| ike a întrebat:

Motive sa ma las de fumat?
Tot pierzand vremea la calculator deja de ore intregi, mi-a venit pofta de o tigara. Acum nu am, ma bate gandul sa merg sa-mi cumpar dar in acelasi timp ma gandesc la ce motive m-ar convinge sa le las.Aceasta "dependenta" de fapt in asta consta... in vointa. Din experienta proprie stiu ca nu patesti nimic daca nu fumezi, dar "intrandu-ti in viata" acest prost obicei, e greu sa scapi de el.
Stiti vreun motiv adevarat care iti poate da aceasta vointa?
dar va rog sa nu-mi spuneti "sanatatea proprie"... din pacate pana nu ajungi sa patesti ceva, nu te gandesti la asta.
Tin sa precizez ca fumez de 4 ani.sad.

5 răspunsuri:
| enemig0 a răspuns:

Nu sint bani arsi de pomana sint bani dati pentru comfortul tau ca te simti bine cind fumezi. Daca vrei sa te lasi zi:o sa am mai multi bani si o sa fiu mai sanatos. Daca nu poti sa te lasi zi:nu vreau sa mor sanatos! fa cum vrei!

| cristicora a răspuns:

Fara nici un fel de exercitiu de vointa te lasi citind "In sfarsit nefumator" de Allen Carr. Eu am reusit dupa 20 de ani de fumat cate 3 pachete pe zi. Succes...nu-ti trebuie dacat vointa sa o cumperi sau sa o cauti pe net si sa te apuci de citit, e o lectura de 4-5 ore...si ai devenit nefumator. Anunta-ma cand o termini si spune-mi daca o sa mai fumezi vreodata. http://www.scribd.com/doc/29838521/Allen-Carr-In-Sfarsit-Nefumator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://idontsmoke.weebly.com

| Andreea_2261 a răspuns:

Cel mai bun motiv... 10 ron - pachetul. Cred ca e destul! pusi

| ike explică:

Aproximativ 2 milioane/ luna=>24 milioane/an=> 48 milioane arsi in 4 ani.
Totusi datorita faptului ca deocamdata acesti bani nu au fost munciti de mine, nu imi dau seama cum si cat se munceste pentru ei.
Daca nu reusesc inc ativa ani sa ma las de fumat... poate dupa ce o sa am un loc de munca voi recunoaste acest motiv ca fiind suficient sa nu mai fumez.