| Lidia09 a întrebat:

Oare omului pentru a supraviețui emoțional îi este destulă doar iubirea familiei/părinților?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu,nu este suficient, omul cauta cumva validare (emotionala, psihica, sociala etc) si in persoanele straine din jurul sau, unele dintre acele persoane "straine" ii devin prieteni, sot/sotie etc deci leaga si altfel de legaturi afective
Ai sa vezi de exemplu multe adolescente si adolescenti care desi sunt iubiti de familie totusi ei sufera ca nu au prieteni, ca sunt marginalizati de cei din jurul lor...cel mai elocvent exemplu ca nu este suficienta doar iubirea conferita de propria familie!

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc pentru funda!winking

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu, cauta piramida nevoilor de baza.

| LordCristobal a răspuns:

Eu zic ca si iubirea de sine il poate ajuta pe un om sa razbeasca mai departe.Asa e in cazul meu.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai nevoie si de iubirea oamenilor din jurul tau. Nu a tuturor, dar macar cate o persoana din fiecare cerc de cunostinte. Nu crezi ca e cam aiurea sa fii nebagat in seama de nimeni in afara de familia ta?

| Lidia09 explică (pentru StoicAnalysis):

Sunt complet de acord cu tine

| ioana748 a răspuns:

Da, orice forma de iubire este binevenita. Chiar si a unui animal.
Iubirea este un schimb de energie. Daruiesti si primesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar asta nu este un luctu fericit.¹

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Are nevoie și de validarea străinilor, cum ar fi șefi, colectiv de muncă, membrii din comunitatea sa.

| Lupică27 a răspuns:

Sa supravietuiesti? sa supravietuiesti e nevoie de mancare si apa, sa o duci bine sa fi fericit si sanatos ai nevoie de iubirea si validarea celorlalti.

| Anonimul151 a răspuns:

Nu, nu este suficientă.

| SuNaM a răspuns:

Nu. Omul este programat genetic ca sa aiba nevoie si de iubire de la alt partener, pentru ca este programat sa se reproduca. Dar noi fiind fiinte inteligente, nu putem doar sa intram,, in calduri'' ca animalele, mai intai ne indragostim. Si cand te indragostesti( care este un dezechilibru hormonal btw) deja nu iti mai ajunge iubirea parintilor. Care oricum e diferita de iubirea aia cu scopul romantic de reproducere.