| RAY a întrebat:

Oare de ce nu gandim?

30 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

La ce te referi?
Cum nu gandim?

| RAY explică (pentru DeathIncarnate):

Zero curiozitate, zero aflare noi cunostinte, o stare de lene vesnica

| GirlOnline81 a răspuns (pentru RAY):

Dacă ți-as spune ca eu sunt curioasa de ce te confrunți tu cu astfel de existențiale, ma vei taia de pe lista celor care "nu gândim"? big grin

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

Da,asta inseamna a gandi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când nu gândești, când începi, postezi întrebări ca aceasta.
Gândirea ți-a fost dată ca să faci ceva cu ea pentru tine și pentru alții.
Dacă nu faci nimic cu ea se atrofiază.
Spui - gândim-.
Te referi la gașca celor care, ca și tine, nu mai gândesc.
Asta presupune că ați gândit vreodată.
A rămas ceva urmă după voi, că ați fi gândit?
Pauză mare, de ora 10 dimineața, de mic dejun.

| RAY explică (pentru sadrian46):

O intrebare nu este o afirmatie

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Nu, dar ea cuprinde o afirmație implicită, iar în cazul întrebării dtale de mai sus, o intenție implicită de provocare la dialog, caracteristică oamenilor care se plictisesc acasă singuri.
Așa că o întrebare nu este o afirmație în sine dar afirmă multe.
Te salut dle Ray, eu văd la distanță. printre altele.
Aș fi putut să evit să îți răspund să te las în zeama ta, dar am zis să îți fac un bine, să ai un pic de distracție și din dialogul cu mine.

| RAY explică (pentru sadrian46):

Tragi concluzi bazate pe emotie nu pe ratiune, partea rationala scade cu varsta

| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Așa se întămplă la cei care nu au prea utilizat rațiunea, așa că ai dreptate în general.

| Catrice a răspuns:

Eu gândesc. În concluzie, nu-ți pot răspunde concret la întrebare.

| RAY explică (pentru Catrice):

Ce anume gandesti?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Multe lucruri.
Normale, legate de lucrurile care mi se întâmplă zilnic.
Anormale, pe care doar mintea mea le creează (unele fără logica)

| RAY explică (pentru Catrice):

Sunt curios ce lucruri?

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Mi-ar trebui 10 ani a să pot scrie tot ce am în minte (dacă nu le uit) laughing

| RAY explică (pentru Catrice):

Daca nu incepi nu vei termina niciodata

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Întotdeauna încep și nu termin big grin

| RAY explică (pentru Catrice):

Esti prea lipsita de seriozitate

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Întotdeauna sunt serioasa.
Cu mici excepții.

| RAY explică (pentru Catrice):

Doar cu mine faci misto, inteleg

| Catrice a răspuns (pentru RAY):

Cu tine îmi păstrez seriozitatea la cel mai înalt nivel.

| Ineys a răspuns:

Pai stai sa ma gandesc la un raspuns... stai, ce? Deja am creat un paradox impreuna...

Acum serios vorbind din cauza scolii nu gandim. Tu crezi ca marile genii au facut scoala ca noi? Pe noi ne invata niste chestii frumos ordonate si puse la punct ce-i drept dar care nu ne stimuleaza deloc imaginatia, creatia, si procesul asta de a te gandi la ceva nou, de a crea tu insuti ceva, de a nascoci o idee, etc.
Daca nu stii ceva la scoala ti se tranteste in fata rezolvarea ca nu mai e timp pentru restul lectiei si ADIOS. Asa merge treaba. Suntem niste robotei care invata niste chestii si apoi sunt bagati in priza si cam atat.

Multi trec prin scoala s-o termine mai repede si apoi se angajeaza ( pe un servici bun UNEORI ) si deja in viata lor apare un partener, copil, familie, facturi, responsabilitati, etc. Ce timp de reflectare la nemurirea sufletului si gandire sa mai aiba?

In plus nu toata lumea e dotata sa gandeasca asa... departe. Fiecare cat poate. Majoritatea sunt mediocrii, jumate din majoritate sunt sub si cei mai putini - 1%, aia ramasi, sunt cu ceva sclipire de minte. Si ala 1% ii reprezinta pe cei care revolutioneaza cu adevarat lumea in care traim.

Asta e parerea mea.

Eu personal uneori mai intru intr-o stare de asta profunda de gandire si contemplez asupra scopului nostru, nemurirea sufletului, bla bla si intru in depresie la propriu. Ma intristez dintr-o data si cam atat... Nu stiu daca e din cauza ca realizez cat de mici suntem si cat de neinsmnata e viata noastra si ca e trist ca ne zbatem atata si dintr-o data disparem, ca nu putem face tot ce s-ar putea face in viata, etc sau pentru simplul fapt ca nu gasesc un raspuns la anumite intrebari.

De mic imi doream sa fiu nemuritor, sa asist la ce va urma si sa observ totul... ba as fi vrut sa fi asistat chiar si la ce a fost inainte, sunt sigur ca a fost asa frumos.
Uneori e mai bine sa fi mai prost si singura intrebare pe care s-o ai e cum s-o cuceresti pe tipa de la etaju urmator sau pe ce parte sa-ti dai freza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca actionam, experimentam

| DeathOfDreams a răspuns:

Doar fiindcă tu n-o faci, nu înseamnă că nimeni n-o face.

| RAY explică (pentru DeathOfDreams):

Ce raspuns crud, era o intrebare nu o afirmatie

| Paul754880338 a răspuns:

Incepem sa pierdem incet aceasta abilitate in parte din cauza tehnologiei care gandeste pentru noi ( navigatia in locul hartii, senzorul de parcare, adaptive cruise control-ul, ajutorul la plecare din panta si astea doar la masina) si in parte pentru ca asta ni se doreste de catre marii producatori, sa fim niste consumatori fara minte, iar in cele din urma pentru ca asta este mai usor. De ce sa mai si gandim daca tot nu avem timp, daca nu avem de ce sau la ce, daca tot nu este nevoie. Foarte probabil ca acest aspect sa se propage si sa se amplifice de la o generatie la alta si in curand sa fie si mai rau. Uite la intrebarile si comentariile din jur si vezi tot.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Simti ca nu gandesti?

| RAY explică (pentru Subsemnatul123):

Vad ca oameni nu sunt curiosi

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru RAY):

Nu-i intereseaza. Li se pare mai interesant sa se joace jocuri si sa asculte muzica din care nu invata nimic in afara de tampenii.

Răspuns utilizator avertizat