| RAY a întrebat:

Nu era mai logic că americani să fii detonat nucleare asupra Rusiei și Germaniei? De ce le au vândut arme rușilor? Acum Ucrainei,ei alimtenteaza războaie doar pentru câștig, de ce a lăsat că Rusia sa ocupa Europa de Est?

6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Tind sa cred că sunt interese geostrategice și economice de ambele părți, iar ele par sa fie "certate" pentru a masca aceasta alianță secreta.
Cum era pactul Ribbentrop Molotov dintre Rusia și Germania.Nu știu, așa bănuiesc, alta explicație nu știu dacă e hypnotized

| RAY explică (pentru Hyperion7):

Asta cred și eu + de ce a căzut uniunea sovietică? Sa fim serioși nu a fost din cauza economiei că o ducea bine,oameni din toate tăriile post decembriste regreta comunismul, Romania numai avea datorii, economia o ducea bine, sa distrus economia și tot ce era romanesc, acum cumperi și mere din Grecia

| Hyperion7 a răspuns (pentru RAY):

Uniunea sovietică a căzut *zic eu*, din cauza faptului că oamenii erau nemulțumiți de practicile politice și de lipsa de transparență de care a dat dovadă regimul comunist în Europa Centrală și de Sud-Est.
Cât despre faptul că toate țările regreta căderea cortinei de fier și, implicit, a comunismului, e din cauza faptului că oamenii erau hiper-manipulati prin probaganda și alte practici infecte la care apelau sovieticii.Adica oamenii erau transformați în roboței care executau ce task-uri aveau de făcut și cam asta era viața lor,muncă silnică și asiduă in folosul societății (fabricile,CAP-urile, industrializarea forțată sunt câteva exemple).
Tocmai,faptul că România nu mai avea datorii,a generat criza economică și alimentara,unde mă gândesc că știți că se cumpăra cu cartela și primeai mâncare cat sa supraviețuiești și atât,economia suferind, evident.
Legat de import și export,chestia asta se întâmpla și în comunism,când statele comuniste cumpărau unele de la altele produse de orice fel,economia nemaifiind centralizata,ci mai degrabă de piață,e evident că statele membre UE își vând produse unele celorlalte.

Însă eu tind sa cred că nu asta e "planul" Rusiei și Americii,ci cred eu că e vorba de distrugerea continentului european prin exploatarea deplină a acestui. Legat de inconvenientul cu Ucraina,daca le era de război,s-ar fi putut bate între ele, fiind doar câteva sute de km(sau mai puțin), însă nu asta e scopul lor, ci scopul e sa distrugă Europa din toate punctele de vedere(vezi PRM, aDRM).
Cam asta e punctul meu de vedere la problematica acesta.

| ShaOfHatred a răspuns:

1: Nu, deoarece bombele nucleare după impact emit gaze toxice care se pot extinde până la celelalte țări din jurul țării victimă. Sau că dacă lovești cu o bombă nucleară, omori și oameni nevinovați. Acum ani de zile nu le păsa, dar acum s-au schimbat vremurile, suntem mai calculați.
2: Le-au vândut arme rușilor pentru că aveau un dușman comun: Germania. Și rușii aveau prea mulți soldați și prea puține arme. Și pentru a obține victoria, ambele părți trebuiau să fie pregătite.
3: Man, citește puțină istorie mânca-ți-aș. Pactul de la Varșovia prin care sovieticii iau Europa de est. I-au lăsat pe sovietici să o ia pentru că lor le-a rămas influența asupra Europei de Vest. După război, ursul și vulturul s-au retras să-și lingă rănile și să se bucure fiecare de bucata lui de carne.

| Hyperion7 a răspuns (pentru ShaOfHatred):

Nu prin pactul de la Varșovia obține Rusia ca sfera de influență Europa de S-E și Centrală, ci prin acordul de procentaj semnat de Anglia și Rusia în 1944, după finalizarea celui de-al Doilea Război Mondial.
Pactul de la Varșovia a fost ca un fel de NATO al vremii, de fapt așa s-a și dorit.(NATO apare în '49, iar Pactul de la Varșovia in '55)
Era un tratat militar, prin care cei din URSS își promiteau sprijin reciproc în caz că vreun stat din URSS era atacat din exterior.

| ShaOfHatred a răspuns (pentru Hyperion7):

Vaaai, nu știu cum am putut să uit și de acordul de procentaj. Într-adevăr acela a dat startul extinderii influenței URSS în Europa de Est, dar Pactul de la Varșovia a fost documentul prin care marele URSS combate Nato și își întinde gheara de fier peste Europa de Est pentru a finaliza controlul asupra țărilor acesteia.
Also, mulțumesc pentru că mi-ai reîmprospătat memoria legat de "Documentul obraznic".