| Anonim222dd a întrebat:

Salut, am aproape 16 ani și am o problema pe care nu o mai suport, simt nonstop ca ma sufoc. Am fost la toți medicii posibili și fiecare spun ca n-am nimic, dar eu tot simt și totul o început acum 4 luni la câteva atacuri de panica. Nu mai pot sa îl suport, am și momente când nu îl am, cum ar fi la petreceri sau când stau cu multe persoane în jur sau cand e 3 4 dimineata și e foarte greu sa te calmezi când am momente nasoale, când simt ca n-am aer, știe cineva ce pot sa fac ca deja au trecut 4 luni și nu mai pot sa o suport?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Acelea sunt atacuri de panica pe care ti le induci singura si ai senzatia ca te sufoci, dar in realitate nu se intampla asta.
Incearca sa gandesti, ca sa nu-ti mai induci singura atacurile de panica, fara rost, ca-ti faci singura rau.

Sfatul unui psihiatru este: cand te apuca atacul de panica este bine sa iti pui fata in chiuveta incarcata cu apa rece si sa-l tii 3-4 minute in apa. la fiecare 10 secunde il poti scoati afara, ca sa respiri, dar continui sa-ti pui fata in apa de mai multe ori, pana te calmezi.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Se calmeaza odata cu ce zici tu poate, si apoi iar il ia si iar si iar, doar nu sta sa-si puna fata in apa mereu, aia nu e viata.
E boala, altfel nu aveai nevoie sa faci din astea sa combati efectul si nu cauza.
Medicul psihiatru decide ce face, poate recomanda doar psihoterapia, sau medicatie ori ambele.
Doar sa se duca acolo, s-a dus la toti medicii dar doar unde trebuie probabil ca nu.

Daca s-a dus si la psihiatru si a zis ca nu are nimic, e un fraier ala. Sa se duca la altul.

Eu am vazut cazuri multe asa, medicu le-a dat tratamentu cu care au scapat, apoi au scos trat si au ramas bine.

| Mosotti a răspuns:

Te-ai dus si la medicul psihiatru? Ai anxietate ce trebuie tratata, e f simplu.
Un medic psihiatru sanatos la cap nu o sa zica ca n-ai nimic. De urgenta iti va da tratament, altfel se poate agrava si nu iti va fi bine.

| Freya1 a răspuns:

Îți e teama sa stai singu, iar asta probabil sa declanșat în urma unei traume.
Ganeste-te ce ți s-a întâmplat.de curând sau în trecut legat de asta și afli.Sau dacă nu cumva ai patit ceva fiind singur și de acolo frica.

Răspuns utilizator avertizat