesc cum sa fac sa-mi asigur un viitor aici,sa nu fiu nevoita sa plec,pentru ca nu ni se ofera nici o seansa si am multi prieteni si cunosc foarte multa lumea care a facut liceu si terminat facultate, masterat iar acuma sunt plecati in toate colturile lumii unde muncesc fara a fi nevoie de aceste studii, eu tot ma gandesc, ce sa fac in continuare?

Răspuns Câştigător
| Jijell a răspuns:

Sa faci ce iti e mai bine. Daca consideri ca nu ai nevoie de facultate si munca pe care ai facut-o acum in strainatate o vei putea face toata viata fara probleme, atunci nu mai e nevoie sa faci facultatea.

Nici eu nu am terminat facultatea, insa imi cunosc bine meseria. Am lucrat si pe cont propriu si angajat, iar acum sunt tehnician IT la o firma la care primesc un salariu mai mult decat decent, si telefon de serviciu nelimitat. Atat timp cat cunosti o meserie pe care iti place sa o faci, nu ai nevoie neaparat de studii superioare.

Sau poti face facultatea in tara in care muncesti daca te hotarasti sa ramai acolo, programele la multe facultati din strainatate sunt mai flexibile decat in Romania.

1 răspuns:
| tsal24 a răspuns:

Ce bine imi pare ca nu am luat bacul.