| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare pentru cei care cunosc limba Engleza si Japoneza : am observat ca sunt relativ multe cuvinte uzuale din limba japoneza care seamana cu cele din engleza, ex: "poket knife, bedroom, bathroom", asadar. cam cat la suta, aproximativ, din cuvintele uzuale din limba japoneza seamana cu engleza, sau chiar cu romana (ex. " masa - maso)?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| fabi123 a răspuns:

Cu romana nu prea cu engleza in schimb cam 8% din cuvinte seamana sau sunt aceleasi nu mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru fabi123):

Multumesc mult pentru raspuns.

3 răspunsuri:
| Florin_Adelin_1997 a răspuns:

1%-3% de obicei unele cuvinte se pronunta la fel dar inseamna cu totul altcevabig grin

| anonim_4396 explică (pentru Florin_Adelin_1997):

Multumesc