| Joker3134 a întrebat:

Oare exista o carte te invata sa fii complet detasat, adica calm intr-o situatie care stii ca va fi greu de trecut peste? Dar repet complet detasat adica chiar extrem de calm.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Terapia prin râs" de Lenny Ravich.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu merge, trebuie sa aiba sau nu in el natural ce trebuie, daca n-are, cucu, un om sanatos, echilibrat, are de la sine tot ce-i trebuie sa ii fie bine, cand se pune problema de carti, de terapii, e clar ca omu ala are probleme si tot nu-i iese orice ce e.

Degeaba razi daca simti altceva, cand apare situatia aia, se comporta la fel, dar na, trebuie unii sa faca bani pe spatele unor naivi.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Carte, nu. Antrenament pe viu, da.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca iti poti schimba trasaturi de personalitate, doar citind carti.
Din carti poti sa-ti dezvolti logica, exprimarea, poti invata sa gatesti ori sa bati campii, dar nu te pot schimba vizibil.
Starile psihice se pot controla doar cu antrenament ori suplimente/medicamente. Restul sunt frectii la picior de lemn, parerea mea.

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Joker3134):

Acum 20 de ani eram timid. Daca citeam "nu mai fi timid", extras dintr-o poveste cu timizi, tot timid eram, pana cand m-am maturizat suficient cat sa nu mai fiu timid.
Problemele nu se rezolva prin tampenii din astea. E plin site-ul de persoane care nu socializeaza nici 1 minut pe zi in viata reala, cu toate ca sunt consumatoare de carti si clipuri de dezvoltare personala. Crezi ca nu vor sa devina oameni normali?
Lucrurile astea se dezvolta prin antrenament si norocul de a nimeri in anturaje potrivite, nu citind carti.
Daca ar fi sa compari un om stabil emotional, care ia decizii bune si se descurca oriunde, cu o persoana cu probleme de incredere, care se scalda in depresie si nu e in stare sa mearga sa cumpere paine, omul ala de succes are din start multa inteligenta peste persoana in depresie, si cel mai important, foarte multe experiente (bune si rele), din care a stiut sa extraga esentialul. Experientele alea nu le inlocuiesti citind o carte, trebuie sa iti misti fesele, sa te faci si de rahat in primele experiente, daca ala ti-e nivelul. Iti asumi cine esti, si mergi pe evolutie, nu pe schimbari extraordinare, care au la baza nimic.
Nu poti fi un om "detasat si calm", daca tu stii ca esti un dezastru pe mai multe planuri, si nu te vei descurca nicaieri. Trebuie sa fii un agitat care invata sa se descurce, apoi vei fi detasat si calm in fata problemelor, pentru ca experienta iti arata deja traseul rezolvarii problemei.
Asa ca pisa-te pe carti. Sunt bune la ce am scris in celalalt raspuns, nu la transformat ratatii in oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns:

De ce trebuie sa te invete cineva? Asta trebuie sa vina de la sine, sau nu vine, depinde de personalitatea ta. Oricum nu ai invata ca asta stii si tu, depinde de ce simti, iar aia nu poti controla, cartile alea sunt facute sa ia banii la fraieri.

Oamenii echilibrati NU isi pun aceste probleme, ca de la sine sunt cum trebuie.