nony
| nony a întrebat:

Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci cand sunt cu tine (G. J. G. Marquez)

Dragostea schimba pozitiv sau negativ personalitatea omului?

Răspuns Câştigător
| yuli10 a răspuns:

Pot sa citez si eu: Ce e dragostea? Nevoia de a iesi din tine insuti. - Charles Baudelaire
sau pot sa o citez pe mama, a carei opinie m-a frapat cu ceva timp in urma cand mi-a zis "dragostea e ca un praz, n-are niciun gust dar nici rau nu-ti face"
fiecare va avea o opinie diferita.
Dragoste "in cel mai pur sens" asa cum ai numit-o tu, nu o sa gasesti niciodata si mi-as pune banii pe asta. asa ca putem sa lasam la o parte fantasmagoria asta si sa fim putin realisti. indragostitul intr-adevar o sa fie pozitiv schimbat pentru ca atata dragoste din suflet lasa prea putin loc pentru rautate si o sa fie mai bun, mai afectuos, mai visator happy
dar pe de o parte, odata cu dragostea vine pasiunea, si pasiunea conduce la gelozie si la paranoie. ceea ce as cataloga o transformare negativa.
cred ca deja se stie ca in tot si-n toate eu cred ca exista si bunul si raul, caci altfel eram inca in paradis nemuritori.

30 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Nu ar avea de ce sa o schimbe negativthinking

nony
| nony explică:

Fetelor nu am vrut sa intervin in intrebarea asta, dar parerea mea este urmatoarea.
Personalitatea omului nu prea se schimba de azi pe maine, numai ca dragoste este un accelerator puternic care faca sentimentele sa fie traite la maxim.
Si aici ma refer la dragoste in cel mai pur sens, aia care te face sa-ti sclipeasca ochii cand vezi persoana iubita, care te face sa te simti ca un fulg in prezenta ei, care iti pune pe fata un zambet sincer si frumos.
Marquez are dreptate, te iubesc pentru ceea ce ma faci sa fiu atunci cand sunt cu tine.

cami
| cami a răspuns:

Dragostea schimba omul. Asta-i cert!
Cred ca ea e un fel de sare si piper in alcatuirea personalitatii lui... Daca esti defel, gelos, recunoaste ca dragostea te va face sa ti se inzeceasca sentimentul asta.
Nu stiu, cred ca ea ne face sa devenim un pic mai curajosi... mai viteji, in a ne apara "bunul". (iubirea, vietii noastre.hee hee )

| SweetCandy a răspuns:

Pozitiv pentru ca te face fericit atunci, insa apoi dp ce se termina te schimba in rau...straight face eu asta cred pentru ca odata cu dezamagirile vin si gandurile cum ca vrei sa renunti...sau NEINCREDEREA care dp parerea mea este cel mai urat sentiment...straight face

| xibalba a răspuns:

Dragostea... nici nu poti sa explici in cuvinte sentimentul. E atat de puternic incat nici nu`ti mai pasa daca maine vei suferi ca se va termina totul, conteaza doar momentul ala in care tu radiezi de fericire. Nu cred ca dragostea ar putea schimba in mod negativ un om. Nu are cum... poate doar daca dragostea devine o obsesie bolnava si incontrolabila. In rest... nu ai cum sa nu simti cat de minunat e sentimentul... cate sacrificii fac oamenii din dragoste? Consider ca poti fi implinit profesional pana peste cap, daca nu ai dragoste, NIMIC nu esti. La fel cum nici nu se poate trai doar cu dragoste (dragostea nu tine de foame... nu des, as zice eu happy ). Oricum ar fi, ne ramane sa ne lasam purtati de sentimentul asta care prinde radacini in sufletele noastre, nu? Chiar daca relatia se termina, ar fi foarte frumos sa ne amintim cu drag de acea persoana... desi pot spune ca lucrul asta e influentat in mare parte de finalul relatiei.

| inna a răspuns:

Daca este o dragoste implinita si sincera, este clar ca ne schimba in bine.

luciana
| luciana a răspuns:

Da, sigur ca schimba in bine, personalitatea fiecarui
indragostit... Acest sentiment te venereza, te inalta la cer, iti da aripi sa zbori, sa fi fericit, sa faci mult bine si sa simti neaparat nevoia sa strigi lumii,- ca iubesti! Orice relatie sa bazeaza pe sentimente nobile, pe fapte bune... Cine nu a iubit macar o data si nu a simtit acel fior, acea beatitudine ce te inalta si iti da aripi sa zbori, si sa treci mai usor peste necazuri? - ca sa spui apoi, greutatilor vietii ca le porti infrange si depasi... Este de nedescris ce haos, ce betie te cuprinde si acea stare de mult confort si multumire interioara... Ei, ce nu ceri celui de SUS, -macar o data in viata, decat iubirea si dragostea fara de care suntem NIMIC, pe acest pamant trecator... Salutand pe prietenii de aici, cu drag, Lucien.

| fabiola a răspuns:

Personalitatea nu ne-o schimba nimeni, dragostea e o forma de manifestare a personalitatii!

| AvalohAlyn a răspuns:

Eu cred ca pozitiv. Dragostea este cea mai de pret. A pus si Nony o intrebare serioasa...vai...sa notam in calendar...

| ing. a răspuns:

Eu cred ca dragostea schimba personalitatea pozitiv.
Ce ar fi lumea asta, daca nu ar exista dragoste? Este ceva unic si esential dupa parerea mea.happylove struck

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Depinde... uneori ne poate influenta pozitiv alteori negativwinking

| Casiana a răspuns:

Buna Nony! Oare ce este dragostea? Daca intrebi asta vei primi asa de multe raspunsuri...Deoarece dragostea este ca un vis, dragostea adevarata e unica si nu vine de doua ori...Totusi dragostea nu este decat vis, fericire, daruire, dragostea schimba, dragostea iti arata noi orizonturi, si de noi depinde daca ne schimba in rau sau in bine! O zi buna!

| Daiana_1737 a răspuns:

Depinde... daca iubesti un om rau o schimba negativ daca e om bun pozitiv...laughing

| www a răspuns:

In unele cazuri pozitiv, in altele negativ.

| zuzumic a răspuns:

Stim cu toti ca vorba romanului are mai multe intelesuri din fraza asta se intelege
1. ori il iubesti sau o iubesti pentru ca poti ajunge cineva sau poti avea tot ceea ce iti doresti prin intermediul "persoanei iubite"
2 ori il iubesti sau o iubesti pentru ca a reusit sa te faca sa vezi viata alfles si vrei sa fi cu el orice s-ar intampla in viata atat in momentele bune cat si in cele rele...

si da poti sa te schimbi si pozitiv si negativ ...totul depinde de ceea ce vrei u de la persoana iubita si nu ma refer doar la lucruri materiale

| marie a răspuns:

Pozitiv, normal, am raspuns prima imi dai funditabig grin

| marie a răspuns:

Eu cred ca dragostea schimba pozitiv relatia cu partenerul, dar s-ar putea ca el/ea sa se dea mare in fata celorlalti ca are iubit/a ceea ce e negativ, in rest eu una nu stiu ce sa cred, cand iubesti trebuie sa te influenteze pozitiv, pentru ca e un sentiment pur, care tine numai de tine, de ce sa te influenteze negativ...astept si eu alte opinii alaturi de nony, voi urmari intrebarea:X...

P. S.:Trebuia sa fac raspunsul de mai sus mai dezvoltathee hee... dar oricum mie asa mi se pare a te influentahappy...thinking, nu?!

| maria4320 a răspuns:

Ideea e ca dragostea te schimba...de unde sunt, de unde esti nu prea se vede... pozitiv sau negativ.

| Antrax a răspuns:

Mai nou negativ.

| christabell a răspuns:

Personalitatea nu ti-o schimba nimeni, ti se dezvolta anumite sentimente cand esti cu diferite persoane. Dragostea impartasita face ca sa te simti bine, un om mai bun, altruist, sentimentul ca cineva are nevoie de tine asa cum esti.De fapt parerea mea e ca dragostea e de fapt egoista, ce crezi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pozitiv si negativ, nu? Te poate face mai bun sau poti ajunge un criminal!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea ii face pe oameni mai buni si ma intelegatori cu ei insisi si cu cei din jurul lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@maktub ce vrei sa zici prin "criminal"? Cand iubesti pe cineva cu adevarat nu il lovesti sa il ucizi doar pentru ca el nu simte aceleasi lucruri pentru tine sau tu asa vezi lucrurile? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare sa o schimbe pozitiv?! Nu cred

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nony eu cunosc doua cazuri in care dragostea a schimbat personalitatea omului odata pozitiv si odata negativ

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personalitatea nu o schimba nimeni si nimic.As comenta fraza spunand ca dragostea care iti invadeaza toate simturile si care poate da o nota pozitiva gandirii este doar aceea impartasita. Dragostea pe care o primesti te face mai bun, mai rabdator, vesel, increzator... Iar dragostea pe care o simti doar tu iti poate lua mintile, ratiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vi se pare ca judecati egoist?
1.Cum sa nu iubesti un om pentru ceea ce este? E adevarat ca te placi mai mult atunci cand esti indragostit/a.
Dupa cum stim, exista o doza de egoism in fiecare dintre noi, intr-o oarecare masura. Atunci cand ne indragostim de celalalt, ne gandim la noi in primul rand. Pe parcurs va trebui sa invatam cum sa ne directionam dragostea catre celalalt intr-un sens pozitiv fara sa acordam o atentie exagerata fata de propria persoana.
2. E o absurditate sa crezi ca dragostea schimba personalitatea unui om, e ca si cum ai fi lipsit de caracter.
Intr-adevar, dragostea poate avea o influenta pozitiva asupra ta atunci cand e una puternica, intensa, dar sa-ti modeleze personalitatea, nicidecum! In schimb, poate avea capacitatea de a-ti schimba putin mentalitatea, te face sa speri mai mult, sa privesti lucrurile dintr-o alta perspectiva, sa fii mai spontan, etc.
Cand vad ca multi vorbesc de dragoste profunda, pura si fac gresit asocierea cu acest citat, imi vine sa mor. Asta e, opinii diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate... un singur lucru va zic.Nu va atasati prea tare de o persoana cand sunteti tineri.Pt ca aceea persoana va poate duce intr-o eroare din care iesiti cu greu.Deci aveti grija cu cine va incurcati

| adynico a răspuns:

Pozitiv! Clar... sunt un bun exemplu :X