| Girly97 a întrebat:

O sa supravietuiesc in seara asta?

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil ca da. Moartea face parte din viata si este singura certitudine pe care o avem. Nu stim nimic din viitor, doar ca intr-o zi vom muri. De aceea, nu are nici un rost ncii sa ne temem de ea, dar nici sa o invocam inutil. Esti tanara, de ce simti nevoia asta de a te juca cu moartea?

| Girly97 explică (pentru Brigaela):

Nu am spus asa ceva, nu am spus nimic de genul asta. Numai ca eu locuiesc aproape de Bucuresti...

| Brigaela a răspuns (pentru Girly97):

Da, dar nu esti centrul universului, asa ca intrebarea nu isi are rostul. Inteleg sa fii ingrijorata de furtuna care vine, dar nu iti mai da atata atentie, fii mai degraba ingrijorata pentru cei care traiesc pe strada sau in canale si care o sa aiba dificultati in a se adaposti, pentru cei care lucreaza pe strazi (politisti, personal de pe ambulanta, pompieri) si care se vor expune unor mari pericole pentru a pastra siguranta, pentru cei care calatoresc de nevoie, pentru bolnavii care vor fi obligati sa mearga la spital, pentru mamele care vor intra in travaliu, etc.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

"...cei care traiesc pe strada sau in canale si care o sa aiba dificultati in a se adaposti..."

In caz de vant puternic in canal, cum zici tu, esti in siguranta.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Si daca ploua rau, te poti ineca...

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Faci confuzie intre canalele colectoare de apa pluviala, unde nu traieste nimeni de fapt si "canalele" pe unde trec tevile de agent termic (apa calda) care sunt folosite drept adaposturi. Alea au guri de acces ridicate fata de nivelul solului si nu se inunda. Sper ca nu e cazul sa-ti explic si de ce stau in unele si nu in altele...

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Ai fost vreodata in locuintele din canale ale oamenilor strazii? Eu am fost de mai multe ori, din pacate si stiu ca una din spaimele lor este aceea ca, la ploile mari, canalele se inunda (gurile lor de acces sunt doar un pic mai inalte decat nivelul solului, daca ploua mult, se inunda). Cred doar ca e cazul sa nu mai fii atat de nepoliticos, in caz ca acest lucru este posibil.

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

In primul rand faptul ca iti atrag atentia ca nu stii despre ce vorbesti nu este deloc impolitete, dar nu e prima oara cand in loc sa iei lucrurile asa cum sunt te victimizezi. In fine, asta pana la urma e irelevant. Relevant e ca datorita precipitatiilor nu exista victime prin inec in canalele de care vorbeam, iar toata dramatizarea asta a ta nu schimba lucrurile. A, ca mai intra un pic de apa si le mai inmoaie cartoanele pe care dorm, e posibil, dar nicidecum sa fie in pericol de inec.
Las-o balta. Auzi la ea, se simte jignita...hai sa fim seriosi. Invata-te ca nu ai mereu dreptate si uneori pur si simplu vorbesti din auzite sau interpretezi eronat lucrurile.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Ok, iti cer scuze

| Bondarel99 a răspuns:

Fac ei din țânțar armăsar, nu cred ca e chiar așa de speriat.

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba-ma maine dimineata!

| DeathIncarnate a răspuns:

Gabita,raspunsul meu este DA.

| RAY a răspuns:

Daca vine una de aia si ne prinde pe strada nu stiu cat ar trai

| Violleta2022 a răspuns:

Si daca nu supravietuiesti, ce? Abia nu te mai trezesti maine infricosata!

| Holiday a răspuns:

Ghinion. Da.

| Crackman a răspuns:

Unde stai?

| Vvistula a răspuns:

Da, normal ar trebui sa supravietuiesti daca nu ai vreo boala care azi te va ucide. Acum nu stiu ce sa spun ca nu iti stiu starea de sanatate dar din moment ce scrii pe TPU, banuiesc ca esti ok. Exista si varianta sa fi in pericol de a fi omorat de alti oameni, ceea ce nu cred, din poza nu pari o persoana cu probleme. Oricum sper sa supravietuiesti. O seara placuta!

| CleanHeart a răspuns:

Fireste happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca prostia ar durea, nu ne/am mai auzi de tipetele oamenilor.

| DovleacTurbat a răspuns:

Ce se intampla in seara asta? Sfarsitul lumii este de abia peste 2 zile.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Desigurhappy

| cyupaku a răspuns:

Desigur

| VictorFenrir a răspuns:

Din pacate da, dar poate macar o sa te i.a apa si o sa te duca departe de noi.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

De ce nu? Daca te referi la furtuna aia, atata timp cat stai in casa vei fi bine.

| Girly97 explică (pentru WhatABeautifulDay):

Stau in casa dar imi este teama sa dorm in seara asta...

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru Girly97):

Stai linistita. Nici nu o sa se compare cu Timisoara, atunci au fost 140 de raniti petru ca nu a fost nicio avertizare si oamenii nu erau la adapost, plus ca viteza vantului e mult mai mica acum, cel putin din ce am citit.

| RAY a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Ce avertizare? a venit instant tornada aia, in cateva secunde, asa ceva nu am trait niciodata in viata mea, 100 km pe ora

| FlappyXXX a răspuns (pentru Girly97):

Păi nu mai dormi. Ia o bâtă în mână și stai după ușă de pază.

| Adiadictie a răspuns:

Sigur

| TheCraftingHero a răspuns:

Da, poti sta linistita.Eu cu varul meu cred ca am fost primii care am simtit furtuna avand in vedere ca eu stau la marginea TImisoarei si el era la mine cand a venit.Sincer nu e asa de speriat avand in vedere ca eu pana cand a inceput sa ploua eu am stat afara alergand dupa minge, si sincer daca nu stai intr-o zona cu multi copaci, stalpi mai slabiti, case mai vechi atunci cred ca poti fi in siguranta si afara(nu spun sa stai afara cand e furtuna, doamne feri')Deci nu are de ce sa iti fie frica atata timp cat stai in casa cu geamurile inchise.