| DaveMustaine a întrebat:

O intrebare pentru toti cei care asculta muzica rock. Ce v-a determinat sa cadeti in aceasta"ispita", adica sa ascultati acest gen de muzica? Prietenii pot avea un impact major asupra voastra sau sunt alte motive?

Răspuns Câştigător
| AnabellaXD a răspuns:

La mine totul a pornit de la melodia asta:
http://www.youtube.com/watch?v=psuRGfAaju4
Am ascultat-o si dupa am vazut ca era melodia Linkin Park - Numb
http://www.youtube.com/watch?v=kXYiU_JCYtU
Mi-a placut foarte mult asa ca am inceput sa ascult si mai multe melodii de genul asta.
De obicei familia (mama si tata, bunica, bunicul) cand aud de muzica rock se gandesc la satanisti, sau la o trupa de pletosi imputiti(scuze limbajul:D).Si iti vor interzice oarecum sa nu mai asculti melodii rock, iar prietenii nu cred ca vor spune nimic:D

| DaveMustaine explică (pentru AnabellaXD):

Eu am inceput cu "Nothing else matters". Motivul: Imi placea si imi place de un baiat care asculta muzica rock, iar in privinta fundei, nu-ti face griji:e a ta.

| AnabellaXD a răspuns (pentru DaveMustaine):

Multumeschappy.Si la urma urmei daca cineva te place te place asa cum esti dar poti sa ii,, arati,, si cateva melodii care iti plac tie nu neaparat rockhappy, poate vor fi pe placul lui.Bafta multa in continuare si fi tu insuti!

| DaveMustaine explică (pentru AnabellaXD):

As dori sa-ti pun o intrebare. Lui ii place sa-mi recomande diferite melodii de acest tip. Crezi ca ma place? Adica, inainte incerca, asa pe ocolite sa ma convinga de faptul ca rock-ul este fascinant, dar eu nici nu-mi puteam imagina ca pot asculta acest gen.

| AnabellaXD a răspuns (pentru DaveMustaine):

Cred ca vrea sa te faca sa te apropii mai mult de el cu astahappy.De ce nu incerci sa vorbesti cu el pe tema asta? Ii spui pur si simplu:,,Stii eu mai bine regret ca ti-am spus decat ca nu ti-am spus,dar te plac; Ii explici ca daca el nu te place nu este nici un fel de problema si ca veti ramane prieteni,ca nu il vei stresa,nimic,va fi totul ca inainte,ii vei fi alaturi,si daca si el te pace(ceea ce sper) atunci ii spui ca puteti inceca ceva si sa vedeti ce iese, la urma urmei astea sunt cele mai frumoase relatii, cele care se nasc din prieteneiehappy.Nu ai sa pierzi nimic, si daca esti timida gandeste-te ca in timpul in care tu taci alta ii face ochi dulcihappy, si daca te place si vede ca nu il bagi in seama, va crede ca nu il placi si se va duce la aia.Curaj! Nu te teme de nimic! Ai doar de castigat!

17 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Pff... La mine totul a început cu Marilyn Manson - This is Halloween...
De aici am căzut în această ispită.
Iar după părerea mea, e cel mai complex gen muzical.

| Crucified a răspuns:

Mi-am dat seama ca tot ce ascult la pro fm sau kiss fm sunt niste jeguri comerciale si am ales muzica rock!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prietenii, ci anumite „recomandări" să le spun așa. Am întâlnit aici, pe TPU, o persoană cunoscătoare și pasionată de muzică ce mi-a spulberat toate prejudecățile pe care le aveam despre această muzică. Eu mai ascultasem înainte dintr-un joc melodii rock, îmi plăcea cum sunau, dar nu m-am băgat prea adânc în subiect. Apoi am început să caut și a început să îmi placă.

Apreciez mult la acest gen de muzică anume că este cel mai complex, asta însemnând:
- majoritatea soliștilor și trupelor își compun singuri melodiile, un bonus pentru ei
- originalitatea ce lipsește din melodiile preadifuzate azi
- instrumentalul este foarte bine pus la punct, la un instrument se lucrează mai mult decât ceea ce se face pe calculator
- rar o să vezi o melodie fără mesaj în care se țipă și atât
- melodiile sunt mai profunde
- apar figuri de stil foarte des
Cred că am destule motive pentru care să îmi susțin opinia.

| fadnox a răspuns:

Eh, mi-ar fi placut mie sa fi avut astfel de prieteni; nu mai stiu exact cum a inceput totul, am primit niste racomandari si mai degraba s-au intesificat lucrurile cand mi-am facut cont aici
oricum ar fi fost, nu regret nimic

| DaveMustaine explică (pentru fadnox):

Imi place cum gandesti. De-as putea da timpul inapoi, as cadea din nou in aceasta"ispita".

| fadnox a răspuns (pentru DaveMustaine):

Eu daca as putea da timpul inapoi, as asculta genul asta cu mult inainte

| DaveMustaine explică (pentru fadnox):

Da...insa, din pacate sunt multi care nu apreciza calitatea superioara al acestui gen de muzica.

| fadnox a răspuns (pentru DaveMustaine):

Asta-i altceva, fiecare cu ce-i place

| DaveMustaine explică (pentru fadnox):

Imi vine sa rad amintindu-mi de atitudinea pe care o aveam in urma cu un an cu privire la rock: Repulsie, repulsie.....repulsie

| fadnox a răspuns (pentru DaveMustaine):

Hmda, stiu ca ma uitam si ma tot miram, cand eram mai mica, la tv, era un spectacol la care toti faceau headbanging si nu intelegeam ce-i cu ei

| DaveMustaine explică (pentru fadnox):

Ce parere ai de "Seek& Destroy". Eu sunt obsedata de melodia asta, dar si de "Die, Die, my darling" sau"Sanitarium"

| fadnox a răspuns (pentru DaveMustaine):

Am sa ascult...
in fine, sa nu raman datoare http://www.youtube.com/watch?v=NM1a7vojSCQ

| DaveMustaine explică (pentru DaveMustaine):

Oops! Am uitat semnul intrebarii!