April
| April a întrebat:

Nu reveni acolo unde soata te intreaba:"Pentru ce-ai venit?", iar sotul nu te pofteste sa iei loc, ci te-ntreaba mereu doar cum te cheama.De ce?

Răspuns Câştigător
| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Pricep ca ceea ce vrei sa scot de aici ar fi vorba de neantelegere, nerecunostiinta in cuplu, nu? Altceva nu pot sa-mi dau seama ce ar fi!
Poate ar fi bine ca acest cuplu sa-si ia o vacanta, sa nu isi mai adreseze intrebari "reci" ci doar sa-si spuna cuvinte calde si frumoase.
Gresesc?
Numai bine!
P. S. prin surprinderi frumoase, gesturi simple il/o faci din nou sa se simta la ca inceput.

1 răspuns:
April
| April explică:

Fiindca ai raspuns acolo unde altcineva nu s-a incumetat, imi permit sa-ti raspnd si eu, ca intr-un dialog.Sigur ca poate fi vorba despre problemele unui cuplu in care cei doi se instraineaza unul de celalalt. Dar poate fi vorba si despre intrarea unui musafir in casa unei familii.Ideea e ca nu are rost sa insisti acolo unde stingheresti.De vreme ce stapana casei te intreaba de ce ai venit iar stapanul, fara sa te pofteasca sa te asezi, mereu vrea sa-ti afle numele, pe care l-a uitat, sau se preface ca l-a uitat e limpede ca esti privit cu neincredere si poate ca ar fi trebuit sa nu mai incerci sa intri. Poate fi vorba despre ospitalitatea gazdei si inocenta musafirului.Multumesc de raspuns.