| noisolpXekuNemertXe a întrebat:

O listă de întrebări despre cum credeți că va fi viitorul (pentru vizionari și nu numai)...

Având în vedere progresul tehnologic, globalizarea etc., lumea noastra se schimbă radical pe parcursul vieții unui om. Cei care au acum 80 de ani, au copilărit cu televizoare alb-negre sau chiar fără, pe când noi în prezent avem LOL, CS:GO, tot felul de filme și seriale și acces la informație de peste tot și nu numai.

Argumentați-vă răspunsurile, chiar sunt curios de părerea voastră.))

1. Crezi că vei apuca să mergi în spațiu pe parcursul vieții tale?

2. Crezi că în secolul ce ne stă la picioare va izbucni un nou conflict de proporții (gen WW3)?

3. Crezi că ne vom putea uita la lună și să vedem pe suprafața acesteia lumina coloniilor precum se vede în prezent din spațiu pe Pământ?

4. Crezi că se vor face progrese în domeniul bio-ciberneticii și ne vom putea înlocui organele cu altele artificiale, lungindu-ne durata de viață și totodată oferindu-ne abilități supraomenești?

5. Crezi că vom putea vorbi cu IA la fel cum vorbim cu un om obișnuit?

6. Crezi că se va ajunge într-un punct în care se vor accepta persoanele mai diferite (de exemplu gay-ii) în societate precum se acceptă azi negrii în majoritatea țărilor dezvoltate?

7. Crezi că ne vom putea transfera conștiința pe alte platforme (gen în alte corpuri sau în memoria unui calculator), astfel asigurându-ne o viață aproape nelimitată, transferându-ne conștiința dintr-un corp în altul când o să fie prea defect corpul pentru a fi reparat?

8. Crezi că vom avea jocuri video / simulări așa de complexe încât nu le vom mai putea diferenția de viața reală și vom putea trăi acțiuni ca în filmul Matrix?

9. Crezi că vom găsi surse alternative de energie și vom fi dispuși să facem o "revoluție ecologică", încercând să rezolvăm problemele de mediu produse de părinții și bunicii noștrii în cele 2 secole precedente de la revoluția industrială până în prezent?

10. Crezi că au vreo importanță aceste întrebări și încercarea de a precogniza viitorul sau mai bine trăiești clipa?

Cam asta e tot...

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Tehnologie este dar omul este facut pe pamant, sunt multe probleme ale organismului ce pot sa aparã stand mult in spatiu.

2. Nu

3. Luna nu poate fii o colonie

4. Daca nu mã insel nu organele sunt problema, ADN si mintea umanã imbatraneste, nu cred cã se poate asa ceva, nu este doar fizic varsta organelor care le avem.

5. Nu stiu

6. Se poate dar intotdeauna o sã fie pareri si pareri, unii mai sunt chiar si rasisti.

7. Cred cã se poate, o viata virtuala corpul fiind inghetat, oricum si realitatea o stocam cu ajutorul viselor, in somn.

8. Tot ce se poate...

9. Da dar o sã dureze enorm de mult.

10. Cu noi porneste tot, noi ne creem viitorul acum nimeni nu stie unde o sa ajungem, si ce va fi...