| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare interesanta, zic eu.

Ce ați crede despre un om care până la vârsta de 30 de ani a fost cuminte în toate cele, nu a avut vicii, gen alcool, fumat, chestii de genul, dar apoi vrea sa le încerce pe toate, inclusiv dintre cele interzise?
De ce unii au curiozitatea asta la vârste inaintate, dar în adolescență nu?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Pentru că nu au avut oportunitatea să încerce până la vârsta asta sau au trăit într-un mediu restrictiv sau conservator și își dau seama că timpul trece în defavoarea lor.

Este exact ce se întâmplă cu musulmanii veniți la studii prin România/Europa

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ooo, lume nouă!

suntserios
| suntserios a răspuns:

A ținut în el până a explodat

| Emma30555 a răspuns:

La 30 își asuma, când sunt minori au temerile lor pe buna dreptate.

| LordCristobal a răspuns:

Probabil in adolescenta au fost sub controlul strict al parintilor si nu au gustat din aceste vicii ale tineretii.
Sau poate erau exagerat de timizi in adolescenta si si-au descoperit curajul mai tarziu.

| mODIN a răspuns:

Sincer, daca ai reusit sa stai cuminte pana la 30 de ani, din partea mea incearca-le pe toate! Evident ca nu-i acelasi lucru sa incerci droguri la 30, dupa o viata curata, ca la 15-16.

| ioana748 a răspuns:

Fiecare om este unic si are propriul timp in care i survin anumite curiozitati sau nu.
Nu exista o varsta anume la care sa ne jucam sau sa ne maturizam.
Avem timp o viata sa experimentam, sa fim curiosi, sa abordam anumite chestiuni conform efectului de turma sau sa alegem solitar.
Important intai sa invatam regulile si apoi sa le incalcam.
Nu poti spune nimanui ce sa faca cu propria viață caci are un liber arbitru si este liber sa faca ce doreste. Daca vrea sa experimenteze caderea este fix alegerea lui.Cu siguranță are potențial sa experimenteze si ridicarea. Trebuie luat in considerare factorul timp, care este cel mai valoros lucru din ghiozdanul vietii si este pacat sa nu ne oferim timp de calitate propriei vieți.
Pe langa atatea substanțe si substanțe interzise... unii beau si spirt, altii trag dero pe nas
, chiar se arunca de la etajul 85.
Avem acest dar minunat, viata si un dar si mai minunat, libertatea de a alege ce facem cu aceasta existenta care desi este efemera si supusa hazardului este al naibii de importanta.
Nu mi as face nici o parere despre nimeni.
I as spune....Omule esti important.

| Lupică27 a răspuns:

Daca ai o viata monotona cred si eu ca apar curiozitatile astea.

| OneReason a răspuns:

Fiecare are propriile sale motive și experiențe care îl fac să ia decizii în viață. Este posibil ca această persoană să simtă că a fost prea reținută în tinerețe și acum dorește să exploreze alte aspecte ale vieții. Curiozitatea poate fi stimulată de experiențe noi, de schimbări în mediul social sau personal. Oamenii pot experimenta diverse stadii de maturizare și autodescoperire în diferite etape ale vieții, iar această schimbare de comportament poate fi parte a acestui proces.

| Negroo a răspuns:

Nu vad nimic interesant aici.
Daca la 30 de ani cand ar trebui deja sa se fi maturizat are tentatii din astea, inseamna ca este imatur. Un om slab si usor de manipulat. Nu as dori asa ceva in cercul meu de cunostinte.