| anonim_4396 a întrebat:

Oare la judecata de apoi raspundem pentru toate cele rele?

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

Dar exista judecata de apoi? Ce te face sa crezi ca exista?
Ti-a povestit cineva care a fost judecat?

30 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

DawinkingAsa spune biblia happyDeci asa e big grin

cami
| cami a răspuns:

Nu vedeti ca asta-si bate joc de voi?
Da draga Mormaila, vei fi judecatwinking.

cami
| cami a răspuns:

Si inca ceva :
Fratiilor, Dumnezeu vrea sa-L credem Tatal Nostru. Cum ar putea El sa-Si distruga proprii Fii?
De ce toata lumea intelege prin "Apocalipsa", razboaie, foc, da intr-adevar "foc", dar luati termenul exact asa cum se gaseste el in Biblie, si nu va mai ganditi la focul de aici de pe pamant, la flacara. Ci atunci va fi un altfel de foc.
Se va face distinctia, diferenta dintre cei credinciosi si cei atei.
Deci, nu va exista asa numita "dezlantuire terestra", ci Apocalipsa, va fi cu totul alta.

daniela
| daniela a răspuns:

Din pacate se spune ca da...

| albastrel a răspuns:

Aoloo cata mai certa aici!
bai oamenii buni...credeti toti in D-zeul vostru si nu va mai certati atat ca nu are rost... dupa ce murim vom vedea noi ce va fi! credeti ca are rost sa va certati asa, degeaba? eu una cred in D-zeu dar nu ii condamn pe cei care cred in alt D-zeu sau pe atei, fiecare isi vede de viata lor cum vrea si crede in ce vrea!

si raspuns pentru tine mornaila : da vei fi judecat pentru toate faptele rele dar o singura data!

| alexdop21 a răspuns:

@wazgalycy @alexdad16 bai oameni buni voi chiar credeti ca exista asa ceva? Adica voi atat de naivi sunteti ca sa credeti ca exista toate prostiile astea? Dar de ce nu vine Dumnezeu Iisus fecioara Maria si toti aia sa faca ceva impotriva razboaielor, foametei, poluarii? Daca ne iubeste asa tare de ce lasa copii sa moara de foame, de ce unii nu au ce le pune copiilor seara pe masa? Unde e Dumnezeu?

| alexdop21 a răspuns:

Deci Dumnezeu nu ne iubeste si doar se distraza nitel cu noi.

| alexdop21 a răspuns:

Deci am reusit sa imi iau 4 stupid la intrebarea asta, nu ca ma doare asa tare de stupid alea, numai ca voi nu va dati seama ca trebuie sa pupi icoana nu sa iti iei limba in gura cu ea, si daca aveti credinta asta in voi si credeti in niste vorbe si o carte pe care au scris-o niste nenea e treaba voastra dar nu incerca sa ma iei pe mine cu bilblii si cu apocalipse, pentru ca astea nu exista! Acum pe bune voi credeti ca daca nu cred in dumnezeu sunt al satanei sau din astea \m/? Ghici ce nu cred nici in satana, cred in puterea fiecaruia, cred in puterea mea si pana acum tot ce am realizat am realizat pe carca mea, fara ingerasi si prostii din astea peste mine

| AvalohAlyn a răspuns:

Normal.Asa scrie in Biblie deci asa trebuie sa credem, cel putin cine e crestin adevarat.

| maryana5 a răspuns:

Doar de cele nemarturisite la spovedanie happy

| frida0purple a răspuns:

Ramane de vazut!

| mariobros a răspuns:

Ce pot spune eu este ca, in etapa in care ne aflam acum, adica viata pe pamant, nu suntem capabili sa intelegem pe deplin semnificatia Judecatii. Un mic exemplu: s-ar putea ca unu din jungla braziliana (deci unul care se inchina la samburii de piersica) sa fie mai demn decat un evlavios ortodox, si asta in urma faptelor sale. Personal nu cred ca doar cei crestini ortodocsi vor avea parte de un loc la Bine, fiecare cred ca va fi judecat dupa faptele lui, dupa modul in care si-a trait viata. Mentionez ca nu am citit Biblia sau alte carti duhovnicesti, deci nu emit decat o parere personala, care poate fi eronata, si m-as bucura sa citesc si alte opinii mai fundamentate.

| spin a răspuns:

Eu unu zic sa te bucuri din plin de fiecare zi...si lasa tu judecata si nemurirea sufletului k este o vorba "pana la dumnezeu te mananca sfintii".
asa ca...don't worry, be happywinking

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Mormaila, nu exista pacat pe care El sa nu-l poata ierta. Tu trebuie doar sa-ti ceri iertare si sa nu il mai faci. Si... da, ne va judeca.

P. S:Enigmo, ma enervezi la culme cu faza asta:"Nu exista Dumnezeu!". Daca tu nu crezi in El, lasa-ne pe noi sa credem. Nu te mai baga unde nu-ti fierbe oala! E problema ta ca nu crezi. Nu mai raspunde la intrebari legate de El daca nu faci decat sa iti bati joc! Ai face bine sa crezi in El cat mai ai timp.

| ---droid-kid--- a răspuns:

Toti vom fi judecati!
alex nu'ti face griji k vei scapahappy

| ---droid-kid--- a răspuns:

Alexdop
nu fac nimic deoarece asta e rasplata noastra pentru pacate de aia
citeste si u Apocalipsa care se afla in Biblie chiar la sfarsit!
ai sa vezi k la capitolul 13 ne spune si de draq si numarul lui!
in fine! afla si uh

| ---droid-kid--- a răspuns:

Noi suntem deja in sf lumii
pentru ca sf lumii nu se intampla intr'o ora si gata!
nuh
totul se va face ff lin

| ---droid-kid--- a răspuns:

Eu_o_mare_enigma
El existahappy

| alexdad16 a răspuns:

In primul rand judecata de apoi exista...alexdop21,citeste bibliia...
Si sunt 2 judecati(Judecata Lui Hristos si Judecata de la marele scaun alb)
Judecata Lui Hristos:-aici vor fii judecati doar cei care sunt ai Lui, dupa cum bine scrie, care au fost alesi din naintea intemeieri pamantului, vor fii judecati pentru rasplata...
Judecata de la Marele Scaun Alb:-aici vor fii judecati cei care vor merge in moartea a 2-a(de aici nu va scapa nimeni, cine ajunge aici este judecat pentru faptele rele...)

| alexdad16 a răspuns:

Mai multe informatii gasesti in Apocalipsa...

| alexdad16 a răspuns:

Vei fii judecat doar o singura data...citeste biblia frate si vei afla...

| alexdad16 a răspuns:

Toti vor fii judecati, indiferent de religie.

| alexdad16 a răspuns:

Alexdop21 citeste Apocalipsa si vezi ca scrie de toate vremurile astea(razboaie, boli, foamete, etc...)

| alexdad16 a răspuns:

Nebunul zice in inima lui:"Nu este Dumnezeu"
Psalmul 14:1

| Luiza_4305 a răspuns:

Absolut pentru.tot.,,Nebunul zice in inima lui:,, Nu este Dumnezeu"( psal.14.1)
Mai explicit:daca la un moment dat un student s-ar ridica si ar zice colegilor sai ca M.Viteazul nu a existat, celalti i-ar spune:,, Mai, nu fi nebun! sunt atatia care l-au vazut si l-au auzit vorbind pe Campia Libertatii, atatia care ii descriu faptele de vitejie''. De altfe, a ramas de pomina afirmatia pe care a facut-o G. S. Titov, al doilea astronaut sovietic, care, la 6 augst.1961,a facut 17 rotatii in jurul Pamantului, si dupa aia a zis ca el a zburat in cosmos si ca nu l-a intalnit pe Dumnezeu; dar oare daca am merge intr-o calatorie prin Africa, si dupa ce trec granitele Etiopiei si fac cativa pasi fara sa-l intalnesc pe presedintele ascestei tari, pot eu sa afirma ca tara respectiva nu are presedinte?! tot asa si cu existenta Lui Dumnezeu.
Raspunsul meu, e categoric ca da, vom raspunde pentru. absolut toate faptele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se spune ca sintem judecati in functie de constiinta noastra iar cei neiertati nu vom fi primiti in energia superioara ci vom fi trimisi iar pe pamint pentru un alt ciclu de viata caci aici e Iadul.Se vor repeta aceste cicluri pina cind in constiinta noastra se va stinge si ultima flacaruie a egoului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine sa ne judece daca dumnezeu nu exista? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, vom raspunde pentru toate relele facute, chiar daca in momentul trecerii, judecata este chiar constiinta noastra. Atunci vom vedea inutilitatea raului facut, jignirilor gratuite, umilintelor.ma rog, a tuturor faptelor noastre rele. Sunt secunde probabil, in care realizam cat de frumoasa viata am fi avut daca am fi fost mai buni si mai ingaduitori, daca am lasat in urma noastra o amintire frumoasa sau nu; traim secunde de regrete dar timpul s-a scurs si... punct!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@mormaila, daca ai facut o fapta rusinoasa, indreapt-o. Daca regreti cu adevarat, repara ceea ce ai facut rau. Vezi? Cea mai buna si rapida judecata a faptelor rele este constiinta ta.