| Alexandru1111199 a întrebat:

O curiozitate am, de unde credeti ca vina asa zisa asta traditie cand face unu o nunta tu sa-i pui in plic ceva? Adica nu vi s-ar parea normal si de bun simt ala care te invita la nunta lui,sa o faca pe banii lui si sa nu astept plicul? Adica dupa aceeasi logica de ce de ziua ta de nastere nu iti inviti prietenii la restaurant si dupa sa le zi ia platiti-va ba singuri portia? Adica nu ar fi corect asa : Bai e nunta mea,eu v-am invitat,iar voi ati venit din bun simt v-ati pierdut o zi din viata voastra ca sa fiti alaturi de mine, VOI imi faceti mie un serviciu ca ati venit, NU eu ca v-am invitat.Nu ar fi corect ca TOTI care se casatoresc sa o faca pe banii lor?(Stiu ca o fac pe banii lor,dar daca eu iti las tie in plic banii pentru meniu,+ ce mai las eu in plus pentru muzica si ce mai iau eu in considerare, asta nu se pune de fapt ca mi-as fi platit singur o iesire undeva).Nu vi se pare o porcarie? Adica mai pe scurt eu iti fac tie un serviciu ca vin la nunta ta, dar tot eu platesc.Eu cred ca ar fi de bun simt si corect ca fiecare care isi organizeaza nunta sa nu mai astepte ca x care vine sa-i lase lui bani, voi ce parere aveti? Poate ca o sa ziceti da ma dar tie nu ti-ar conveni cand faci nunta sa iti dea astia banii? Dar na asa gandesc eu.

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu-i faci lui un serviciu ca te duci la nunta lui, dimpotriva, ii faci un mare deserviciu, ca el iti plateste mancarea si toate serviciile oferite, de aceea se ofera din bun simt un DAR, care iti acopera tie cheltuielile personale de la nunta si le mai ramane si lor de o sticla de vin, dupa ce platesc salonul, muzica, mancarea si toate cheltuielile aferente.

Daca nu vrei sa dai bani ca esti zgarcit, nu te duce la nunta, ca nu sufera nimeni daca lipsesti, dimpotriva, este mai bine decat sa pleci fara sa lasi nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ideea a plecat de la faptul că o tânără familie trebuie ajutata la început de viață. Și așa a apărut obiceiul cu dat banii

| dullcat a răspuns:

Ar fi corect asa intr-o societate in care toti avem salarii macar decente sau babane.Dar tu stii cat costa aceste evenimente in prezent? laughing Nu ar mai face nunta nimeni daca nu ar primi bani in plic si de la invitati.Cand vei fi mire vei intelege.

| Alexandru1111199 explică (pentru dullcat):

Pai da dar daca te gandesti e acelasi lucruhee hee ori ca pui bani la toti aia la care ai fost sau la care te duci, ori ca iti platesti singur nunta e cam acelasi lucru, bine daca e sa facem o paralela e la fel cum platesti lunar la pensie ca atunci cand vei fi batran sa primesti pensiahee hee cam asa e si cu nuntile astea, tu platesti la fiecare ca atunci cand iti vine randu sa iti vina cumva banu inapoi.

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Pai da. Daca nu iti convine esti liber sa stai acasa, dar e logic ca abordand asa o strategie, nici la tine nu va veni nimeni, cand o fi. laughing

| Alexandru1111199 explică (pentru dullcat):

Sunt sanse sa nu vina lumea si daca te duci tu la eihee hee, mai stiu eu unii care au facut manevra asta cand au facut nunta au chemat pe toata lumea cand le-a fost randu nu s-au mai dus deloc.

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Adevarat.Chiar si asa, mai exista dupa aceea inca vreo nu stiu cate ocazii in care li se poate trage teapa asa cum au facut ei.Am aflat ca acum se tin si petreceri de gender reveal plus alte prostii. laughing

| Alexandru1111199 explică (pentru dullcat):

Sa nu-mi spui ca petrecerile alea sunt alea in care esti ceva gen : Hai salut v-am chemat pe toti aici pentru ca vreau sa va anunt ca sunt un barbat care imi place sa mi-o trag in f4nd? Ca daca la asta te referi happy mi s-ar parea si amuzant sa ii vezi pe ai tai acolo stand linistiti asteptand cu suspans langa toata lumea sa vada ce mare anunt ai si cand aud marele tau anunt...

| dullcat a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Nu, sunt petreceri in care se dezvaluie ce sex va avea copilul, fetita(roz) sau baiat(albastru).

https://www.youtube.com/shorts/cnLAMm4K-Qs

| Alexandru1111199 explică (pentru dullcat):

A lol= )) hai ca m-am dus departe eu cu gandu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Raspunsul e simplu: nuntile la romani se fac pentru bani si pentru ca "asa se face".
Macar de era distractie dar toate sunt la fel. Aceleasi traditii, aceeasi mancare, aceeasi muzica etc.
Acum cativa ani am fost la nunta la verisoara mea si m-am bucurat ca imi vad toate rudele din UK dar nu am putut sa vorbesc absolut nimic cu ele pentru ca muzica era data la maxim (muzica lautareasca evident), nici daca tipam in urechile lor nu ma auzeau. De atunci am jurat ca nu mai merg la nunti. Trebuie sa fiu retardata sa merg undeva UNDE NU MA SIMT BINE SI NIMENI NU SE SIMTE BINE PT CA TOATA LUMEA MERGE DIN OBLIGATIE si sa-mi pun jumate de salariu in plic. Pt ce? Eu nu o sa fac nunta. Sau cel putin nu o sa fac circul ala, maxim o petrecere la mine pe terasa cu bufet suedez ca nu saracesc si incap 50 oameni. Nu vreau sa ma imbogatesc pe spatele rudelor care vin sa-mi puna mie bani in plic, vreau doar sa celebrez casatoria si atat. De asta le-am interzis si parintilor mei sa mai mearga la nunti cand i-am vazut ca merg doar pentru ca "asa se face" si ei nu se simteau deloc bine acolo. Pana acum nu s-a suparat nimeni pe mine ca am refuzat invitatii, au inteles ca eu nu inghit nuntile si nu vreau sa fac parte din combinatia asta gen "tu vii la mine si eu vin la tine".
Aa si botezul...e ceva absolut ridicol. Nu botezul in sine (desi ma rog...nu vreau sa comentez) ci petrecerea. De ce trebuie sa faci ditamai petrecerea doar pentru ca ti-ai botezat copilul? Alte natii stau cu copii nebotezati (ca isi aleg religia la maturitate nu fortat la 3 luni) si noi facem petreceri de zeci de mii de euro

| StoicAnalysis a răspuns:

Era traditia asta de mult. Doar ca atunci se dadeau daruri in adevaratul sens al cuvantului. Bunicii mei imi povesteau ca la nunta lor au fost facute daruri de nunta oale, mobilier, covoare, tacamuri, etc. Cam ce ii trebuie unui cuplu ca un dar pentru noua lor casa. Inainte barbatul isi dadea fiica la maritat cu tot cu "zestre". Zestrea de obicei era de la prosoape si asternuturi pana la pamanturi, animale, etc. Depindea de statutul financiar al fiecaruia. Iar apoi cine venea la nunta sa participe, venea in dar de casa noua cu lucruri utile pentru casa.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Acum lucrurile s-au mai modernizat si din lipsa timpului liber si din lafaiala, se arunca cu suticile pe cer de zici ca suntem neam de lautari laughing)

| Dragobeta a răspuns:

Ideea initiala a pornit de la ajutorul pe care nuntasii il dau tinerilor casatoriti ca sa inceapa o gospodarie. Se dadeau daruri cu ce le era util in gospodarie. Cu timpul, darurile au fost inlocuite cu bani. Se striga la nunta cat a dat fiecare. Dar de aici, totul a degenerat.
Intrebarea corecta ar fi fost: de ce se mai fac nunti in conditiile astea? Vorba ta: ies undeva pe banii mei si mananc ce vreau eu, nu ce imi dai tu.

| Alexandru1111199 explică (pentru Dragobeta):

Pai pe bunewinking, am ajuns sa dam la bani total aiurea, vad ca mai comenteaza cate unu mai sus ca domne daca nu-ti convine stai acasa da n-a venit unu cu un argument sa-mi zica de ce domne ar fi corect asa ceva.