| sarjux a întrebat:

Nu le am deloc cu PC-urile big grin... ce e hardware acceleration? e buna sau rea sa fie "full" (ma refer sa mearga PC mai repede sau incet, la jocuri sau altele big grin)

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Hardware acceleration este plug-in-ul ce se face responsabil de redarea continutului media de pe internet. Acesta, daca si placa video va permite acest lucru, este capabil sa foloseasca accelerarea hardware a placii video pentru a imbunatati performantele. Practic Flash Player va fi capabil sa foloseasca mai mult placa video pentru a reda continutul media astfel luand o povara de pe "umerii" procesorului. Acesta nu va mai sta in 100% la redarea clipurilor de pe YouTube si tot odata si consumul memoriei RAM va fi mai mic, "povara" redarii fiind dusa mai mult de placa video datorita accelerarii hardware. Deci este un plug-in din Adobe flash player!
Bafta!