| Avatar777 a întrebat:

Pe timp de razboi, care parte a populatiei este obligata sa fie inrolata pe front?

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia mai tineri de la 20 si peste cam asa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aceasta depinde de legislația fiecărei țări. La noi înainte de 89 fiecare tânăr bărbat de la 18 ani era obligat să satisfacă un stagiu de pregătire militară de 6 luni sau 1 an și jumătate după care trecea în rezervă și putea fi chemat sub arme în caz de război până la vârstă înaintată, 55 de ani. Acum armata este profesionistă iar serviciul militar general obligatoriu a fost desființat. Este încă în vigoare legea, dar a fost modificată.
http://www.cjc.ro/OMEPTA/ANRSPS/LEGE_446_2016_actualizata.pdf

| Celcestietot a răspuns:

Pot lua si de la 14 ani in sus sau chiar de la 9 ani, vorbesc serios. Aici ma refer numai in cazuri extreme.