| anon6573 a întrebat:

Nu știu cum să încep... Înafara de faptul că am aproape 18 și sunt un om cât se poate de fricos la vârsta mea(ca să vă faceți o idee mă sperii și de la zgomote care sunt mai puternice sau că mi-e frică să vorbesc în public) pe lângă asta sunt și cât se poate de introvertit, nu ies cu lumea și pe lângă asta mai îmi iau și bullying de la un coleg dacă îl pot numi așa. Știu că nu e ok să mă vait dar nu mai pot rezista. Mă gândeam să fac kick boxing ca să mai îmi crească stima de sine dar stau la aprox. 25 km de cea mai apropiată sală. Revenind la discuție, eu nu i-am făcut nimic acestui individ, pur și simplu s-a legat de mine într-o zi punându-mi tot felul de porecle, iar după situația a evoluat. Mă înjură, mă enervează, îmi fură obiecte, tot tacâmul. Cel mai rău a exagerat într-o zi când venea cu 2 biscuiți spre mine spunând să îi iau că îmi este foame, l-am refuzat și tot insista și pe lângă mai mă și filma. Știu că mulți o să râdeți, dar am încercat să îl pârăsc și la dirigintă, dar până la urmă a vorbit tata cu diriginta. S-au potolit o perioadă dar a început din nou după. Nu știu cum să o mai dau cu ăsta, dacă îl ignor nu e bine, dacă îi zic și eu iar nu e bine. In ziua când l-am certat diriginta tot pe mine mă făcea sifonar că de ce l-am spus și eu nici măcar nu l-am spus. Nu știu ce are de împărțit cu mine, dar eu nu i-am făcut nimic. O fi din cauza faptul că m-a văzut mai așa. Nu știu ce să mai zic dar sper ca in clasa a 11-a să îi fac ceva să nu mai îmi zică absolut nimic. M-ar ajuta aproape orice sfat, exceptând acela ca să fiu ăla mai deștept și să ignor, ceea ce fac in mare parte a timpului dar degeaba.

2 răspunsuri:
| MihaiMB a răspuns:

La director ai fost? Nu înțeleg pentru ce să înveți kickbox? Tu crezi că dacă "îi vei da o lecție" crezi că va fi mai bine? Nu, chiar s-ar putea să ai tu probleme mai mari, nu el pentru că dacă îl vei bate aşa rău, el poate să meargă la spital şi să scoată certificat medico-legal să te gândeşti la asta înainte să ajungi la aşa ceva. Din păcate, doar treaba cu directorul ar fi singura opțiune sigură, dacă pe dirigă nu o interesează, eu unul nu înțeleg cum ea încă mai profesează dacă nu se ocupă de elevi, acum na depinde şi cum predă.

| anon6573 explică (pentru MihaiMB):

Ziceam să învăț kick boxing pentru stima mea de sine. În plus, dacă ar știi și ăla că fac kick boxing și aș țipa odată la el să mă lase în pace, altfel ar înțelege că nu trebuie să se pună cu mine. Și sunt conștient de faptul că dacă știu să lupt nu trebuie să mă duc să îl bat. Legat de spusul la directoare, degeaba că tot nu s-ar potoli. Spre exemplu, se uita într-o zi insistent la mine și i-am zis că poate vrea bătaie și îmi spune că, ce bătaie că poate mă înghesuie într-un colț și îmi cară pumni și pe lângă a mai spus că după nu as mai veni cu diriginta, ci direct cu poliția. Ăsta efectiv nu are frică de nimic.