| lilith16 a întrebat:

Oamenii surdo-muti din nastere in ce limba gandesc?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In limba lor natala. Ca invata sa scrie si sa citeasca intr o limba totusi.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ori nu gândesc într-o limbă, ori gândesc în limba lor natală.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In limba mimico-gestuala, sau in scris laughing
Ganditul nu e obligatoriu sa fie in cuvinte/voce interioara, eu aveam tendinta sa gandesc mai altfel (imagini, cred), si am inceput sa gandesc in cuvinte, ca sa-mi fie mai usor sa ma exprim, cand vorbesc cu cineva.

| whatevernvm a răspuns:

Ei sunt învățați limba lor prin vibrațiile sunetelor.
Vezi cazul hellen keller și înțelegi mai bine cum e cu limba la surdocecitate

| RAY a răspuns:

Prin imagini, asa invat si eu o limba si folosesc acelasi principi, facem un experiment acum

https://www.tierfreund.de/das-pferd-als-lauftier/ uitate la maginea asta, dar nu iti folosi vocea interioara doar uitate si citeste, maine vei vedea cum e sa gandesti in imagni e rapid

| Andreeush a răspuns:

În limba natală.