| FallenDude a întrebat:

"Ochi pentru ochi si lumea va deveni oarba"... Ce semnifica acest citat...nu prea il inteleg happy Funda

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

"Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte"suna un vechi dicton ebraic din care face parte prima parte a citatului tau si el semnifica o atitudine adoptata si azi de evrei si anume cea a razbunarii. Orice rau trebuie pedepsit prin savarsirea unui rau asemanator:daca cineva iti scotea un ochi, la randu-i agresorul trebuia sa piarda unul.Intelegand sensul citatului postat de tine putem presupune ca,daca pentru fiecare ochi scos sau facut sa nu mai vada scoatem un altul sau il orbim la randu-ne,cu siguranta ca se vor imputina ochii capabili sa vada,deci lumea intreaga va deveni mai oarba, atata vreme cat indivizii ce o formaza se vor pedepsi reciproc astfel, din razbunare.Acesta e sensul propriu,material sa spunem; in sens metaforic, cu cat vom escalada razbunarea, cu atat vom fi vaduviti cu totii de liniste.In viziunea mea citatul e un avertisment cu privire la pericolele atitudinii razbunatoare, si o pledoarie subinteleasa pentru iertare.Numai bine.