| RAY a întrebat:

Oare ce ia lipsit la acest om sa reuseasca in viata avand un iq de 300?

http://adevarul.ro/......index.html

Răspuns Câştigător
| Speed99 a răspuns:

Ignoranta fata de ceilalti, lipsa completa de empatie. De ce crezi ca cei mai bogati oameni de pe pamant sunt psihopati/sociopati dovediti? Ei nu au mila cand vine vorba de afaceri.

21 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Degeaba esti destept daca nu stii sa profiti de inteligenta ta, si nu stii sa te descurci in viata.

| RAY explică (pentru Speed99):

De ce anume ai nevoie ca sa reusesti in viata?

| RAY explică (pentru Speed99):

Asa erau si stramosi nostri

| Speed99 a răspuns (pentru RAY):

Ignoranta fata de ceilalti, lipsa completa de empatie. De ce crezi ca cei mai bogati oameni de pe pamant sunt psihopati/sociopati dovediti? Ei nu au mila cand vine vorba de afaceri.

| minrest a răspuns:

Eu am cunoscut acum vreo 12 ani o fata foarte inteligenta, am lucrat ceva pentru ea, si la liceu s-au ocupat de ea profesori specializati in pedagogia speciala. Mi-a spus ca atat retardatii, cat si cei foarte destepti au nevoie de sprijinul pedagogiei speciale ca sa se poata integra cat de cat in societate. Nu a facut nici ea nimic deosebit, ma rog, oricum era medic, neonatolog. Deci oamenii foarte destepti se adapteaza mai greu.

| RAY explică (pentru minrest):

Daca ne uitam la aceste persoane vedem ca sunt antisociale, depresive, nu prea populare decat in domeniul lor de activiate, mult mai cunoscut e ronaldo ca acest om

| GoldenZenith a răspuns:

Oamenii cu adevarat destepti sunt si vor ramane niste neintelesi. Unii au si doza lor de nebunie, altii sunt introvertiti samd poate pentru ca ei percep altfel lumea in care traim cu toti. Mediocritatea e majoritara, astfel cei care fac parte din categoria asta nu suporta superioritatea mentala a altora si ii catalogheaza drept "anormali" si "incapabili".
S-a nascut pe planeta gresita, saracul.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Intrebarea e de ce avem nevoie de a reusi in viata?

Răspuns utilizator avertizat
| GoldenZenith a răspuns:

De noroc, de o stea norocoasa, de 5 facultati, de relatii/cunostinte etc.laughing
Eu cred ca daca societatea nu vrea ca tu sa reusesti, nu o vei face. Ia exemplu tara noastra. e un haos in care nimeni, aparent, nu mai are viitor.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce conteaza daca ai iq de 300 si nu apreciezi viata absolut deloc si stai toata ziua si spui " ce prosti sunt ceilalti si ce destept sunt eu".
Daca de exemplu si-ar fi dedicat viata umanitatii,sa faca ceva util pentru altii, probabil nu mai era in situatia aia,pentru ca daca esti puternic si vrei sa ii ajuti pe cei slabi, asta iti da o motivatie de a continua.
El nu avea un scop, nu il motiva probabil nimic, ca daca il motiva ceva, daca avea motive sa continuie, iti dai seama ca nu era arestat si nu lucra la un *** de job.
E posibil sa fi devenit arogant, iar dupa cum spunea C.S Lewis "Mândria este un cancer al sufletului: distruge posibilitatea iubirii, sau a fericirii sau chiar a bunului simţ. "
E doar o probabilitate.

| Darkmagic a răspuns:

Nu stiu cum intelegi tu "reusita in viata", dar nu toata lumea viseaza la bani sau celebritate.
W. J. Sidis era un excentric, nu-i placeau nici publicul in general, nici viata publica...si pe palosul lui Hercule, daca-mi arati fortand toate motoarele (Google, Wiki, Softped, etc), un geniu miliardar, am sa ma intrebuintez mai mult ca sa-ti arat naibii ca "sexualitatea" si "frumusetea" asa cum (NU) le "intelegi" tu, sunt foarte relative.
Asta o sa ma fereasca sa citesc candva in adevarul.ro stirea ca ai murit virgin, chiar daca aveai potential.

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Ce legatura are atractia fizica cu aca-mi arati fortand toate motoarele (Google, Wiki, Softped, etc), un geniu miliardar, am sa ma intrebuintez mai mult ca sa-ti arat naibii ca "sexualitatea" si "frumusetea" asa cum (NU) le "intelegi" tu, sunt foarte relative?

| RAY explică (pentru Darkmagic):

Dupa cum tiam mai spus oricine are un partener de acelasi valoare sexuala adica majoritatea dintre noi, eu n-am spus ca doar cei frumosi fac sex, eu am spus ca frumosi cu frumosi iar draguti cu draguti si urati cu cine mai gaseste si ei, tot o ti pe aia cum ca femeile frumoase prefera barbati urati, saraci, esti incapatanat

| MedionTcO a răspuns:

Omul nepotrivil, in locul nepotrivit.

| RAY explică (pentru MedionTcO):

Locul nepotrivit in usa? serios

| MedionTcO a răspuns (pentru RAY):

Poate ca nu a avut sprijinul cuiva. Gen o sotie, cineva care sa il ajute sa depaseasa momente grele, sa il ajute sa ia decizii corecte. Cateodata poti fi foarte inteligent dar sa iei decizii proaste.

| RAY explică (pentru MedionTcO):

Poate gandea prea rational, einstein care nu avea iq lui a realizat mai multe

| MedionTcO a răspuns (pentru RAY):

Si asta poate fi un motiv..se pot gasi foarte multe de asemenea...nu se stie ce a fost in viata si mintea lui cu adevarat.

| NanaTuna a răspuns:

Nu i-a lipsit nimic. El a fost un om care a realizat mai mult decat majoritatea fiintelor care fac umbra pamantului. Prin simplul fapt ca a ramas in istorie datorita intelectului sau putem spune ca a "reusit in viata".
Singur a decis cand sa renunte la statutul profesoral si la locul sau din lumea academica.
SUA nu a fost din totdeauna "Tara tuturor posibilitatilor". sa nu uitam totusi ca vorim de prima jumatate a secolului XX cand tara nu isi atinsese maximul de potential.
Casa reusesti in viata ai nevoie de noroc, de oportunitati si de relatii sociale. Indiferent de cat de destept sau de atragator fizic ai fi, daca nu este cineva care sa te descopere, mori cu toti asii in mana.