| Meme10Meme a întrebat:

Oare ce s-ar intampla daca ar veni WW3? Oare cum ar fi impartite taberele? Eu am urmatorul scenariu:

Tabara rusilor:

Rusia [ea ar avea pretentiile de a cuceri Polonia,Ucraina,Belarus,Tarile Baltice, Basarabia,Finlanda,Slovacia,Cehia]
China [ea ar avea pretentia de a isi extinde teritoriul in alte parti, de exemplu ar vrea sa anexeze Taiwanul].
Coreea de Nord [ ea ar vrea sa primeasca Coreea de Sud]
Pakistan
Bangladesh
Siria
Iran
Turcia [posibila iesire din NATO; i s-ar promite Bulgaria, Dobrogea, Grecia,Irakul,etc. Pe scurt,sa redevina Imperiul Otoman].
Serbia [i s-ar promite Croatia, Bosnia, Kosovo, Macedonia de Nord, Slovenia,Muntenegru si Banatul]
Scotia [ar fi sustinuta de Rusia in lupta impotriva englezilor pentru recastigarea indenpendentei]
Ungaria [posibila iesire din NATO,i s-ar promite Transcarpatia, Bucovina intreaga, Ardealul si Austria].
Mexic
Brunei
Palestina

Tabara americanilor:
SUA
India [nevoita sa lupte alaturi de americani caci ar fi atacata din toate fronturile]
Germania [membra NATO dar i s-ar promite Kaliningradul]
Italia
Franta
Anglia
Spania
Portugalia
Danemarca
Finlanda
Norvegia
Suedia
Croatia
Macedonia de Nord
Canada
Muntenegru
Slovenia
Bosnia
Bulgaria
Grecia [i s-ar promite partea europeana a Turciei si Cipru.]
Albania [i s-ar promite unirea cu Kosovo si parti din Muntenegru]
Romania [i s-ar promite Bucovina de Nord, Basarabia, Crisana de Vest de la unguri, Banatul de Sud si Timocul de la sarbi]
Slovacia [i s-ar promite un teritoriu din nordul Ungariei]
Cehia
Israel [i s-ar promite Palestina]
Irak
Arabia Saudita.

Voi ce credeti?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cred un singur lucru. E egal cu m*c la pătrat a lui Einstein, și cele vreo 14000 de bombe nucleare deținute de marile puteri, fac imposibil WW3. WW2 a fost ultimul.

| Meme10Meme explică (pentru sadrian46):

Eu am zis ca daca ar fi un ww3, acestea ar fi taberele. Nu este exclus, razboaie o sa mai fie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista 2 motive care fac improbabile un noi razboi mondial :1.Deindata ce s-ar lansa bombele nucleare nu ar mai fi nici o tabara castigatoare. 2. Spre deosebire de 1914, sau 1939 in ziua de azi natiile depind una de alta economic
Conflicte izolate ce pot aparea in viitor: 1.China sa invadeze Taiwanul (ca doar Taiwan nu e recunoscut ca tara independenta, nici macar de SUA), 2. Rusia sa anexeze mai multe zone din Ucraina. In tariile Baltice. exista tensiuni, dar improbabil sa fie anexate de Russia.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca e improbabil dar am zis daca ar fi ce tabere s-ar crea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

In loc sa investeasca bugetul pe mentenanta aparatelor vechi, nu mai bine ar investi in inovatii in explorarea spatiala? Sa parasim odata planeta asta, sa ne razboim cu extraterestrii mai bine
https://youtu.be/MVbeoSPqRs4

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Ba da, dar atunci va trebui sa investim bugetul in lupta cu extraterestrii si cu reptilienii. Oh, stai