| adelitza a întrebat:

Ok... pai incerc sa fiu scurta. am de citit o carte in 2 saptamani, aleasa de mine. trebuie sa ii fac o prezentare, iar cartea sa fie ft ft ft buna. daca reusesc sa o conving pe profa de romana sa o citeasca, primesc nota 10. nu stiu ce sa citesc! am vrut s citesc ceva de mihail drumes, dar am citit deja cele mai bun carti ale lui ( Invitatie la vals si Scrisoare de dragoste). am luat de la biblioteca Razboi si pace, dar m.am gandit ca poate nu o inteleg. dati. mi va rog si mie niste sfaturi! am nevoie de o carte cu care sa o dau pe spate pe profa. sunt in clasa a VIII. a si pot spune ca am citit carti destul de grele pana acum, dar as prefera un autor universal. P. S.: SUNT ADEPTA GENULUI ROMANTIC, DECI CARTEA TREBUIE SA CONTINA O POVESTE DE DRAGOSTE. kisskisskiss

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Una dintre cărțile mele preferate este L'Amant (Amantul) de Marguerite Duras. Este un roman autobiografic, prezentând povestea de iubire dintre autoare și un bărbat chinez. Acțiunea se petrece în anul 1929 în Saigon, când autoarea avea doar 15 ani.
Nu aș putea să descriu ce am simțit când am citit-o, parcă întreaga carte e alcătuită doar din senzaţii. Mi-a plăcut foarte mult și ceva îmi spune că o va da gata și pe profesoara ta.
Mult succes!