| CdeMetal a întrebat:

Oare e viata asa de haina, asa de naspa?
Si toata lumea spune sa gandesc pozitiv, si încerc, da tot imi aduc aminte dupa ca traiesc si ca sunt eu si totul o ia de la inceput ca un sarpe ce si mananca coada la nesfarsit.
Nu stiu unde duce drumul asta al existentei mele, nu stiu cu ce oameni as putea relationa mai bine, multi au chef de misto cand eu vreau doar o prietenie adevarata, cineva sa ma insoteasca pe drumul numit viata macar o frantura din el, sau poate cime stie, pana la final cand se trage cortina.

Răspuns Câştigător
| Lupică27 a răspuns:

Dap, viata e haina cu unii oameni, trebuie sa stai mereu in garda, si cand pui capul pe perna sa ti un ochi deschis, asta e!
Cand nu faci parte din niciun trib ca barbat e super greu, oportunitati zero, noroc nimic, ca femeie o mai dai cum o mai dai, te agati de o oportunitate, pui cracu pe un fraier, dar ca barbat e super naspa.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Salutare, interesanta abordarea ta, desi nu te stiu aici pe TPU ca user activ, dar nu are asta importanta

referinta la "Uroboros" sarpele care-si inghite coada m-a facut sa imi dau sema ca am de a face cu un user inteligent si sa am mare grija asupra a ceea ce voi spunewinking

"Nu stiu unde duce drumul asta al existentei mele, nu stiu cu ce oameni as putea relationa mai bine, multi au chef de misto cand eu vreau doar o prietenie adevarata"

vorbesti de existentialism si metafizica
te asigur ca nimeni nu cunoaste scopul nostru al oamenilor pe Pamant!
unii vor cauta explicatii complexe si vor avea si adepti ...insa adevarul este ca nu stim nimic!

nu am timpul necesar acum sa ma uit pe toate intrebarile tale din trecut si sa-mi dau seama ce avatar ti-ai conturat aici, insa vad anumite note subtile de "emo" si referinte la stilului literar gotic, cand ma gandesc la asta primul lucru care-mi vine in minte este vampirul lestat si anne ricewinking

cred ca ai anumite dezamagiri in viata ta, te asigur ca nu putem sti viata ta si nici tu pe a noastra, dar afla ca viata la modul general nu este deloc roz pentru nimeni!
si cu toate acestea multi reusesc sa mearga mai departe si sa faca fata piedicilor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lai căutat pe Dumnezeu vreodată cu Adevărat da cu Adevărat? Îl cauți pe Dumnezeu vreodată când ai pe inimă ta in sufletul tau o supărarea un necaz o apăsare o problemă?

Viața este așa cum ne păstrăm exactă așa este viața cu cât ne păstrăm sufletul inima intențile faptele curate da curate cu Adevărat cu atâta viața omului cu atâta sufletul omului cu atâta inima omului devine una Conturată corectă și Adevărată cu Adevărat alegerile noastre faptele noastre în viața asta in tot deauna ne vor ieși în cale mai devreme sau mai târziu.

Dumnezeu a dăruit omului multe calități enorm de multe calități și nu numai atât Dumnezeu vegheză Omul cu toată inteția sa și alegerea sa pentru ca omul sa nu ajungă rău să nu ajungă pe drumuri greșite să nu-și bată joc de sufletul său să nu-și bată joc de inima sa să nu-și bată joc de inima sa să nu-și intunce inima să nu-și intunce mințea cu murdări cu mizeri să nu-și intunce sufletul sa nu rătăcească pe drumuri murdare și care îi vor întuneca sufletul și inima și va ajunge grav enorm de grav Dumnezeu ia oferit omul până și față de el însuși liberul arbitru omul are alegerea Absolut prin propria sa faptâ și intenție ce va face pe pământul ăsta pe lumea asta și astfel faptele să-le omul cu intenție săle propi omul își va trăi viața pe Lumea asta.

Omul fără frică de Dumnezeu și care consideră că Dumnezeu este orb mut și nu aude nu vede și calcă sufletele și inima altor oameni în picioare Pentru propile săle interese fie murdare fie Pentru el însuși lăcomia sa nu-l va sătura niciodată pe omul ne sătule de pâinea cinstită și își va vinde până și propriul suflet și inima pentru faimâ atenție validare puterea și orice pentru ai folosi pe alți oamenii de omul fără frică de Dumnezeu cu Adevărat Sâte temi într-adevăr cu Adevărat căci acel om nu-i menit nimănui pentru el însuși căci lăcomia sa la orbit prostia sa îl va întoarce contra proprie săle vieți și niciodată nu-l va mulțumi nimic niciodată nul va sătura nimic îl va mânca de viu râul din intenția să proprie nu le semânați la astfel de oamenii nu le luați sfaturile la astfel de oamenii nu-i urmați pe astfel de oamenii căci ei au doar o singură intenție și un singur drum de a se hrăni cu sufletele și inima oamenilor provocând ei cu bună intenție și bună voințâ buna alegere ori-ce răutate posibilă dar îndepărta pe om de Dumnezeu del ține om departe de Dumnezeu de al ține pe om departe de Adevăr cu Adevărat Adevărul find Dumnezeu in sine însuși.

Eu cred cu Adevărat că ești o fată cu inimă curată și sufletul curat dar ai o pe sufletul tău și inima ta o durerea mergi la Dumnezeu și roagăte cu toată inima ta mergi la Dumnezeu și roagăte la Dumnezeu cu tot sufletul tău să-ți oclotesca Să-ți aline inima si sufletul tău.

In tot deauna Caută soluția la Dumnezeu caută soluția in rugăciunea ta la Dumnezeu nu răspunde la rău cu rău Niciodată nu urma oamenii cu răutate cu invidie cu lăcomie cu prostie grav și mare de tot nu te lua după oamenii care minte în numele lui Dumnezeu și te întoarce în potriva lui Dumnezeu să ști că eu chiar cred cu Adevărat că ai o inimă bună și un suflet bun dar undeva țisa făcut o ne drepte și inima și sufletul tău acum este rănită uite daca vrei sa fim prieteni sa ști eu iți pot fi un prieten cand vrei tu dai tu cere de prietenie daca vrei alegerea îți aparține ție doar.

Nui asculta pe oamenii care te judeca după înfățișare și după hainele de pe tine nu-i asculta și nu-i urma pe oamenii care te judecă după felul tău de a fi cu Adevărat ai și tu o inimă ai și tu un suflet așa cum avem și noi toți. Problema ce-a mai grav rău de tot este că noi oamenii uită că Suntem oamenii și Dumnezeu exista cu Adevărat și începem să ne judecăm începem să ne adresăm unul altuia vorbe murdare care ajung la suflet și inima și acelea vorbe acele intenție murdare acelor oamenii care le aruncă asupra altor oamenii care chiar n-au făcut nimic îi marchează pe viață... Nu trebuie sâne înrăim trebuie sa fim oamenii cu Adevărat nu Dușmânosi nu rău voitori nu invidioși nu lacomi nu cu fel și fel de fețe și fel și fel de intenți murdare și care mai de care oribile și grave..sa nu uită niciodată că există Dumnezeu și să nu uităm niciodată că Suntem oamenii nu animale omul nu are nicio treabă cu animalele căci viața animalelor este înzecită înzecită mult mai gravă mult mai rea mult mai crudă decât a omul el nici măcar nu poate vorbi nu-și poată spunem durere dar omul are atâtea calități de la Dumnezeu și tot rău alegem sa fim tot rău alegem sa facem cu propriile fapte cu propile intenție apoi ne întrebăm de ce? Trebuie sa fim răi? Atât de orbit suntem că am ajun sâne mințim pe noi înșine sâne acceptă propile fapte și intenția rele și ne întrebăm apoi de ce? Este de plâns este de plâns cu am ajuns ca noi că oamenii sa fim este de plâns căci nu-i învățăm nimic pe cei ce vin din urma noastră de bine și le lăsăm numai exemple grav de greșite grav de murdare grav de bolanave și grav de urâte pe care ei vor fi nevoiți săle urmeze căci oamenii sa înrăiesc și ei nu mai poate să vadă lumina din tot întunericul Pe care îi aruncam și le punem în față și ei îl ia că un explul de urmat dacă ne înrăim nu însemnă că vom evoluat ca si oamenii vom ajunge mult mai grav mult măi rău de atâta trebuie să înțelegem trebuie sâne dăm seam căci Omul fără Dumnezeu în inima sa în sufletul său în fapta sa in cuvântul său in intenția sa este absolut nimic Omul fără Dumnezeu este Absolut nimic pe pământul ăsta și Lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viața este in egală măsură și pentru femeie și pentru o fată și pentru un bărbat și pentru un băiat la fel de grea și la fel de ușoară poate fi este de ajuns că omul să-l aibă pe Dumnezeu in inima sa in sufletul său în fapta sa in cuvântul său in intenția sa atunici Dumnezeu nu-l lasă pe acel om!

Din potrivă viața va fi mult mai grea mult mai insuportabila dacă omul își vinde sufletul inima Pentru faimă banii validare atenție lăcomie invidie avariate nimeni absolut nimeni nu poate să se joace cu viața și legea lui Dumnezeu Absolut nimeni poți să-și deschidă craci și femeia și bărbatul crăci ști cum? 100000 de grade câte grade vrei poți să fi Gigolo la 100000 de femei și fete poți să fi cea mai frumoasă și bomba să arăți ca in vise dacă în inima acelui om nu zace într-adevăr cu Adevărat Dumnezeu dacă în fapta acelui om nu zace într-adevăr cu Adevărat Dumnezeu și are numai răutate si prostie in intenția sa doar atâta pot spune Dumnezeu nu-i orb și nici prost. Pe om îl poți feintat îl poți minți îl poți face ca la carte da cu Dumnezeu nu merge. Nu alegeți calea ușoară cu visele că veți stăpâni case mașini vile bani și faimă atenție validare ăstea și exactă astea îi întunecă sufletul și inima omul exactă astea îl ia pe om de la el însuși căci lăcomia niciodată da niciodată nu va sătura avariate și prostia omul niciodată nul va mulțimii cu Absolut nimic.

| Tufanelenacerasela a răspuns:

Din păcate, da. Viata e foarte haina cu oameni foarte rai care știu sa judece continuu, sa jignească si sa te atace oricand are ocazia. Pentru a rezista în aceste drum numit "viata" îți recomand să fii puternic/puternica, sa nu ai încredere ușor în oameni și mai ales în prietenii. Știi vorba aceea. "Spune secretul tău unui prieten ca i va spune și el unui prieten " Succes și putere sa ți dea Dumnezeu sa înfrunți orice piedica!