| Geo14 a întrebat:

Mor de ciuda! Azi am dat teza la istorie fiind in clasa a vlll a si abia asteptam ziua asta deoarece adoram istoria.Doua zile am tot invatat, stiam totul perfect, azi la teza cei care au dat la geografie au sustinut un test la istorie si pe mine m-a pus in banca cu o colega si ea nu invatase nimic. Mi-a zis sa o ajut, i-am zis sa ma lase pe mine sa-mi terin teza si o sa o ajut apoi, ea tto la ciupea, ma tot striga si de cate ori ma apucam sa scriu cate ceva imi zbura ideea.Am ajutat-o, i-am spus tot.Sigur o sa ia 10.Problema este ca ajutand-o pe ea nu am mai avut timp sa-mi termin eu teza, aproximativ.la primul subiect am gresit un subpunct iar la cel de-al doilea exercitiu am gresit tot un subpunct.Totul din graba, pentru ca se strangeau tezele si eu nu mai aveam tim psa le gandesc le-am pus la nimereala.Intrebarea mea este.imi va scadea pentru un subpunct gresit 0, 5 puncte sau 0, 25 puncte tinand cont ca ultimul exercitiu a fost de sinteza, am scris 2 pagini la el.
Totusi a fost greseala mea recunosc ca am ajutat-o!
Eu tot stau si plang si cand ma gadesc ca am vrut sa-i fac un bine ei si mi-am facut rau mie.Asta e! Greseala omeneaca.Mami imi zice ca si ei ii e ciuda ca m-a vazut invatand 2 zile, si na ca orice parinte.
Tati imi zice "lasa tati, alta data nu mai faci asa"!
Voi ce credeti e bine sa te risti pentru altul?

Răspuns Câştigător
| WestSid3 a răspuns:

Aoleu...
Deci, sa recunosc, am fost si eu in situatia ta. Sunt tot in clasa a VIIIa. Dadeam test la limba romana si din stanga, din dreapta, din fata si din spate numai "Sanda, zi-mi si mie, Sanda zi-mi si mie!". Stiam ca daca nu am sa le zic o sa se supere pe mine, parca putin imi pasa de parerea lor. Nu le-am zis, numai colegelor cu care ma inteleg eu cel mai bine, si nici nu le-am ajutat mult. Mi-am facut lucrarea, am predat-o si am iesit in pauza. Afara ma asteptau sa imi zica "Ce nesimtita esti, noua nu ne-ai spus, alea-alea". Crede-ma, nici nu imi pasa de ce credeau ei despre mine. Daca tot era pana acolo, sa-si fi invatat. In cazul tau era teza, nu test. Nu trebuia s-o ajuti si punct, iar daca continua sa te cicaleasca, sa ii fi spus profesorului supraveghetor. Colegii astia nu se pot numi prieteni, se gandesc numai la binele lor, iar de tine putin le pasa.
Data viitoare fi cu bagare de seama si tine minte: prieten ti-e cel care iti vrea binele. Daca o sa continui asa o sa te ia drept naiva, o sa se ajunga sa isi bata joc de tine.
Ai grija, putin mai mult tupeu, spune-le ce ai de zis, insa ai grija sa nu prinzi prea mult tupeu ca s-ar putea sa iti strici prietenia cu tot restul clasei! Si succes in continuare la scoala!winking

1 răspuns:
| Geo14 explică:

Da recunosc ca e vina mea, dar daca ii ziceam nu?! Se supara si se suparau si colegii pe mine, ca nu am ajutat-o.