| AlexDorinel a întrebat:

Pe 10 ianuarie vor profesorii sa facă grevă. Pana atunci o sa avem 10000 de cazuri.

Se va alege iar prafu de scolile din Romania? (Pentru ca vor întra în online cel putin jumate din elevi)

22 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Adica vrei sa zici ca nu sunt praf deja? Prea multi in clase, programe invechite, accent pe memorare si competiție artificiala. Rețeta succesului, ce să zic.

| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai loc de mai rau e mereu, deci pot fi si mai prad ca acum.

| Lukasssz a răspuns:

Oricum scolile din Romania sunt praf...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania = tara contrastelor in care magazinele sunt pline cu de toate avand pe masura preturi mari ca la Dubai si Londra dar salarii exact ca in "Africa".
Romania = tara sclaviilor care muncesc pe salari de caacaooo adica pe nimic.
Romania = e locul in care daca nu ai bani moartea tot vine, fie ca ai frigiderul gol sau ca esti pe un pat de spital, nu conteaza.
Romania = tu omul de rand care munceste in fata politicienilor esti bun doar ca sa platesti iar, iar, iar si iar taxe si impozite.
Romania = https://www.youtube.com/watch?v=k5hJZWiUtpg&ab_channel=PARAZITII20cmOFICIAL

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Școliile din România (unele) sunt de mult făcute praf, la fel și miniștrii care s-au perindat pe la Ministerul Educației.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Https://www.google.ro/......a-apa.html

| xXVranceaXx a răspuns:

Despre elevi, no comment
Profesorii sunt nemulţumiţi din cauza salariilor batjocorite. În fiecare an au fost amânate mărirea salariilor cu 16%
Omicron o să lovească tinerii acum. Spitalele se vor umple din nou, nu se știe dacă vom intra în lockdown
Vârful este estimat la 25.000 de cazuri

| Mosotti a răspuns (pentru xXVranceaXx):

De ce sa fie nemultumiti profesorii, PSD le-a marit destul salariile, si pentru 18 ore pe saptamana cat lucra au prea mult, un om lucra 40 pe cam acelasi salariu.
Un prof cu ceva vechime poate bate si 5000 lei cu spor cu tot, pai eu am prietena de familie cu vechime 17 ani in banca cu functie buna si ia 4-5000 net, dar munceste de ii vine rau minim 8 ore pe zi, nu 3-4 ore, si cu pauze, si cu vacante, ce dracu, sa taca dracu profii din gura!

Omicron nu e asa periculos, nu se vor umple deloc spitalele, nu da simptome nasoale.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e in toata lumea, profesorii muncesc 18 ore si i-au un salariu extrem de bun pentru ceea ce fac, de exemplu in state, in West Virginia un profesor castiga 45k $ pe an si munceste 15-20 de ore pe saptamana!

| Wr3nch a răspuns (pentru Mosotti):

E clar ca nu ai idee cum e sa sa fi profesor. E stres, lipsa de respect si nervi cat cuprinde. Si orice se intampla e vina profesorului ca nu a facut X sau Y. Eu ironizez sistemul, dar si asa primesc prea putin pentru ce pretentii au părinții.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Vorbesc de America aici;-;

| Lukasssz a răspuns (pentru AlexDorinel):

Si e profesor la o facultate importanta, nu la o scoala generala amarata.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Wr3nch):

Vaaaaai ce sa zic, ca parca la alte munci nu e stres, e stres peste tot, si la firme se face sedinta sa raportezi ce ai facut, ai termene de livrare, e un stres de nu se poate si 8 ore minim pe zi fara vacante si nimic.

Eu ma refer la general, ca astia se plang profii din 90 in continuu si cand era respect, deci nu asta e problema.

La scoala n-ai chef de ora, dai o lucrare si gata, chit ca o corectezi sau nu, ai flexibilitate la ora, nu ca in alte parti unde n-ai.
Si daca esti prof adevarat, iti impui respectul, stai tu linstit, doar pampalaii permit lipsa de respect la ore.

Nu ma int pe mine ce zic parintii, eu imi fac treaba si atat, daca copiii nu invata, sa fie sanatosi, si cu asta basta, eu legal sunt titular zic ca exemplu, n-are nimeni ce sa-mi faca daca nu fac ceva rau, batai sau alte chestii sa zicem. Le zic la parinti sa-si vada de ei si sa nu se bage in meseria mea.
Nu le convine, sa-si ia putoarea si sa si-o duca in alte parti, scurt.

Pai ce tu crezi ca eu sunt papa lapte sa ma faca astia cum vor? Am ministerul in spate.

| Wr3nch a răspuns (pentru Lukasssz):

45k pe an e fix pix. 20 de ore e predatul efectiv, dar daca adaugi pregatirea orelor, corectare, etc treci lejer de 40.

Răspuns utilizator avertizat
| Wr3nch a răspuns (pentru AlexDorinel):

Yeah asta ziceam si eu. E putin pentru cat efort si stres include munca.

Răspuns utilizator avertizat