| Yee a întrebat:

Ok, deci ce s-ar intampla daca internetul ar fi sters brusc, iar noi nu am mai putea cauta pe internet ce s-a intamplat cu internetul?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Ok, prima data trebuie sa intelegi ce este internetul, pentru ca nu e vreo super enttiate globala. Internetul este doar o retea de caculatoare. Imagineaza-ti ca eu am toate informatiile despre wikipedia hostate pe comp si care pot fi cautate folosind un fel de aplicatie (siteul pe care intri). In momentul in care cauti ceva pe wikipedia practic PC-ul tau trimite o cerere catre mine sa ii dau informatia iar PCul tau ti-o afiseaza.

Daca vrei sa stergi internetul trebuie sa stergi tot ce este pe toate calculatoarele si serverele din lume, sau, mai simplu, sa intrerupi conexiunea dintre ele.

Acum, din moment ce telefonia mobila inca o sa functioneze, o sa fim mai plictisiti si va trebui sa ne intoarcem la citit carti. Problema majora va fi in industie, pentru ca toate companiile depind de schimbul de informatii pe net, oamenii nu vor mai putea sa lucreze impreauna din tari diferite, o sa ai sistemele bancare care vor fi blocate, companii care o sa aflimenteze pentru ca afacerea lor se desfasura pe net (google Facebook etc).

O sa ai o multime de oameni care si-ar pierde locurile de munca, somaj, oameni care nu-si mai pot plati creditele, haos general guverne care ar pica si probabil o gramada de razboaie.

Posibil sa fie chiar putin mai rau. happy

10 răspunsuri:
| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Imaginează-ți cum ar fi lumea: „ce fac eu acum?" Spitalele ar fi pline de depresivi!winking

| SilentRain a răspuns:

Ne întoarcem în perioada în care internetul nu era inventat, probabil am socaliza mai mult in viata reală și am citi mai multe cărți

| Celcestietot a răspuns:

Avem nevoie de cele 7 chei mai intai happy!

| RAY a răspuns:

Si ma rog ce cautati pe google? ca sunt curios, ma refer la ceva folositor voua, daca sa-r sterge ar scadea rata obezitati, anexitati, depresiei lucruri demonstrate stiintific

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Omenirea e prea obisnuita cu comunicarea asta globala, ar gasi foarte rapid o alternativa, am sta toti "geana" pe televizoare pentru a astepta o rezolvare de la cei care au putere in acest domeniu (Microsoft, Facebook, Google), si pana la urma s-ar inventa alta platforma, similara sau nu.

| SG1995 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Mai grav ar fi de domeniu medical.

| darrio2007 a răspuns:

Dai fuga la biblioteca judeteana. Multi am crescut cu ele pana sa apara internetul.

| Andreeush a răspuns:

Ne-am adapta la noua situație.

| Yee explică (pentru darrio2007):

Stiu, stiu de asta, dar scopul intrebarii era cum vom afla ce s-a intamplat cu un mijloc de comunicare daca nu mai avem acel mijloc.

| darrio2007 a răspuns (pentru Yee):

Din presă.