| Latinmoon a întrebat:

Nu vi se pare ca interactiunea intre oameni incepe sa devina din ce in ce mai limitata?
Oamenii numai sunt interesati sa cunoasca alti oameni, care credeti ca ar fi principalele cauze?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vremurile in care traim.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mi se pare.

| Frank51 a răspuns:

Limitată? Poți să vorbești din america în china. Poți să ajungi în 2 ore din Romania în Austria Germania belgia, interacțiunea dintre oameni este la un apogeu istoric.

| Lioana a răspuns:

Oamenii sunt interesati sa cunoască alti oameni in masura in care au nevoie de alti oameni in viata lor.

| mi25 a răspuns:

Cine a cutreierat tarile din vest inainte de revolutie a observat acest fenomen inca de pe atunci. Acum se materealizeaza si la noi datorita - asa cum spune dario - tehnologiei, dar si datorita faptului ca ziua de lucru nu mai este doar de 8 ore.

| mudokins78 a răspuns:

Tehnologia!

| MValentin a răspuns:

Depinde foarte mult de la persoană la persoană.
Dar daca as răspunde din opinia mea: simti ca iti este bine asa, nu ai destula energie sociala, esti introvert poate, dar depinde si de habitat sau factorii externi din viata fiecăruia.
Oamenii sunt ființe sociale, fiecare dintre noi cautam o persoană sau un grup de persoane, dar poate celor ce si-au limitat interactiunea socială pur si simplu nu au avut ocazia sa li de ofere sansa sa cunoască pe cineva.

| Kiran a răspuns:

Pai, o cauza ar fi neincrederea in noile persoane (cred ca majoritatea stim ca nu toti oamenii prietenosi sunt de asa natura), ideea ca nu merita sa discuti cu o persoana, pierzi timp si nervi, oricum nu vei fi inteles de nimeni si mai bine "ai dormii". In esenta, problemele sunt cauzate tot de noi oamenii, e mai usor sa discuti pe social media cu X, Y dintr-o tara straina care are o altfel de mentalitate (eu prefer sa ii zic indoctrinare, modul in care tu intelegi si percepi lumea) decat sa discuti cu vecinul care, peste 2 zile nu te "baga in seama" sau te jigneste indirect. Cred ca lumea doreste sa spuna realitatea. oamenii sunt o specie impulsiva (uneori) si care nu mai doreste sa "traga" pentru o alta persoana daca ar avea nevoie de ajutor, totul se face pe ideea de a fii recompensat cu bani sau faima.

| Sorinelz1 a răspuns:

Cauza principală este insta/Facebook/tik Tok./snapchat.

Și atenție, dau un exemplu.

Acolo se propagă fel de fel de citate despre oameni societate, etc.

Alea odată ce îți intra în cap îți formează o mentalitate.

Când ieși în societate reala acționezi exact după ce ai citit acolo, atenție, asta o faci inconștient!

Realitatea virtuală a devenit un refugiu pentru cei care nu suporta Realitatea în adevăratul sens al cuvântului.

De aici se nasc depresii /anxietate etc. Fel de fel de stări induse, fie de nemulțumire (ala pune poza cu Mercedes și tu ai golf) fie de invidie ( ala are gagica tu nu) fie de ura( ala ce nu l poți suporta o duce mai bine ca tine).

Acestea sunt exemple palide pe langa ce inseamna cu adevărat Capul asta de Șarpe numit socializare virtuala!