| L ι ѕѕ є η α ☮ a întrebat:

Niste cuvinte interesante/nu prea folosite fie pe engleza [+traducere], fie pe romana. Mss.

4 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Sternocleidomastoidian.batting eyelashes
E cuvant din limba romana, da?!

| Laura_5858 a răspuns:

Romana :
dezoxiribonucleic = ADN, acid nucleic
sternocleidomastoidian = un muşchi pereche lung, situat în partea anterioară şi laterală a regiunii cervicale şi fixat cu capătul proximal de apofiza mastoidă şi cu capătul distal de stern şi de clavicule.
( astea sunt bune de folosit la Spanzuratoarea laughing )

Engleza :
Acushla = un mod de a spune 'iubito' sau 'draga mea', un fel de 'honey'
Ambisinistrous = neindemanatic (clumsy)
Amanuensis = persoana care scrie dupa dictare

| pisicutsa a răspuns:

Niste cuvinte "pe engleza"? Draga invata intii corect cum expresia data se zice in romana... apoi vorbeste de engleza :-))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Curcan