| anonim_4396 a întrebat:

, Nu vă suprati... (intrebarea)"
Este sau nu o forma politicoasa de adresare?
Ma refer cand intrebi un angajat ceva (de exemplu) sau pe o persoana random pe strada, ceva cum ar fi:
,,Nu va suparati, imi puteti spune cum sa ajung la adresa x?"
Sau:
,,..., stiti cumva cat este ceasul?"
,,..., as dori o apă plata, va rog"
Ma refer la acel,, nu va suprati"

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Este o forma politicoasa de adresare de asemenea poti sa adresezi si,, Buna ziua / Buna seara, imi puteti spune cum sa ajung la adresa x?"
Imi spuneti va rog cat este ceasul

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E Ok. Poți incerca și cu "Fiți amabil(ă), ori cu "Fiți drăguț(ă), ori cu "Vă rog..."

...și cu un "Multumesc" la final.winking
Ca să fii politicos până la capăt...

| DonEduardo a răspuns:

Da, de ce nu?

| Henrypericolpublic a răspuns:

Este o forma de politete folosita pentru a afla daca cumva nu am deranja acel om cu intrebarea, sau il rugam sa fie indulgent cu noi