| anonim_4396 a întrebat:

În ce limbă gândesc cei care s-au născut surdo-muţi?

14 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se poate spune ca gandesc intr-o anumita limba.Nu se poate explica inca asa ceva.Se poate vorbi de instinct.

| Nolkyz a răspuns:

Imagini si culori. Sunt surdo-muti dar nu sunt orbi.

| BeyondTheMusic a răspuns:

Hmm...Profundă întrebare... După părerea mea nu avem de unde ştii asta..Nu vom putea fi niciodată siguri.

| doctorandus a răspuns:

Afla ca surdo-mutii germani nu se pot intelege cu surdo-mutii americani decat daca invata o limba straina (a semnelor).

| anonimg a răspuns:

In limba tarii in care s-au nascut.
Cand gandim ne formulam propozitiile in cuvinte; si acestea de pe urma le formulam in limba pe care o cunoastem.
De ex, si tu cand incerci sa raspunzi la o intrebare iti formezi cuvintele in mintea ta; si sigur aceste cuvinte sunt in romana...
Surdo-mutii citesc de pe buze. Dar daca noi am vorbi o limba straina lor, ei nu ar intelege-o.

| Iubibilăă a răspuns:

Limba gandului lor.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Limba tarii in care s-au nascut.Sunt surzi si muti nu? Dar acesti surdo-muti se nasc cu o capacitate extraordinara de a citi pe buze si astfel invata limba lor natala, prin citirea semnelor pe buze.Dar se vor exprima prin scris bineinteles.

| HaLoGeNNN a răspuns:

In thailandeza.

| silvipisicutza a răspuns:

Nobody knows...

| IIII a răspuns:

Gandesc in imagini tongue

| StaiCaTrag a răspuns:

In rusa. rolling on the floor

| StaiCaTrag a răspuns:

Pai da si normal ca e inteligent, zi u daca nu am zis eu bine

| StaiCaTrag a răspuns:

Esti prost, nu am ce discuta...

| mady03 a răspuns:

In limba vorbita in tara lor natala