| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare, ma uitam la tv si aud, acuzat pentru crima pe viata, ma gandeam, daca cand omori un om esti acuzat pe viata, cand omori 2? ce pedeaspa primesti? sau cand omori 3? 4? dar cand organizezi un atentat si omori 100 de persoane? primesti inchisoare 10 vieti? avand in vedere ca in multe tari nu exista pedeaspa cu moartea sau ca drepturile omului interzice anumite moduri de tortura de mult timp, ca in evul mediu. cam cum sta treaba?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iei mai multe pedepse pe viata. Nu e ca face mare chestie dar da mai bine la cv la avocat sau ala care da sententele. NU judecatorul, stiu ca mai e unu in sala de judecata cu "putere" dar am uitat cum naiba se numeste. Atata tot.

| Raniaa a răspuns:

In Romania, inchisoarea pe viata este de 30 de an, plus ca aceasta sentinta se da destul de greu. Insa depinde ...de situatie...samd