| r1z2an a întrebat:

O intrebare cam ciudata, de fapt as dori sa discut putin cu voi. Sunt multe momente cand ma emotionez repede si sunt baiat. Spun asta in sensul ca lacrimez cam la orice lucru banal ca sa nu mai spun ca atunci cand decedeaza o persoana necunoscuta imi dau lacrimile gen ca si cum am fi fost prieteni sau rude. Cand vad persoane care cersesc pe strada, indiferent de varsta, pret de cateva momente privesc in lung si ma simt posomorat, ma simt foarte prost dupa, ca si cum n-as putea sa fac nimic sa ajut sau la un moment dat sa fiu in locul acelor persoane. In aceste cazuri imi vin o sumedenie de ganduri in cap si dupa incep sa curga cateva lacrimi. Cand vad orice animal ca sufera plang ca si cum ar fi fost al meu, pur si simpu nu suport. Sunt diverse stiri pe la tv in care oamenii maltrateaza caini, cai ssmdp. inchid imediat pentru ca nu suport sa ma uit, apoi imi vin 1000 de ganduri si ma gandesc ca n-as putea suporta daca i s-ar intampla ceva catelusei mele Betty (are 1 an si o iubesc enorm). Nu stiu daca intelegeti insa pare ca sunt atasat emotional cam de orice lucru omenesc sa-i zic asa. E cineva cu care pot vorbi despre asta?

1 răspuns:
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Hey,nu e nimic rau in a fi un om sufletist,crede-ma dar in viata asta sunt tot feluri de lucruri rele de aceea in unele cazuri trebuie sa fi indiferent ca asa orice lucru te poate afecta,gandeste-te la tine si la cei apropiati tie,gandeste-te ca esti sanatos ca ai o familie si prieteni si ca viata ta e una buna,incearca sa nu te mai gandesti la tot feluri de lucruri negative si sa ai o gandire mai pozitiva.
Apropo,in legatura cu ce ai zis tu de aia care cersesc,sa stii ca sunt diverse cazuri aici,unii fie au avut ghinion in viata si nu au putut sa aiba o locuinta sau o casa,fie altii au fost prea lenesi ca sa munceasca si prefera sa cerseasca la coltul strazi si sa isi consume banii stransi pe alcool sau droguri,gandeste-te si la varianta asta si poate o sa ii vezi cu alti ochi ca in general doar oameni din astia ajung sa cerseasca.
Deci nu trebuie sa pui mereu la suflet, nu trebuie sa iti pese mereu de orice, intelegi? dar nici sa fi un om egoist nu e bine, nu e absolut nimic in neregula cu tine, sper ca te-am ajutat.