| Hammurabi a întrebat:

Oare ne naștem egali? Cu șanse egale?
Unii se nasc în familii înstărite și au o viață lină și frumoasă. Alții în familii sărace și se lovesc de tot felul de greutăți și necazuri.
Dar.
Mai sunt și unii care se nasc în familii sărace, dar care prin propriile forțe ajung în situații neașteptat de bune. Iar alții născuți în familii bogate, ajung vai mama lor și se alege praful de ei.
Deci?

17 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu suntem egali, suntem împărțiți în doua: înaltă societatate și societatea inferioară

| Violleta2022 a răspuns:

Avem sanse egale, atat cei proveniti din familii bogate cat si din cele sarace, ca invatatul nu tine cont de bogatie ci de vointa si ambitia fiecaruia!

Am avut un coleg de facultate care era extrem de sarac, provenit dintr-un colt de tara, de la sat, familie cu vreo 11 copii la parinti, saraci de purtau incaltamintea de la unul la altul ani in sir si haine de schimb nici nu avea saracu, dar a intrat la facultate printre primii cu medie foarte mare, a intrat la buget cu bursa de merit si a terminat facultatea ca sef de promotie cu 10, fiindca a fost un copil extrem de ambitios.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Nivelul de inteligenta poate fi diferit, abilitatile pot fi diferite, nu avem cum sa fim egali.
Chiar si vointa si ambitia sunt diferite, psihismul diferit (ca asta da ambitia si vointa), nu e asa simplu.
Nu punem perioada cand ne-am nascut, ca zici ca 50 ne nastem in aceiasi perioada, si hai sa pui ca in aceiasi tara.

Colegul tau a avut o minte luminata si o sanatate psihica buna, deci cu astea s-a nascut.
Apoi el le-a folosit si a facut ce ai spus tu.
Mintea l-a ajutat la invatat, psihismul la ambitie sa fie extrem de ambitios.

Bravo lui, toata stima si mandria.

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Oare ne naștem egali"

Nu, e foarte simplu raspunsul.

| Drimmero a răspuns:

Nu ne nastem egali, drept dovada atatea diferente intre oameni.

| Mosotti a răspuns:

Deci nu ne nastem egali.
Ni se da un fizic diferit, inteligenta diferita, inclinatii diferite la aceiasi inteligenta, mediu familial diferit.
Fie familie nasoala bogata, nasoala si saraca, sau buna si bogata, buna si saraca.

Sunt multi factori care duc la inegalitate, tara unde te nasti.

Nu doar familia duce la ce faci in viata, e o combinatie intre educatie si inteligenta si inclinatii.

| Dismally a răspuns:

Nu ne nastem egali, fiecare pleaca cu diverse avantaje sau dezavantaje, dupa noroc. Uneori se mai intampla ca unul cu multe dezavantaje sa reuseasca dar acestea sunt exceptiile.

| Lioana a răspuns:

Nu ne nastem egali. Asta e clar. Altfel am fi toti la fel, am arata la fel, ne-am comporta la fel.
Egalitatea e doar in drepturi nu si in posibilitati.

| CostinAlamariu a răspuns:

Din fericire nici nu ne naștem și nici nu suntem egali. Și e mai bine așa. Exista mai multă diversitate și avem o ierarhie

| Mosotti a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Daca ne nasteam egali, societatea nu putea exista asa cum e acum.
Ca trebuie cineva sa proiecteze masina si altcineva sa o repare.
Si altul care sa iti desfunde canalizarea ca sa nu-ti iasa rahatul in casa.

Deci chiar ca din fericire nu ne nastem egali.

Nu e vb de diversitate si ierarhie, ci ca ai nevoie de toate categoriile ca o societate sa functioneze.

Singura chestie care nu e din fericire este ca nu ne nastem egali ca fizic, ca sa avem toti sanse la parteneri ca lumea.
Ca aici nu este nevoie sa fim unii mai nasoi altii mai frumosi.
Putea fi toti frumosi sa ne placem intre noi, ca nu se dadea societatea peste cap.

Din contra, eram mai fericiti si mai productivi.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Nu, egalitatea absolută nu există și ar fi tiranie dacă s-ar implementa.
Ceea ce-a zis Violetta legat de colegul ei de facultate ține mai mult de inteligență decât de ambiție. Tânărul acela putea avea ambiție cu carul, fără inteligență nu ajungea nicăieri. Sunt oameni inteligenți și oameni proști, nu suntem toți egali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| EcceHomo a răspuns:

Deci, același sânge avem cu toți.
Că....Pacha Man

| Horațiub a răspuns:

Cred că suntem egali din naștere. Singura diferență e că unii se naște deștepți, iar alții se naște proști iar cei care au cap reușește în viață însă cei care nu au cap se duce în regres, din rău în mai rău fără să mai evolueze pe nicio scară. Vorba aceea: lasă-mă să mor în sărăcie plin de bucurie decât plin de țoale și aur, cu lacrimi de dor.

| suntserios a răspuns (pentru Horațiub):

Eu iti garantez ca un destept nascut in Sudan nu are aceeasi sansa ca un prost nascut in Norvegia.

| Hammurabi explică (pentru suntserios):

Un deștept născut în Sudan emigrează în Norvegia și se rezolvă, dar un norvegian prost nu prea mai are ce face... laughing

| suntserios a răspuns (pentru Hammurabi):

Zici?
daca nu prinde 10 ani din motive de boli, foamete, razboaie etc etc, cum mai emigreaza?