| razadeluna a întrebat:

Nu de mult, l-am vazut pe Pavel Corut, la OTV la Diaconescu, si vorbea foarte urat contra bisericii, si a preotilor... Ce parere aveti despre Corut? ati citit din cartile lui?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acum 7-8 ani cineva mi-a dat doua carti de Pavel Corut afirmand ca imi vor schimba viata. Le-am citit, desi erau cumplit de plictisitoare si mi s-a parut doar gargara ieftina, tentativa de spalare de creiere din partea unui semidoct care scrie mai mult decat a citit vreodata.

| DianaLostInDreams a răspuns:

Eu am citit una si imi place"noaptea teilor vrajiti"

| ileanaadrianastan a răspuns:

Excelenta atitudinea domnului Pavel Corut. E cam timpul ca religiilor sa li se cante De profundis. Asta indeosebi pentru a impiedica declansarea nefericitului acela de Armagheddon finalizat cu aparitia/reaparitia lui Mesia/Masiach/Mahdi. Caci vine-e-e o vreme pentru toate. Mai ales pentru Adevar.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pavel are perfecta dreptate! Noi, judeii, am obosit sa le toto repetam crestinilor ca-s dusi complet atunci cand iau de bune metaforele cu care e impanata Biblia. In definitiv, noi am scris-o! D-zeu este, in opinia noastra, un Spirit 1000% Incorporal, A Carui Unicitate este incontestabila. Exact asta a precizat si Pavel Corut si sunt de acord cu el!

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pavel Corut este unul dintre Arienii de top reziti din drogul crestin. Pe trezirea Arienilor de top au mizat Rabinii Reformei judaice din secolul XIX. Trebuiau sa renunte la credinta puerila in divinitatea lui Iisus si in natura divina a Thorei. Pavel Corut este un exemplu stralucit de Arian de top trezit si recomand calduros lectura cartilor dansului. Biblia nu are cum sa fie cuvantul lui D-zeu si nici Iisus nu poate sa fie numit D-zeu adevarat din D-zeu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are voie sa aiba ce parere vrea. din punctul meu de vedere a ales moartea vesnica. e liber. e alegerea lui. Dumnezeu nu obliga pe nimeni. e o prostie pentru cei care cred ca biserica si Dumnezeu obliga prin amenintari cu chinurile iadului, sau cu moartea vesnica.doar ni se spune ca putem alege.in rest santem liberi. ce corut este singurul? sau ce spune el e lege? su ma agat de o speranta. poate. dar e speranta mea personala si ma priveste.cine crede in corut se agata de speranta lui.sau de negarea lui.nu e o parere personala decat a lui. ceilalti il urmeaza.nici un popa nu ma poate convinge sa fac sau sa cred cum si ce vrea el. dar corut vad ca a convins foarte multi, si nu ma mira.multi stiu ca nu au cum sa ajunga in rai. dar nici in iad nu s-ar duce.problema e ca nu este cale de mijloc. ce bine ar putea aduce umanitatii afirmatiile lui? libertate mai multa decat ne asumam noi insine? in cazul asta pot sa ma apuc de furat, de violat in fund si in gat fiindca mi se pare mie normal, sa bag cutitul in oricine nu-mi place, si sa ma pis pe legile umanitatii care-mi ingradesc libertatea, si sa le ignor pe alea morale ca oricum nu exista Dumnezeu dupa spusele lui? sa fim seriosi.cred asa cum scrie in biblie ca intelepciunea oamenilor e nebunie in fata lui Dumnezeu.intelepciunea oamenilor, in spiritul lumii si nu al Duhului Sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, CNA prin masura luata, a dovedit "doar partizanat"
masura luata,(sub masca explicatiilor oficiale, nu face decat sa ingradeasca drepturile individuale,(la libera opinie).
Pavel Corut, nu are un comportament "dracesc", ci dimpotriva, prea rational pentru gustul unora, care in loc sa-si constientizeze "orbirea", prefera sa arunce cu noroi intr-o persoana superioara intelectual, iar din comportamentul unora, din cei ce au intrat atunci in direct, am observat ca le lipsea buna crestere si capacitatea de a dialoga in mod civilizat.
Ideile lui Corut nu prind decat la cei fara cultura crestin-religioasa?
Se refera cumva la indoctrinarea dusa la paroxism, la indobitocire?
Asta este foarte grav, pentru ca un fanatic religios, fie el crestin sau nu, poate face foarte mult rau propriei religii, mai mult decat 10 "inamici" ai respectivei religii.
Nu cumva se exagereaza "calitatea" acelei "culturi"? Daca "baza" e subreda, cum credeti ca este restul?
Dumnezeu este intr-adevar Atotputernic! Diavolul chiar NU exista!
Mai degraba, am putea da o definire a "diavolului", ca fiind suma partilor "rele" din fiecare fiinta umana, la nivel planetar.
Maniheismul psihic (bun vs rau)este identic cu raportarea la "alb si negru", mai degraba, decat este cel raportat la existenta luminii si absenta ei.
Intre alb si negru, exista o paleta destul de bogata, de nuante gri, asta daca nu luam in calcul si culorile.
Deci si oamenii, nu sunt decat un amestec de bun si rau, in proportii variabile, respectand statistic un "clopot" Gauss, avand ca extremitati, un numar foarte redus de oameni foarte buni, iar la capatul opus, de oameni de o rautate extrema, media fiind oamenii obisnuiti.
Suma partilor benefice presupune transmisia de energii pozitive iar reversul, suma partilor negative, aduce transmisia de energii negative.
Va propun tuturor celor care contraziceti ideile lui Pavel Corut, sa incercati urmatorul lucru:
Toti suntem copiii Domnului,( nu "robii" sau "oile", asa cum "ne alinta" preotii), care accepta, urmeaza, iubesc si cred intr-un Dumnezeu al iubirii,(chiar daca in vechiul testament, pare a fi un zeu crud si invidios, ma rog, o prezentare blasfemica!).
De ce atunci, la o cununie, botez, sau inmormantare, preotii spun "robul" sau "roaba" si NU spun "fiul",
"fiica", "copilul", "copila" lui Dumnezeu? Preotii ne cred, inca o "turma" inculta, buna de jumulit?
Traditiile sunt bune, daca respecta si "Omul" din "OM"(si nu il vad ca pe o oaie "buna de tuns").
In clipa cand preotul spune "robul", "roaba", sau "oaia cea pierduta", facand referire la cel apropiat,
(ruda, prieten, etc) care se cununa, este botezat, sau inmormantat, sa aveti curajul sa-l corectati
pe preot, ca sa spuna "fiul","fiica", lui Dumnezeu.
Atunci, urmariti reactia preotului si reactiile celor din jur, apoi veniti si comentati, in mod
cat se poate de sincer, parerea despre acele reactii, sa ne "lamurim despre comportamentul
celor cu, cultura crestin -religioasa" si credinta in Dumnezeul Iubirii, fie ei preoti sau nu.
Ajungem pe "taramul" maniheismului:diferenta intre credinta si religie, este similara cu faptul
ca, STIM ca exista Dumnezeu, asa cum stim ca un munte, are varf, iar religia este poteca inspre acel tel, varful, apropierea de Dumnezeu si intelegerea Lui.
Ceea ce nu stim este daca poteca aleasa de noi,(religia pe care o urmam), ne duce, cu adevarat unde trebuie, sau ne "rataceste".
Fiecare religie sustine ca reprezinta "adevarul suprem", deci reprezentantii fiecarei religii vor
sustine cu vehementa, ca sunt"cei buni ", iar restul sunt "cei rai", ecumenismul este doar un "joc"
de adormire a vigilentei "adversarilor".
Din pacate Umanitatea este o jungla, unde religiile isi disputa "prada".
Religiile NU "civilizeaza", decat cu scopul de a avea, o masa de manevra mai docila!
Fanatismul religios poate provoca si duce razboaie devastatoare.
Fiecare urmeaza calea care crede ca i se potriveste, dar OMUL rational va fi totusi, mai aproape de
ADEVAR, un adevar neviciat de manipularea religioasa.
Parerea mea este ca stiinta TREBUIE sa se dezvolte in continuare, respectand reguli morale
pe care oricum, religiile NU sunt capabile sa le enunte, pentru ca exact religiile, sunt primele
care TREBUIE reformate si supuse regulilor de morala adecvate, evolutiei Umanitatii.
Traditiile isi au rostul lor, dar nu putem "pasi " in viitor cu "pietre de moara" legate de gat.
Pentru a crea, creierul NU trebuie franat de manipulari religioase!
NU, eu, sau Pavel Corut, TREBUIE SA DOVEDIM, ca Iisus NU a existat, sau NU a fost fiul lui Dumnezeu, ci aceia care vin la usa noastra, (sa ne impuna religia lor, o gramada de vorbe, fara fundament real), trebuie sa dovedeasca ceea ce sustin daca vor sa-i credem, sau nu au ce cauta sa "propovaduiasca" o minciuna si apoi sa ne blameze, ca nu-i credem!
De fapt in clipa de fata biblia este destul de frumos tradusa, ca sa nu zgarie urechile, ma refer la "juramantul pe falus", la care facea referire Pavel Corut, inlocuit in actuala traducere a bibliei cu "juramantul pe coapsa"
Trebuie sa ai mare curaj, sa spui si sa sustii tot ce spune el, nu pot sa cred ca o face impotriva evidentei, insa o face impotriva unei mari mase de oameni, puternic indoctrinata, sau compusa din indivizi, prea speriati sa recunoasca faptul ca, au alta parere decat cei foarte apropiati lor si care se tem ca ar fi blamati de cei din jur, daca ar recunoaste acest lucru.
Intre un crestin care gandeste mai putin, decat o coada de matura si
un om rational, care crede in felul lui in Dumnezeu, aleg sa
discut cu cel ce stie sa se poarte civilizat.

| claudiamiriam a răspuns:

Prefer un om civilizat care crede in Dumnezeu decat un ateu sau unul care se bate cu pumnul in piept ca e crestin. Bine ca cel putin crede in Dumnezeu si sper sa ii convinga si pe atei de acest lucru. Din pacate pentru religia crestina, a fost si este inteleasa gresit de catre multi care cred ca, daca se roga, primesc ceea ce cer. Dumnezeu nu iti baga in traista, iar doua maini care muncesc fac mai mult decat o mie care se roga. Ii sunt recunoscatoare d-lui Corut pentru ca ne lumineaza mintile, celor care le avem deschise si ne invata despre sugestie si autosugestie.

| alisa1998 a răspuns:

Nu am deloc o parere buna...mai bine nu citesti cartile lui!