Zbenguici
| Zbenguici a întrebat:

Ce stiti si ce parere aveti despre Pavel Corut?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De un prozaism nud, omul nu neaga existenta divinitatii in sine, ci doar se declara importiva celor ce se folosesc de numele sau pentru a influenta mase de oameni.

21 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Intradevar fost ofiter de contra informatii ceausist. Fabuleaza printre adevaruri. Cu ultimele aparitii legate de flacara violet, si-a dat singur cu firma in cap. Ziarele din Statele Unite au de vreo luna de zile un subiect copios si foarte hilar legat de Romania si de aceasta tema.
Nu cred nici eu ca el pune baze pe ceea ce spune, dar o face pentru publicitate si bani. Cei mai saraci cu duhul iau de bune tot ce spune el pentru ca e mai greu sa discerni intre ce e fabulatie si ce e adevar in scrierile sale.

| Arthur a răspuns:

@Deagle - Vezi poate vine Zamolxe la tine si iti da cu tigaia in cap pentru ca i-ai stalcit numele. rolling on the floor

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Îmi place mult de el ca scriitor. Ca personalitate publică nu ştiu prea multe despre el, deci mă voi abţine.happy

| waXonwaXoff a răspuns:

Foarte destept omul ala,imi plac cartile lui mai ales codul lui zalmoxe.

| waXonwaXoff a răspuns:

Foarte destept omul ala, imi plac cartile lui mai ales codul lui zalmoxe.

| ȘtefanLamas a răspuns:

Da, e in reluare pe OTV.
Este un individ inteligent, un liber-cugetator de admirat pentru modul sau de viata, insa daca te referi la afirmatiile facute in cadrul emisiunii, nu sunt de acord cu el in totalitate. Nu apar preotii sau Biserica, insa aceasta institutie are un scop bine stabilit si ajuta multi oameni care-si dedica viata doar lui Dumnezeu, necazand prada ispitelor; ma refer la inaltarea spirituala - mantuire, cum o numesc crestinii. Pot critica si putem critica istoria Bisericii, actiunile intreprinse de ea in numele lui Dumnezeu, insa scopul sau initial(omis in ziua de azi) este unul de admirat si pentru asta ar trebui sa ne mai abtinem de la astfel de comentarii.
Pavel Corut nu a facut decat sa analizeze firul epic al Bibliei literal, istoric, arheologic si rational, omitand astfel puterea gandului, puterea credintei. Voi urmari raspunsurile intrebarii tale.

Numai bine!

| mariobros a răspuns:

Fost spion, foarte abil, cunoscator al multor secrete de stat, cunoscator al tehnicilor parapsihologice, am citit cateva carti, dar nu sunt de acord cu multe din ideile lui.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Mi-a placut mult ultima sa carte, deoarece confirma valabilitatea credintei judaice intr-un D-zeu-Spirit, etern, omnipotent, omniprezent, atoatecunoscator, fara sex si declara ca trebuie sa ne mantuim singuri. Adica exact crezul sionistilor intelectuali din Israel si Diaspora.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Sunt perfect de acord cu ideile prezentate in ultima sa carte. Cu o singura exceptie. Evreii nu sunt idolatri. Evreii cred, aidoma domniei-sale, intr-un D-zeu-Spirit perfect, omnipotent, omniprezent si atoatecunoscator. Unii sionisti (nu toti) cred si in mantuirea launtrica.

| ileanaadrianastan a răspuns:

D-zeul in care domnul Pavel Corut ne recomanda sa credem este acelasi D-zeu care apare in Scrierile lui Rambam (Maimonides). Adica o Entitate pur spirituala, care nu poate avea fii humani in genul lui Jeshua/Iisus.

| ileanaadrianastan a răspuns:

E un baiat bun. Un fost ofiter de informatii care isi serveste Patria si din situatia lui de rezervist. Aidoma mie. Atunci cand ai jurat credinta unei natiuni, te tii de juramant in orice conditii si in orice situatii. E o chestie cumva de Noblesse oblige...

| ileanaadrianastan a răspuns:

Pavel Corut este un Arian de top trezit la realitate. Pe trezirea Arienilor de top au mizat Rabinii Reformei judaice din secolul XIX. Se cuvenea ca Arienii sa se trezeasca primii din ratacirea crestina si sa rejecteze credinta puerila in divinitatea lui Iisus si in natura divina a Thorei.

| ileanaadrianastan a răspuns:

Este un fost ofiter de Securitate extrem de inteligent si de cult, care a descoperit credinta religioasa corecta gratie studiului stiintific. Cartile sale trebuie citite de fiecare roman demn de acest nume.

| Zbenguici explică (pentru ileanaadrianastan):

O singura problema: nu exista o credinta religioasa CORECTA.

| ileanaadrianastan a răspuns:

A fost un dulce atunci cand a atacat crestinismul, afirmand ca Biblia nu este o opera divina. Evreii liberali spun chestia asta de peste doua sute de ani. Credinta evreilor liberali va fi religia unica a Noii Ordini Mondiale. Nici vorba de ecumenism. Ii multumesc din suflet domnului Pavel Corut pentru ajutorul acordat judaismului liberal. Vremea Ortodoxiei a apus. A venit timpul pentru Reforma.

| DianaLostInDreams a răspuns:

Imi place cum se exprima.Am o carte foarte frumoasa scrisa de el "Noaptea teilor vrajiti". E superba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care il contraziceti ar trebuie sa stati cu el sau sa citit cartile lui sa vedeti gandirea pe care o are si sa compari cu gandirea ta a mea sau a altora sa vedem cati sunt optimisti, sanatorsi, cati sunt tineri la aceeasi varsta cu el, verificati sanatate altor oameni care e de seaman ca varsta lui de 64 daca nu ma insel. Si sa vedem cui ii dati dreptate. Id meu georgebomby.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om inteligent, care crede fara a se inchina icoanelorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un pokemon laughing

| dragos38 a răspuns:

Are imaginatie, e destept, si ca fost ofiter de informatii stie multe lucruri pe care noi, nu le stim cat priveste parerile lui despre B.O.R. cam are dreptate biserica nu plateste taxe e.t.c. in schimb isi ridica catedrala mantuirii neamului din banii publici.(ai nostri)iar noi platim taxe, impozite.(unde sunt preotii cu har au cam disparut din pacate.

| claudiamiriam a răspuns:

Nu cred ca mai e nevoie sa spun ca e inteligent, cult, civilizat, nationalist pe viata. Ne manipuleaza(sau sugestioneaza, cum vreti sa ii spuneti) pozitiv si ne da speranta in viitor, mai ales in viitorul tarisoarei noastre. Nu sunt de acord cu toate ideile domniei sale pentru ca Biblia e interpretabila si pentru ca printre unele idei bune ne mai imbata si cu apa rece. Am observat ca se fereste sa vorbeasca despre masonerie si ca a zambit cand cineva a spus ca a fost securist. Am incercat sa citesc seria Octogonul, dar am renuntat deoarece in ciuda stilului simplu, cartile erau foarte grele: o imbinare de realitate si date concrete cu fictiune, pe care noi, romanii, trebuie sa le separam. Asadar, Corut ne pune pe gandit!