| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt prea descurcăreață in viața, adică în sensul nu am învațat prea bine la școală, mă refer in principal la matematica. Aveam note proaste fiindcă nu înțelegeam.Mi-am făcut relații, am dat peste tipi agresivi și este ciudat, sunt fata, dar mi-e frica de doamne.Am luat multa bataie și în generala de la doamna învățătoare, toți copiii făceau mișto de mine iar mie îmi era frica sa zic ceva acasă. Plus că nu am avut niciodată o prietena de suflet care sa mă asculte și să îmi dea sfaturi.Gen am fost mereu șingura in copilărie acum la maturitate nu am realizat nimic decat să-mi distrug și mai mult viitorul cu bărbați care nu mă suporta.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai vreun handicap psihic sau fizic?

| relian a răspuns:

Si intrebarea care ar fi? Zic si eu, ai vrut sa intrebi ceva, sau doar ai cautat sa iti versi offu pe aici?

La maturitate, dar citi ani ai, si ce anume ai vrea sa realizezi, ori sa fi realizat?
Tu crezi ca marea majoritatea a oamenilor realizeaza ceva? Tiai distrus viata cu barbati, care nu te suporta, adica de ce nu te suporta barbatii, ai ceva naspa, ori daca nu te suporta, cum de au stat cu tien acei barbati?

Dao la jalea de scoala, doar nu esti singura care nu intelegea, citi nu sunt, unia chiar o fac pe aia care ar intelege laughing doar sa para ei altfel.

Nu esti descurcareata, spui tu, lasa pe alti sa zica de tine cum esti.

| Miruna333 a răspuns:

Terapie. Toata lumea poate evolua, daca isi doreste cu adevarat. Oricat de dur ar suna, sa stai in pozitia de victma toata viata si sa te plangi, nu va rezolva nimic. La nimeni nu e viata roz. Te cred ca ai trecut prin niste momente traumatizante, insa, te poti ridica si sa faci primul pas catre schimbare.

| Tudy000 a răspuns (pentru Miruna333):

Terapia costa Miruna plus ca se mai dau si niste medicamente de-ti rup portofelul, Angela draga eu iti recomand sa intrii pe niste grupuri de FB si sa cauti sa-ti faci o prietena, sau mergi la un voluntariat si imprieteneste-te cu cineva live acolo. Iar despre barbatii care nu te suporta, acolo e un pic mai greu, tu nu trebuie sa fi o povara pentru cineva, probabil de aceea te resping barbatii, unu la mana trebuie sa ai un job, 2 la mana sa fi cat de cat ingrijita, vezi ca toate stresurile astea de pe capul tau te fac o persoana urata, neagra, fara lumina, trebuie sa incerci sa fi un pic optimista si sa-l faci pe cel de langa tine sa te inteleaga si sa te sustina si sa fie in preajma ta si tu sa-l sustii si sa-l asculti si pe el, dar nu sa tragi viata din el ca atunci rezolvi nimic.

| Miruna333 a răspuns (pentru Tudy000):

Psihiatrul iti poate prescrie pastile, nu psihoterapeutul happy Totul costa in lume, depinde de prioritati. Altii n-ar renunta la fumat pentru sanatatea lor mentala, ca na, costa. Bani de tigari sunt, de terapie, dentist si asa mai departe, nu mai exista.

| Tudy000 a răspuns (pentru Miruna333):

Da, dar cam nici un psihoterapeut nu o sa te trateze doar prin vorbe, in functie de cat de praf mental esti, tot timpul exista macar o pastila, calmant, magneziu, pastile de somn samd si normal ca nu ti-o da el, dar te poate trimite la un psihiatru.

| painecuzahar a răspuns (pentru Tudy000):

Terapeutul nu iti poate da pastile. Doar te asculta si te ghideaza.

| painecuzahar a răspuns (pentru Tudy000):

Magneziul e foarte bun, nu ai nevoie de reteta pentru asta.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

O altă utilizatoare ți-a recomandat să mergi la terapie; eu însă sunt sceptic față de această practică, căci știm bine că o psihologie fără fundații filosofice și duhovnicești solide este primejdioasă.
De recomandat este să-ți cauți un duhovnic cu care te înțelegi și care te poate ajuta. Vorbește și cu părinții tăi despre asta, fii deschisă.
Să știi că-mi poți scrie și mie oricând dacă ai ceva pe suflet, iar eu încerc să te ajut cum pot.