| sofia_1672 a întrebat:

Nu vreau sa ma judecati ci pur si simplu sa_mi dati un sfat sau o incurajare.eu sunt constienta de ce greseala am facut.deci am avut o relatie cu un om casatorit si care avea si un copil, tot timpul imi spunea ca el nu isi iubeste nevasta si nici ea pe el si se certau tot timpul.am fost alaturi de el 1 an si l_am ajutat si i_am dat sfaturi fara sa se intample nimica intre noi dar dupa 1 an ne_am indragostit unul de altul si am avut o relatie timp de 2 ani dupa care nevastasa a aflat de noi si a ramas insarcinata iar. l_am iertat din nou si iar am fost impreuna ink vreo 4 ani dar el ink nu-i decis ce sa faca, ba spune ca ma iubeste ba ca divorteaza si nu mai ajunge niciodata sa faca pasul asta.eu nu vreau sa_l despart de copii lui dar cred ca il iubesc, cum sa trec peste asta? va rog ajutati_ma si pe mine si dati_mi si mie un sfat.va roooooog mult.

Răspuns Câştigător
| alonet a răspuns:

Iarata-ma ca iti dau raspunsul ca din topor... dar gandeste-te la urmatoarele:
1.acel barbat nu e si nu a fost al tau niciodata, tu ai fost pentru el un surogat!
2. daca se intalnea cu tine si ii convenea de tine sunt sigur ca nu se chinuia sa faca nimic in a se intelege cu nevasta lui, deoarece ceea ce avea el nevoie ca barbat nu mai trebuia sa lupte sa aiba
3. daca a facut asemenea lucruri fi sigura ca nu e un om ce poate si vrea sa isi asume responsabilitati (inclusiv de a responsabilitatea de a fi cu tine cand trupul tau se va deformeaza din cauza anilior ce trec)
4. nu cred ca pana in ziua de astazi ti-ai definit termenul de "iubire" pentru inceput iti vorbesc doar despre cele 4 sensuri ale cuvantului iubire: agape, philo, storge si eros (pe care nu il consider iubire)
5. daca il iubesti atunci faci totul ce e mai bine pentru el si nu pentru tine... intr-una din definiti ai sa gasesti si iubirea aia care renunta la bine propriu pentru binele persoanei iubite
6. pune-te in locui sotiei lui pentru cateva clipe si vezi daca ti-ar conveni situatia in care ai pune-o (daca nu esti prea egoista)
7. nu te judec pentru relatia aceasta, iti spun doar ca esti naiva, deoarece "l-ai iertat", hello cu ce o gresit ca s-a intors la nevasta lui? ideea e ca il consider pe tip destul de tare sa te poata jongla atata vreme
8.inca sansa de a te reabilita reface si intra in viata "normala" nu e pierduta...
9. parerile mele ce le-am exprimat sunt cat se poate de sincere din psisma a ceea gandesc...
10. apreciez ca desi sti pre bine ca e condamnabil situatia in care esti... ai avut curajul sa vorbesti despre ea... ai toaate sansele sa iei o decizie corecta, buna, si de viitor in urma la ceea ce ti-am scris

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Gandeste-te putin la faptul ca el e atat de indecis. Asa cum spune @alonet, tu esti pentru el doar o portita de scapare temporara. Pentru el, relatia e foarte comoda: are o nevasta si doi copii, o familie cu care, de bine- de rau, este de sarbatori. La tine vine doar in momentele tensionate din familie.
Inca ceva: in timpul relatiei voastre, sotia lui a mai nascut un copil. Cum crezi tu ca a aparut copilul ala daca, asa cum spune el, nu se mai iubesc, nu se inteleg.
Parerea mea este sa incerci sa-l uiti (stiu ca e greu), pentru ca relatia voastra nu are niciun viitor. Tu, ce vrei de la viata? Sa fii tot timpul "rezerva"? Sa astepti mereu ca el sa aiba o cearta cu nevasta ca sa vina la tine? Iti pierzi tineretea alergand dupa o himera. E clar ca el nu are de gand sa divorteze. Si, admitand ca ar face-o, ai cumva siguranta ca va mai vrea sa o ia de la capat cu tine? Sau ca, daca o face si pe asta, ca, peste 2-3-4 ani nu va scapa de micile dispute inerente intr-o casnicie, in bratele altei femei?
Analizeaza serios ce ti-am scris si vezi ce ar trebui sa faci.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Sunt intr-u totul de acord cu @alonet, si vorba lui, al naibi tipul, si cu nevasta si cu amanta atata timp.Viata asta dubla a lui s-ar putea repeta si dupa ce se va fi casatorit cu tine, ca a dovedit ce mare actor este. Ti-ai pierdut 6-7 ani din viata, cand puteai la ora asta sa ai casa si copiii tai si o viata normala, la lumina zilei! Inca o mai poti face.Lasa-l cu viata lui si fa-ti si tu una, mai buna! Nu te judec, te sfatuiesc!

| anad a răspuns:

"Nu-i prost mielul care suge la doua oi" spune proverbul si asta face el. Tu nu vrei sa renunti la el si problema, din pacate, se va rezolva doar cand va veti decide unul din voi sa renuntati. Cred ca cea care se amageste esti tu! E prea comod si indecis sa renunte la confortul familial.

| moonY a răspuns:

uita-l.incepe o relatie alaturi de un om liber, DISPUS sa aiba o relatie.
eterna scuza"nu ne mai intelegem in ultimul timp" e folosita de toti imaturii, in speranta ca le pica vr-una in plasa.si daca nu iese cu prima, trec la urmatoarea.
un om normal dezvoltat, atunci cand e implicat intr-o relatie, face tot posibilul sa fie bine.cand lucrurile devin urate, exista DOAR 2 optiuni, nu mai multe:
1.incerci sa faci relatia sa redevina frumoasa
2.hotarasti ca nu mai are rost si pui punct.
abia APOI incepi o alta relatie, dupa ce ai incheiat capitolu'"relatie in care nu ne mai intelegem"
unele persoane sunt retardate si li se pare extrem de incomod INTAI sa puna punct relatiei si abia APOI sa inceapa alta- ca naah, oricat de prost ar merge relatia, tot e mai bine sa ai sexul asigurat, decat sa astepti pan' la urmatoarea relatie.care nu stii sigur cand va incepe-.insa tu, ca om care te respecti, nici n-ar trebui sa te gandesti la o relatie cu un tip indisponibil... n-ai si tu asa, un cod de legi morale pe care sa-l respecti? atat de ieftine sunteti? daca el e animal-mandru ca inca mai atrage priviri, cu orgoliul alimentat ca inca mai e dorit-, te porti si tu ca o femela in calduri, aflata parca intr-o competitie cu partenera tipului? speri ca o va parasi vreodata pentru tine si chiar iti faci iluzii, asteptand fericita ziua in care iti vei demonstra ca ai castigat lupta, esti mai buna decat ea.
dar nu esti mai buna.esti doar "inca una". si daca in toti anii astia nu ti-ai dat seama, e timpul sa deschizi ochii.lui ii e bine cu 2, nu ar renunta la niciuna. e comod slalomul asta intre paturi.
iar tu.inca astepti s-o paraseasca.rupe relatia asta!
daca toti ar gandi si ar actiona ca voi, am fi ca animalele in perioada de imperechere, n-ar conta cine cu cine, unde, cand. am fugi de responsabilitati la prima mica cearta din cuplu si ne-am cupla la nimereala, in timp ce suntem la sedinta copilului, iar tatal din dreapta se uita 5 secunde la noi.
si iese o relatie, ca el nu se mai intelege cu sotia, iar la tine e monotonie in cuplu

| pedaladeacceleratie a răspuns:

Gaseste-ti altul.

| sofia_1672 explică:

Multumesc mult de sfaturi la toata lumea in special lu alonet.multumesc ca mi_ati dat un sfat si ca nu m_ati judecat.pana la urma lumea nu e chiar asa de rea pe cat credeam eu.multumesc mult

| danbnz a răspuns:

Daca te iubea cu adevarat pina acum erati impreuna. Cred ca ar trebui sa fii ceva mai hotarita, anii trec si tu esti inca la stadiul de amanta... situatia asta se poate prelungi inca multi ani si nu cred ca vrei asta. Nu zic sa-i pui piciorul in prag: "ori divortezi ori terminam relatia", dar intr-un final o sa ajungi singura la concluzia ca timpul trece si nu ni-l mai da nimeni inapoi. Ai avut ceva rabdare atitia ani, dar acum incearca sa analizezi si cu "mintea" nu numai cu "inima" relatia dintre voi si viitorul vostru impreuna. Rabdarea ta s-ar putea sa dea roade si sa fiti impreuna intr-o zi, la fel de bine cum ai putea sa ramii doar cu amintirea unei frumoase dar complicate povesti de dragoste. Sfatul meu: imagineaza-ti cum si unde te vezi peste citiva ani, cu sau fara acest om... totul depinde de deciziile pe care le vei lua azi! Decizi sa termini cu el, no problem, e un episod din viata ta, va incepe altul. Decizi sa ramii cu el si sa te chinui inca ceva timp cu indecizia lui, vei suferi iar, si poate, degeaba.

| ● Ďعw a răspuns:

Pai daca tear iubi c adevarat siar lasa nevasta nu neaparat si copii. poate ramane cu ei. dar totusi daca a stat atata timp cu tine de ce a facut-o cu nevastasa? e ciudata treaba asta thinking si vorba lu alonet n-a fost niciodata a tau pe cand tu s-ar putea ca da.totusi nu prea merita. spune-i ca nul obligi sa o termine cu cineva da totusi tu numa suporti situati asta si nici obligata nu estiwinkinganuntane daca se intampla ceva in favoarea ta:*mult succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca dragostea este oarba, dar nu trebuie sa-ti ia si capacitatea de a gandi la rece. Tipul a profitat cat a putut de tine, ai devenit "roata lui de rezerva". Nu stiu... Chiar nu mai exista unul ca el? Priveste putin in jurul tau! Ce vezi? Nu-i asa ca nu traiesti in mijlocul oceanului? Este plina lumea de barbati. Sfatul meu este urmatorul: lasa-l dracu' si vezi-ti de viata ta, doar nu ai ajuns papusa lui gonflabila!