| chiftelutacrocanta a întrebat:

Odata ce ai vise marete si paradiziale in gand nu e normal ca atunci cand vezi realitatea cu ochii sa te nemultumesti cu ce ai? Dar daca nu ai vise si ai ochii deschisi la realitate,nu e parca realitatea un vis indeplinit? De ce comparam visele cu realitatea? Nu chiar comparatia asta face ca realitatea sa fie atat de urata? De ce nu traim visul aici si acum? Mereu camd ved ceva ne spunem in gand:Ce urat e ce am in față, visul meu e o minunatie pe langa mizeria asta.De ce?

1 răspuns:
| OMEGALIN a răspuns:

Deoarece asa functioneaza evolutia.Ne imaginam fantezii la momentul acela, lucruri care par imposibile doar pentru a avea acea vapaie necesara pentru a indeplini acele lucruri care constituie evolutia noastra ca fiinte.Aceste vise, iluzii ne ajuta sa ne mentinem in viata.Chiar si cele mai mici sau individuale contribuie la o viziune asupra viitorului nostru si sunt esentiale pentru a ne slefui din timp cararea in viata si pentru a ne hotara din timp ce drum vrem sa alegem.
De-aia tot nehotarati suntem dar macar incercam laughing